Kalendarz ciąży – 5 tydzień ciąży

5 tydzień ciąży

5 tydzień ciąży. Jak zmienia się Twoje ciało?

img

5/5 - (2 głosów / głosy)

Gromadząca się w organizmie woda powoduje, że twój biust nieznacznie się zaokrągla, a brodawki zaczynają ciemnieć. Jeśli zauważyłaś zmiany pojawiające się w poprzednich tygodniach to bądź pewna, że będą się one utrzymywać, a nawet pogłębiać.

Metaliczny smak w ustach doprowadzi do nadmiernego ślinotoku i mdłości. Czasem pojawiają się wymioty. Natężenie i tych objawów jest związane ze wzrostem stężenia hormonów. Właśnie wkraczasz w 2 miesiąc ciąży.

Zobacz też: Sposoby na ciążowe mdłości

informacja

Pamiętaj, że miesiące liczymy zawsze po zakończonych 4 tygodniach ciąży!

Jeśli podejrzewasz że doszło do poczęcia warto sięgnąć po domowy test ciążowy dostępny w aptece. Na tym etapie stężenie beta hCG jest na tyle wysokie, że taki test może je wykryć.

5 tydzień ciąży. Jakie badania wykonać?

Nie istnieją opracowane wytyczne w zakresie zalecanych badań w 5 tygodniu ciąży

Warto przeczytać również: Czy to na pewno ciąża?

5 tydzień ciąży. Jak wygląda dziecko?

W tym tygodniu wielkość zarodka wynosi od 1,5 do 2 mm. Komórki otaczające zarodek tworzą worek owodniowy i pęcherzyk żółtkowy. Worek owodniowy w końcu otoczy dziecko całkowicie. Do jednej ze ścianek worka przyczepiony jest pęcherzyk żółtkowy, który będzie odżywiał malucha aż do czasu, gdy wytworzy się łożysko.

Komórki zarodka zaczynają intensywnie się dzielić i różnicować. Zaczyna się wytwarzać pierwotny kręgosłup zbudowany z chrząstki oraz zawiązki układu nerwowego wraz z tzw. cewą nerwową, która da początek tkance mózgowej dziecka.

kwas-foliowy-w-ciazy-ile

Polecamy: Ciąża biochemiczna. Jakie są objawy i na czym polega?


 

1 tydzień ciąży, 2 tydzień ciąży, 3 tydzień ciąży, 4 tydzień ciąży, 6 tydzień ciąży, 7 tydzień ciąży, 8 tydzień ciąży9 tydzień ciąży, 10 tydzień ciąży, 11 tydzień ciąży, 12 tydzień ciąży, 13 tydzień ciąży, 14 tydzień ciąży15 tydzień ciąży, 16 tydzień ciąży, 17 tydzień ciąży, 18 tydzień ciąży, 19 tydzień ciąży, 20 tydzień ciąży, 21 tydzień ciąży, 22 tydzień ciąży, 23 tydzień ciąży, 24 tydzień ciąży, 25 tydzień ciąży, 26 tydzień ciąży, 27 tydzień ciąży28 tydzień ciąży, 29 tydzień ciąży, 30 tydzień ciąży, 31 tydzień ciąży, 32 tydzień ciąży, 33 tydzień ciąży, 34 tydzień ciąży, 35 tydzień ciąży, 36 tydzień ciąży, 37 tydzień ciąży, 38 tydzień ciąży, 39 tydzień ciąży, 40 tydzień ciąży
5/5 - (2 głosów / głosy)

Data publikacji: 28/10/2015, Data aktualizacji: 10/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *