12 tydzień ciąży. Kalendarz ciąży - ciąża tydzień po tygodniuBadaniaprenatalne.pl

Kalendarz ciąży – 12 tydzień ciąży

12 tydzień ciąży

12 tydzień ciąży. Jak zmienia się Twoje ciało?

W tym czasie najbardziej dokuczliwe dolegliwości stopniowo mijają lub wręcz przeciwnie osiągają największe apogeum. To wszystko jest związane z utrzymującym się stężeniem hormonów. Nie możesz powiedzieć, że czujesz się jak nowonarodzona, ale nie mdli cię już na każdym kroku i nawet jedzenie sprawia większą przyjemność niż zwykle.

Twoje samopoczucie psychiczne również uległo znaczącej poprawie. Macica unosi się nieco wyżej, a twój brzuch delikatnie zaczyna się zaokrąglać. Chociaż ty już zaczynasz zauważać, że ulubione spodnie ciężko się dopinają to znajomi nawet się nie domyślają, że możesz być w ciąży. Od jakiegoś czasu twoje serce zaczyna szybciej bić, aby organizm mógł przestawić się na tryb ciążowy. Na przemian czujesz się zmęczona i pełna werwy.

Dwunasty tydzień to także czas zwiększonego libido. W pełni ukształtowane już łożysko właśnie przejmuje funkcje wytwarzania hormonów, dzięki czemu ich wyrzuty nie są już tak dokuczliwe, a ty nabierasz ochoty na miłosne igraszki. Twoje narządy płciowe stają się silnie ukrwione i bardziej wrażliwe na dotyk, a ty możesz odczuwać stan permanentnego seksualnego podniecenia.

Nie obawiaj się, że możecie zaszkodzić dziecku. Jeśli ciąża przebiega normalnie nie powinniście rezygnować z seksu. Ten stan potrwa do końca drugiego trymestru, dlatego warto go wykorzystać i poprawić relacje intymne z partnerem.

Warto przeczytać: Seks w ciąży

informacja

Zapamiętaj! W tym okresie ciąży może pojawiać się zwiększona ilość wydzieliny z pochwy. To zupełnie normalne. Jednak, gdyby pojawiły się dodatkowe objawy takie jak pieczenie, świąd lub nieprzyjemny zapach to koniecznie powinnaś udać się do lekarza.

12 tydzień ciąży. Które badania warto zrobić?

W tym tygodniu powinnaś udać się na drugą wizytę do lekarza ginekologa podczas której oprócz badania ginekologicznego wykonane zostanie również badanie ogólnolekarskie.

Możesz również odwiedzić lekarza rodzinnego, który zbada cię pod względem internistycznym. Przygotowując się do wizyty zapisz sobie ile przybrałaś lub straciłaś na wadze. Przygotuj też poprzednie wyniki badań i informacje na temat chorób w rodzinie. Wywiad lekarski, pomiar ciśnienia tętniczego krwi oraz wyniki badań pozwolą precyzyjne ocenić występowanie ryzyka ciążowego.

Podczas takiej wizyty powinnaś dopytać także o wszystkie szczegóły związane z dietą, przyjmowaniem leków i preparatów ziołowych w trakcie ciąży. Jest to szczególnie ważne, jeśli przed ciążą leczyłaś się przewlekle.

Podczas wizyty warto również zapytać o dopuszczalną w ciąży aktywność fizyczną i badania prenatalne.Po dokonaniu oceny ryzyka ciążowego twój lekarz może zalecić ci wykonanie tzw. testu PAPP-A (test podwójny: badanie krwi + USG) w kierunku wad genetycznych u dziecka.

Jeśli nie, to możesz sama poprosić go o zlecenie. Należy pamiętać, że test ten wykonuje się u kobiet ciężarnych bez względu na wiek. Tak więc nie ma znaczenia czy masz 20 czy 45 lat, a możesz uzyskać informację o tym czy dziecko urodzi się zdrowe. Jeśli na poprzedniej wizycie nie było pobrane badanie cytologiczne to koniecznie powinnaś powiedzieć o tym ginekologowi. Najwyższy czas, aby je wykonać. Podczas tej wizyty powinnaś również otrzymać od lekarza skierowanie na badanie ogólne moczu.

Polecamy: Nieinwazyjne badanie prenatalne – test PAPP-A

12 tydzień ciąży. Jak wygląda dziecko?

Na początku 12 tygodnia ciąży łożysko osiąga ostateczny kształt i przejmuje od pęcherzyka żółtkowego funkcje podtrzymywania życia dziecka. Twój maluch waży już ok. 10 gramów, to tyle co zielona oliwka, a Ty nosisz pod sercem jakieś 5-6 cm szczęścia. Narządy i układy dziecka przechodzą dalsze etapy rozwoju. Dziecko intensywnie się rusza, ucząc się wykorzystywać swoje mięśnie i stawy

Nadal połyka płyn owodniowy ćwicząc i przygotowując układ oddechowy do oddychania powietrzem. Jego ciało zaczają pokrywać zawiązki cebulek włosowych. Już wkrótce, w okolicach 5. miesiąca ciąży, pokryje je lanugo (meszek płodowy). Usta przygotowują się do odruchu ssania. W tym tygodniu w mózgu dziecka tworzą się połączenia między komórkami nerwowymi, czyli tzw. synapsy.

Zobacz też: Jestem w ciąży i nie wiem kto jest ojcem


1 tydzień ciąży, 2 tydzień ciąży, 3 tydzień ciąży, 4 tydzień ciąży5 tydzień ciąży, 6 tydzień ciąży, 7 tydzień ciąży, 8 tydzień ciąży9 tydzień ciąży, 10 tydzień ciąży, 11 tydzień ciąży, 13 tydzień ciąży, 14 tydzień ciąży15 tydzień ciąży, 16 tydzień ciąży, 17 tydzień ciąży, 18 tydzień ciąży, 19 tydzień ciąży, 20 tydzień ciąży, 21 tydzień ciąży, 22 tydzień ciąży, 23 tydzień ciąży, 24 tydzień ciąży, 25 tydzień ciąży, 26 tydzień ciąży, 27 tydzień ciąży28 tydzień ciąży, 29 tydzień ciąży, 30 tydzień ciąży, 31 tydzień ciąży, 32 tydzień ciąży, 33 tydzień ciąży, 34 tydzień ciąży, 35 tydzień ciąży, 36 tydzień ciąży, 37 tydzień ciąży, 38 tydzień ciąży, 39 tydzień ciąży, 40 tydzień ciąży

 

 

Kalendarz ciąży – 12 tydzień ciąży
5 Liczba ocen: 2

Przeczytaj również:

12/11/2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Badania prenatalne

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
zakrzepica w połogu
Zakrzepica w połogu? Zdarza się częściej, niż myślisz!

Każda przyszła mama wie, że podczas ciąży rośnie ryzyko zakrzepicy, m.in. ze względu na zmiany hormonalne. Niewiele zdaje sobie jednak sprawę, że podczas połogu, czyli ok. 6-tygodniowego okresu, gdy kobiece ciało wraca do stanu sprzed...

Zamknij