Kalkulator ciąży - jak obliczyć termin poczęcia, termin porodu i wiek ciąży?

Kalkulator ciąży

Kalkulator ciąży

Kalkulator ciąży pozwoli Ci łatwo obliczyć przybliżony termin poczęcia, porodu oraz wiek, tydzień i trymestr ciąży. W Internecie dostępnych jest wiele bezpłatnych kalkulatorów ciąży. Na czym właściwie polegają te obliczenia?

Kalkulator ciąży – data poczęcia i termin porodu

Aby obliczyć datę poczęcia, tydzień ciąży i termin porodu można skorzystać z dostępnych w Internecie kalkulatorów ciąży. Wystarczy wpisać kilka danych w odpowiednie okienka i kalkulator ciąży automatycznie wykonuje dla nas obliczenia. Najczęściej potrzebne są do tego dane takie jak:

  • data rozpoczęcia ostatniego krwawienia,
  • długość cyklu miesiączkowego
  • długość fazy lutealnej (ostatnia faza miesiączki, ma miejsce po owulacji).

Kalkulator ciąży może jednak nie dawać jasnej odpowiedzi w przypadku kobiet, których cykle nie trwają 28 dni i są nieregularne.

Obserwacja cyklu ułatwi określenie terminu zapłodnienia

Planując ciążę warto prowadzić obserwacje cyklu miesiączkowego i wszelkich związanych z nim zmian w organizmie. Jeżeli dojdzie do zapłodnienia, ułatwi to określenie z większym prawdopodobieństwem kiedy miała miejsce owulacja i doszło do poczęcia.

Zapłodnienie może mieć miejsce tylko w czasie owulacji. Owulacja to ten moment cyklu menstruacyjnego, w którym  jajnik wypuszcza dojrzałą, gotową do zapłodnienia komórkę jajową. Zapłodnienie może wtedy nastąpić w ciągu jednej doby. Owulacja (inaczej jajeczkowanie) przypada zwykle na 14 dzień cyklu. Nie jest to jednak regułą, ponieważ różne kobiety mają różną długość cykli. Ponadto dzień owulacji nie jest jedynym płodnym dniem u kobiety. Potencjalnie możne ona zajść w ciążę już nawet 3 -5 dni przed jajeczkowaniem. Wynika to z żywotności plemników, które potrafią przetrwać w drogach rodnych kobiety właśnie tyle dni. Data poczęcia nie musi więc zbiegać się z datą współżycia.

Po czym kobieta może poznać, że w jej ciele właśnie ma miejsce owulacja? U niektórych kobiet objawia się to bólem dolnej partii brzucha, nadwrażliwością piersi oraz nieznacznym wzrostem temperatury w szyjce macicy. Śluz szyjkowy jest też zdecydowanie bardziej gęsty niż w pozostałych dniach cyklu.

Wiek ciąży a wiek zapłodnieniowy

Wiek ciąży zgodnie z regułą Naegelego wyznacza się na podstawie terminu ostatniej miesiączki. Ciąża trwa wtedy 280 dni czyli 9 miesięcy kalendarzowych. W rzeczywistości ciąża jest krótsza o 2 tygodnie i trwa 266 dni (przy założeniu, że cykle miesiączkowe były regularne i trwały 28 dni, a owulacja miała miejsce w 14 dniu cyklu). Wiek ciąży lekarze wykorzystują prowadząc kartę ciąży i wyznaczając termin porodu.

Wiek zapłodnieniowy jest krótszy od wieku ciążowego i to o co najmniej o 2 tygodnie! Wiek zapłodnieniowy to dokładny wiek płodu, liczony od momentu poczęcia. Wiek ciąży liczy się natomiast od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Jeśli więc lekarz mówi o 10 tygodniu ciąży oznacza to, że do zapłodnienia do szło 8 tygodni temu.


Kalendarz ciąży – ciąża tydzień po tygodniu

1 tydzień ciąży, 2 tydzień ciąży, 3 tydzień ciąży, 4 tydzień ciąży5 tydzień ciąży, 6 tydzień ciąży, 7 tydzień ciąży, 8 tydzień ciąży9 tydzień ciąży, 10 tydzień ciąży, 11 tydzień ciąży, 12 tydzień ciąży, 13 tydzień ciąży, 14 tydzień ciąży15 tydzień ciąży, 16 tydzień ciąży, 17 tydzień ciąży, 18 tydzień ciąży, 19 tydzień ciąży, 20 tydzień ciąży, 21 tydzień ciąży, 22 tydzień ciąży, 23 tydzień ciąży, 24 tydzień ciąży, 25 tydzień ciąży, 26 tydzień ciąży, 27 tydzień ciąży28 tydzień ciąży, 29 tydzień ciąży, 30 tydzień ciąży, 31 tydzień ciąży, 32 tydzień ciąży, 33 tydzień ciąży, 34 tydzień ciąży, 35 tydzień ciąży, 36 tydzień ciąży, 37 tydzień ciąży, 38 tydzień ciąży, 39 tydzień ciąży, 40 tydzień ciąży


Aktualizacja 18 października 2018 r.

Autor: www.badaniaprenatalne.pl

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

5/5 - (2 głosów / głosy)

Data publikacji: 17/11/2016, Data aktualizacji: 08/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *