Który to tydzień ciąży? Jak ustalić datę zapłodnienia i wiek ciąży

Który to tydzień ciąży?

Który to tydzień ciąży

Zastanawiasz się, który to tydzień ciąży? Najpewniej ustali to lekarz w czasie badania USG. Wcześniej możesz jednak obliczyć samodzielnie, w którym tygodniu ciąży jesteś. Dowiedz się jak!

Który to tydzień ciąży? Oblicz samodzielnie na podstawie daty ostatniej miesiączki

Ciąża trwa 40 tygodni (280 dni) od daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Jest to tzw. reguła Naegelego, która pozwoli Ci ustalić tydzień ciąży jeśli pamiętasz, kiedy dokładnie miałaś ostatnią miesiączkę.

PRZYKŁAD: Jeśli ostatnia miesiączka rozpoczęła się 1 września, a jest 18 października, to oznacza, że jesteś w 7 tygodniu ciąży (6 tygodni i 5 dni).

Do zapłodnienia dochodzi w fazie owulacji czyli około 14 dni od rozpoczęcia krwawienia, jeśli  cykle są regularne i trwają 28 dni. Jeśli więc mówimy np. o 13 tygodniu ciąży to oznacza, że do zapłodnienia doszło 11 tygodni temu (dziecko ma 11 tygodni).

Który to tydzień ciąży? Ustalenie w czasie badania USG

To, w którym tygodniu ciąży jesteś najdokładniej ustali Twój lekarz w czasie USG w pierwszym trymestrze ciąży. W trakcie badania lekarz wyznacza długość ciemieniowo-siedzeniową (CRL) dziecka (czyli długość od głowy do pupy) i określa jego wiek. Do wyniku dodaje 14 dni, bo tyle upływa od daty rozpoczęcia ostatniej miesiączki do owulacji i zapłodnienia.

Ustalony przez lekarza wiek ciąży może różnić się od tygodnia ciąży obliczonego na podstawie daty ostatniej miesiączki. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy cykle są nieregularne. Jeśli różnica wynosi ponad 7 dni to lekarz zmienia sposób liczenia wieku ciąży na ten, który wyznaczył w badaniu USG. Rozbieżność może być też tym większa, im dłużej twa ciąża.

Dowiedz się więcej:


Autor: www.badaniaprenatalne.pl | Zdjęcie: srphotography/123rf.com

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

5/5 - (8 głosów / głosy)

Data publikacji: 18/10/2018, Data aktualizacji: 08/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *