W 23. tygodniu twoje piersi nadal się powiększają i zaczynają wytwarzać tzw. siarę, czyli pierwsze mleko. Ty jeszcze możesz tego nie odczuwać, jednak z czasem na biustonoszu będą pojawiać się niewielkie ślady gęstego, woskowatego płynu. Nadal biegasz do toalety częściej niż przed zajściem w ciążę, gdyż parcie na mocz staje się coraz bardziej uciążliwe.
Dziąsła w dalszym ciągu są wrażliwe i mogą wymagać stosowania miękkich szczoteczek oraz specjalistycznych past do zębów, bogatych w fluor i zapobiegających krwawieniu.
Jeśli odczuwasz coraz częściej bóle i zawroty głowy, masz niepohamowany apetyt lub zaczynasz się nadmiernie pocić to pilnie udaj się do lekarza jeszcze przed planowaną wizytą. Być może rozwija się u ciebie cukrzyca ciążowa.
Warto porozmawiać o diecie i właściwym leczeniu, gdyż wysoki poziom cukru we krwi może być niebezpieczny dla dziecka. Może wywołać poronienie lub wady wrodzone takie jak: wodogłowie, choroby serca lub nerek.
Przeczytaj też: Cukrzyca ciążowa
Warto wiedzieć: W 23 tygodniu ciąży skurcze przepowiadające stają się coraz silniejsze, mogą trwać nawet do 60 sekund.
Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w tym tygodniu masz odpoczynek od lekarza. Pamiętaj, aby odwiedzić ginekologa już w przyszłym tygodniu.
Polecamy: Drugi trymestr ciąży
Twój maluch w tym okresie dużo śpi, lecz w chwilach przebudzenia jego aktywność znacznie wzrasta. Delikatna skóra dziecka zaczyna wytwarzać barwnik. Jest ona znacznie pomarszczona, gdyż jest jej dużo więcej w stosunku do powierzchni niewielkiego ciałka.
Nadal jest pokryta lanugo oraz zabezpieczona mazią płodowa powstającą ze złuszczającego się naskórka i wód płodowych.
Pod skórą odkłada się tłuszcz, co wyraźnie widać po zaokrąglających się z każdym dniem pośladkach dziecka.
W mózgu stopniowo wykształcają się komórki odpowiedzialne za świadome myślenie. Akcja serca nieco się zmniejszyła do ok. 140 – 150 uderzeń na minutę. Nie jest to powód do niepokoju, w ten sposób serce przygotowuje się do normalnej pracy po porodzie.
Wygląd dziecka przypomina już miniaturkę noworodka. Jego głowa jest proporcjonalna w stosunku do reszty ciała.
Zobacz też: Test na ojcostwo w ciąży?
Data publikacji: 09/12/2015, Data aktualizacji: 10/11/2021
Dodaj komentarz