Poziom hormonu betaHCG osiąga w tym tygodniu największe stężenie, a ty po prostu „kwitniesz”. Twoja cera z każdym dniem się poprawia, znikają wszystkie niedoskonałości. U niektórych kobiet jest jednak odwrotnie. Na ich twarzach pojawiają się liczne wypryski i cienie, a skóra zaczyna wytwarzać większe ilości sebum (łój skórny), a w konsekwencji przetłuszczać się.
Dawniej wierzono, że gdy kobieta nosi pod sercem dziewczynkę, to mała córeczka odbiera mamie całą urodę, jeśli chłopca wówczas pięknieje. Badania tego nie potwierdzają, niemniej jednak szalejące w twoim organizmie hormony doprowadzają do zmian w jakości twojej skóry. Piersi nadal są nabrzmiałe i tkliwe, a brodawki ciemnieją. Jeszcze mieszczą się w dotychczasowym biustonoszu, ale już wkrótce będziesz musiała odwiedzić sklep z bielizną.
Zmęczenie i senność cię nie odpuszczają. Mdłości też nie dają spokojnie żyć, pojawiają się jednak nietypowe zachcianki żywieniowe. We znaki tobie i twoim bliskim może dawać się powoli narastająca huśtawka emocjonalna. Jesteś rozchwiana uczuciowo i miotasz się od agresji po nerwowy chichot. Na przemian płaczesz i śmiejesz się.
Nawet w pracy trudno ci nad tym zapanować. Na tym etapie powinnaś już zacząć używać kremów przeciw rozstępom. Zapobiegnie to pęknięciom skóry, które będą się pojawiać w miarę rozwoju ciąży i wzrostu masy ciała. Nadal stosuj zdrową dietę, a ubytki żelaza uzupełniaj ciemnozielonymi warzywami, tj. szpinak, szczaw, roszpunka, natka pietruszki, sałata lodowa lub szczypiorek.
Przeczytaj również: Dzienniczek uczuć w ciąży – zrozum siebie i partnera!
Wiedząc o ciąży kontynuujesz badania rozpoczęte między 6 a 8 tygodniem ciąży lub właśnie ukończyłaś cały pakiet. Masz również ustalony program wizyt u stomatologa, jeśli ten stwierdził, że wymagane jest leczenie. Właśnie wybierasz się do lekarza ginekologa, aby skonsultować otrzymane wyniki.
Zobacz też: Test PAPP-A – nieinwazyjne badanie prenatalne
Warto wiedzieć! Bez względu na wiek, możesz zrobić też bezpłatne badania prenatalne takie jak test PAPP-A. Badanie wykonuje się między 10 a 13 tygodniem ciąży (+6 dni) i jest ono refundowane przez NFZ bez względu na to czy masz ubezpieczenie czy też nie. Zapytaj lekarza już teraz gdzie i kiedy możesz go wykonać.
W 9 tygodniu ciąży twoje dziecko jest już 4 razy większe niż w 5 tygodniu. Głowa malucha wyraźnie się wysklepiła i zajmuje teraz ponad połowę długości ciała dziecka. Na twarzy zaczynają pojawiać się wargi, wytworzyły się też dziurki w nosie. Oczy przemieszczają się z boków głowy do przodu i zajmują właściwą pozycję. Tworzą się tęczówki.
Intensywnie tworzy się układ nerwowy i powiększa mózg, w który dzieli się właśnie na 2 półkule. Główka nadal rośnie i ze względu na swój ciężar w stosunku do reszty ciała, zaczyna przylegać do klatki piersiowej. Intensywny rozwój mięśni powoduje, że zaczynają się one kurczyć i rozkurczać, aby dziecko mogło się poruszać.
Kończyny nadal się wydłużają, a skóra robi się grubsza, aby stopniowo zanikała jej przezroczystość. Serce już podzieliło się na 4 komory i samodzielnie zaczyna pompować krew.
Polecamy: Ciąża tydzień po tygodniu
Data publikacji: 04/11/2015, Data aktualizacji: 10/11/2021
Dodaj komentarz