Bóle pleców w ciąży

Bóle pleców w ciąży

Istnieje wiele skutecznych sposobów radzenia sobie z bólami pleców, wśród których warto zastanowić się nie tylko nad powszechnie znanymi jak gimnastyka, masaż czy sprzęt ortopedyczny. Niekonwencjonalne metody, takie jak homeopatia, aromaterapia czy chiropraktyka mogą być również skuteczne. Poznaj wszystkie z nich!

Spis treści:
1. Przyczyny bólu pleców w ciąży
2. Łatwiej zapobiegać niż leczyć, czyli właściwa pozycja
3. Jakie ćwiczenia na bóle pleców w ciąży?
4. Bezpieczne podnoszenie starszego dziecka
5. Inne skuteczne sposoby na ból pleców w ciąży (aromatoterapia, masaż, chiropraktyka, homeopatia)
6. Sprzęt ortopedyczny na ból pleców w ciąży
7. Zmiana stylu ubierania ułatwi właściwą postawę
8. Przemeblowanie w sypialni i salonie – materac i poduszka
9. Ból pleców w ciąży – kiedy do lekarza?

Bóle pleców w ciąży – przyczyny

Bóle dolnej części pleców, ramion i szyi to częsta dolegliwość kobiet w ciąży. Bóle pleców w ciąży dotykają od 50 do 80% przyszłych mam. Główną przyczyną tych przypadłości są zmiany hormonalne, rozwijający się w macicy płód oraz zwiększająca się z tygodnia na tydzień masa ciała.

Rozciągające się pod wpływem hormonów ciążowych więzadła oraz stawy w kręgosłupie mogą powodować dolegliwości bólowe. Pamiętaj, że znaczna nadwaga, niewygodny materac, wady postawy zdiagnozowane przed ciążą lub brak aktywności fizycznej sprzyjają powstawaniu niedyspozycji kręgosłupa.

Bóle pleców w ciąży. Łatwiej zapobiegać niż leczyć czyli właściwa pozycja!

W przypadku problemów z kręgosłupem łatwiej zapobiegać niż leczyć, dlatego też tak ważna jest właściwa pozycja. W miarę powiększania się brzucha, dla utrzymania równowagi odruchowo wypychasz brzuch i ramiona do przodu, a plecy odchylasz do tyłu. Taka pozycja prędzej czy później spowoduje bóle pleców. Ich łagodzenie warto zacząć od kształtowania właściwej postawy stojąc i siedząc.

  • Prawidłowa pozycja podczas stania i chodzenia powinna być stosowana już od pierwszych dni ciąży. Pamiętaj o wyprostowanych plecach. Nie wypychaj pośladków w tył. Ramiona i łopatki ściągnięte. Nieprawidłowa pozycja skutkuje wygięciem kręgosłupa w łuk oraz nasilenie bóli kręgosłupa w dolnej części pleców.
  • Prawidłowa pozycja podczas siedzenia jest zalecana każdej mamie, a szczególnie tym, które dużo czasu spędzają za biurkiem, przed komputerem lub oglądają telewizję. Siadając na krześle wsuń się głęboko, aby oprzeć całe plecy o oparcie. Stopy płasko przylegają do podłoża.  Nieprawidłowa pozycja powoduje napinanie mięśni placów i szyi oraz wywiera nacisk na przeponę i płuca, co w efekcie utrudnia oddychania i prawidłowe dotlenienie dziecka.

Jakie ćwiczenia na bóle pleców w ciąży?

Doskonałym sposobem na łagodzenie dolegliwości w dolnej części pleców jest gimnastyka. Pamiętaj jednak, aby nie przeciążać organizmu. Kiedy tylko poczujesz się zmęczona lub pojawi się jakikolwiek dyskomfort przerwij ćwiczenie. Regularny trening pozwoli ci zwiększyć ruchomość mięśni i stawów, a tym samym zapobiegnie nawracającym bólom kręgosłupa.

Badania pokazują, że najlepszym sportem dla ciężarnych jest pływanie. Zwłaszcza w trzecim trymestrze poleca się styl grzbietowy. Droga mamo, miej na uwadze fakt, że nie wszystkie ćwiczenia są wskazane w czasie ciąży. Wszelkie wątpliwości konsultuj zawsze z lekarzem.

Przeczytaj też: Ćwiczenia w ciąży

Bóle pleców w ciąży – bezpieczne podnoszenie starszego dziecka

Jeśli zostaniesz mamą po raz kolejny masz świadomość, że dźwiganie ciężarów w ciąży nie jest wskazane. Zastanawiasz się co zrobić, kiedy starsze dziecko koniecznie chce dostać się na ręce, a ciebie boli kręgosłup. Bądź spokojna. Jeśli tylko nie istnieją inne przeciwwskazania to możesz bezpiecznie je podnosić bez uszczerbku dla twojego kręgosłupa.

Krok 1: Podnosząc dziecko lub ciężki przedmiot zegnij kolana i zejdź do jego poziomu (kucnij).

Krok 2: Podnosząc dziecko miej zawsze wyprostowane plecy. Cały ciężar oprzyj na nogach, nie na kręgosłupie. Przytrzymuj malucha jak najbliżej siebie.

informacja

Pamiętaj! Pod koniec ciąży, gdy twój brzuch będzie już duży unikaj dźwigania ciężkich przedmiotów i dziecka. Zamiast podnoszenia przytulaj swojego malucha sadzając go sobie na kolanach. Okazuj mu czułość bez brania na ręce.

Inne skuteczne sposoby na ból pleców w ciąży

  • AROMATOTERAPIA. Sposobów łagodzenia bólu kręgosłupa w czasie ciąży jest wiele. Jednym z nich jest aromoaterapia. Specjaliści z zakresu homeopatii polecają olejek yliang-yliang i lawendowy. Można nimi spryskać nie tylko chusteczkę i od czasu do czasu wąchać.Wskazane są również inhalacje, wcieranie w obolałe miejsce oraz masaże. Olejek yliang-yliang ma działanie relaksujace i odprężające. Łagodzi bóle i napięcie mięśni oraz uspokaja i pomaga się wyciszyć, dlatego też może być z powodzeniem stosowany także do kąpieli. Olejek lawendowy dodany do kąpieli, na poduszkę lub stosowany do masażu również łagodzi napięcie mięśniowe. Stosowany przez pójsciem spać pomaga także na bezsenność. Pamiętaj, że nie wszystkie oleje aromatyczne są bezpieczne w ciąży. Unikaj  więc olejków z bazylii, szałwi muszkatołowej i lekarskiej, majeranku, mirry, rozmarynu, tymianku i jalowca. Zioła te mogą nasilać inne typowe dolegliwości ciążowe, tj. mdłości, wymioty czy zgaga.
  • OLEJKI DO MASAŻU. W czasie ciąży szczególnie polecane są mieszanki olejków do masażu. Produkty do jej przygotowania możesz kupić w aptece lub sklepie zielarskim. Połącz ze sobą: 5 ml olejku z zarodków pszenicy, 50 ml migdałowego, 4 krople lawendowego, 4 krople z drzewa sandałowego, 2 krople mandarynkowego oraz 2 krople olejku z geranium. Jeśli czujesz, że ból kręgosłupa w ciąży staje się coraz bardziej uciążliwy możesz poprosić partnera o delikatny masaż z zastosowaniem olejków eterycznych. Wskazane będą delikatne gładzenie pleców w jednym kierunku, od dołu ku szyi, obiema lub jedną dłonią oraz ruchy okrężne. Unikaj mocnego nacisku na obolałe punkty, gdyż nieumiejętny masaż może spowodować przedwczesne skurcze porodowe. 
  • MASAŻ KLASYCZNY W CIĄŻY jako forma łagodzenia bólu pleców może stanowić doskonałe rozwiązanie. Należy jednak pamiętać, aby zabiegi prowadzone były przez profesjonalnego fizjoterapeutę, który dostosuje formy nacisku i ich natężenie do twojego stanu. Pamiętaj, aby w zaawansowanej ciąży nie ugniatać brzucha i piersi, a masaż wykonywać leżąc na boku lub na siedząco.
  • CHIROPRAKTYKA (KRĘGARSTWO). Jedną z metod terapii manualnej jest również chiropraktyka często nazywana kręgarstwem. Chociaż budzi ona wiele kontrowersji warto jednak zastanowić się nad jej stosowaniem w czasie ciąży. Wykwalifikowany chiropraktyk właściwie dobranym dotykiem potrafi skutecznie leczyć nie tylko problemy z kręgosłupem, ale również: bóle karku, głowy i uporczywe migreny, bóle krzyża i klatki piersiowej, a także drętwienie kończyn i karku. Niezwykle ważne przed udaniem się do chiropraktyka jest znalezienie licencjonowanego gabinetu, gdyż domorosły kręgarz może nam zrobić więcej szkody niż pożytku. Pamiętaj, że profesjonalnie chiropraktyką zajmują się ludzie, którzy ukończyli fizjoterapię na akademiach wychowania fizycznego. Znają oni anatomię ludzkiego ciała dlatego też nie powinnaś obawiać się kontaktu ze specjalistą.
  • HOMEOPATIA.Wiele przyszłych mam poszukuje wszystkich możliwych sposobów umożliwiających skuteczną walkę z bólem  kręgosłupa w ciąży. Obecnie istnieje wiele produktów homeopatycznych łagodzących nieprzyjemne dolegliwości. Specjaliści homeopatii opierają się w swych działaniach na zasadzie: podobne leczymy podobnym. Tak więc substancja, która wywołuje określone objawy choroby może być w rozcieńczeniu wspaniałym lekiem na daną dolegliwość. W leczeniu bólu dolnego odcinka pleców pomaga Phosphorus. Wykazuje on działanie rozgrzewające przez co łagodzi napięcia mięśni. Podobne działanie uśmierzające wykazuje Sepia, gdyż przynosi ulgę w bólach lędźwiowego odcinka kręgosłupa pojawiających się zwykle podczas schylana i długiego siedzenia za biurkiem. Pamiętaj jednak, że stosowanie jakichkolwiek leków lub substancji nieznanego pochodzenia może zagrażać tobie i dziecku. Zanim zaczniesz stosować leki homeopatyczne powinnaś skonsultować tę alternatywną metodę leczenia ze swoim ginekologiem.

Przeczytaj koniecznie: Kalendarz badań w ciąży

Sprzęt ortopedyczny na ból pleców w ciąży

Jeśli bóle pleców są wyjątkowo uciążliwe można stosować specjalne pasy ułatwiające utrzymanie właściwej pozycji. Pas zapewni podparcie plecom i umożliwi odciążenie dolnego odcinka kręgosłupa. Obecnie na rynku istnieje kilka odmian takich pasów.

Są to opaski na brzuch i plecy przypominające pasy wyszczuplające na talię, z tą różnicą, że zrobione są z elastycznego, bezszwowego materiału, rozciągającego się w miarę rozwoju ciąży. Pas taki ma wbudowane specjalne wzmocnienia pod brzuchem i po bokach, co umożliwia jego podtrzymywanie oraz grubszy materiał w tylnej części, który ogrzewa plecy i odciąża dolny odcinek kręgosłupa. Bogata gama kolorów i rozmiarów umożliwia idealne dopasowanie nowej części garderoby każdej przyszłej mamie.

Istnieją również pasy nazywane potocznie kangurkami. Przypominają one nieco szelki ze wzmocnionym tyłem i specjalnym wycięciem na brzuch. Pasy te idealnie sprawdzają się w drugim i trzecim trymestrze ciąży w zapobieganiu i niwelowaniu dolegliwości bólowych pleców oraz nadmiernym rozejściu się mięśni prostych brzucha podczas ciąży.

Zmiana stylu ubierania ułatwi prawidłową postawę

Styl ubierania ma również ogromny wpływ na prawidłową postawę w ciąży, a tym samym bóle pleców. Jeśli przed ciążą nosiłaś wysokie obcasy to teraz powinnaś je odłożyć na jakiś czas. Obuwie z płaską podeszwą umożliwia właściwą amortyzację i utrzymanie równowagi. Dobrym pomysłem jest także noszenie spodni ciążowych, które mają niski i mocny stan. Wzmocniona tylna część spodni ułatwi zachowanie właściwej i stabilnej pozycji kręgosłupa.

Przemeblowanie w sypialni i salonie – materac i poduszka

Niezwykle ważny w walce z bólami kręgosłupa w ciąży jest także właściwie dobrany materac. Nie może on być zbyt miękki lub zbyt twardy. Jeśli nie skarżyłaś się na bóle kręgosłupa przed ciążą to nie trzeba od razu wymieniać materaca lub łóżka, a partner też nie musi od razu opuszczać sypialni. Ważne, abyś podczas ciąży spała na boku. Dobrze jest również między kolana i pod brzuch wkładać niewielką poduszkę. Takie rozwiązanie ułatwi nie tylko radzenie sobie z dolegliwościami bólowymi, ale ułatwi też zasypianie.

Warto również zainwestować w specjalną poduszkę ciążową. Ich cena waha się od 80 do 300 zł od tych najmniejszych po specjalne kojce do spania. Poduszka taka ma kształt dużego rogala i wykonana jest z materiałów bezpiecznych i nie alergizujących. Przyda się nie tylko w trakcie ciąży, ale również podczas karmienia. Siedząc na krześle lub w fotelu również korzystaj z poduszek.

Zobacz też: Sport i zabiegi kosmetyczne w ciąży 

Bóle pleców w ciąży – kiedy do lekarza?

Czasem zdarza się, że bóle pleców w ciąży nie mijają pomimo zastosowania leków przeciwbólowych (paracetamol 500 mg) i innych metod wspomagających.  W takich przypadkach konieczna będzie konsultacja z ginekologiem lub ortopedą.

informacja

Pamiętaj, jeśli bóle dolnego odcinka pleców są rytmiczne i nie ustępują przy zmianie pozycji ciała oraz po odpoczynku należy koniecznie udać się do szpitala. Ich przyczyną mogą być skurcze macicy oraz otwieranie się kanału szyjki. Takie objawy mogą świadczyć o zbliżającym się porodzie i mogą być szczególnie niebezpieczne, gdy do planowanego rozwiązania jest jeszcze daleko.

Zwracaj także baczną uwagę na objawy towarzyszące bólom kręgosłupa. Pieczenie przy oddawaniu moczu, bóle stawów lub w okolicy spojenia łonowego mogą świadczyć o poważnych infekcjach lub powikłaniach ciążowych. Nie lekceważ więc żadnych symptomów, a wszystkie wątpliwości konsultuj zawsze z lekarzem.


5/5 - (4 głosów / głosy)

Data publikacji: 29/09/2015, Data aktualizacji: 09/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *