Istnieje wiele skutecznych sposobów radzenia sobie z bólami pleców, wśród których warto zastanowić się nie tylko nad powszechnie znanymi jak gimnastyka, masaż czy sprzęt ortopedyczny. Niekonwencjonalne metody, takie jak homeopatia, aromaterapia czy chiropraktyka mogą być również skuteczne. Poznaj wszystkie z nich!
Spis treści:
1. Przyczyny bólu pleców w ciąży
2. Łatwiej zapobiegać niż leczyć, czyli właściwa pozycja
3. Jakie ćwiczenia na bóle pleców w ciąży?
4. Bezpieczne podnoszenie starszego dziecka
5. Inne skuteczne sposoby na ból pleców w ciąży (aromatoterapia, masaż, chiropraktyka, homeopatia)
6. Sprzęt ortopedyczny na ból pleców w ciąży
7. Zmiana stylu ubierania ułatwi właściwą postawę
8. Przemeblowanie w sypialni i salonie – materac i poduszka
9. Ból pleców w ciąży – kiedy do lekarza?
Bóle dolnej części pleców, ramion i szyi to częsta dolegliwość kobiet w ciąży. Bóle pleców w ciąży dotykają od 50 do 80% przyszłych mam. Główną przyczyną tych przypadłości są zmiany hormonalne, rozwijający się w macicy płód oraz zwiększająca się z tygodnia na tydzień masa ciała.
Rozciągające się pod wpływem hormonów ciążowych więzadła oraz stawy w kręgosłupie mogą powodować dolegliwości bólowe. Pamiętaj, że znaczna nadwaga, niewygodny materac, wady postawy zdiagnozowane przed ciążą lub brak aktywności fizycznej sprzyjają powstawaniu niedyspozycji kręgosłupa.
W przypadku problemów z kręgosłupem łatwiej zapobiegać niż leczyć, dlatego też tak ważna jest właściwa pozycja. W miarę powiększania się brzucha, dla utrzymania równowagi odruchowo wypychasz brzuch i ramiona do przodu, a plecy odchylasz do tyłu. Taka pozycja prędzej czy później spowoduje bóle pleców. Ich łagodzenie warto zacząć od kształtowania właściwej postawy stojąc i siedząc.
Doskonałym sposobem na łagodzenie dolegliwości w dolnej części pleców jest gimnastyka. Pamiętaj jednak, aby nie przeciążać organizmu. Kiedy tylko poczujesz się zmęczona lub pojawi się jakikolwiek dyskomfort przerwij ćwiczenie. Regularny trening pozwoli ci zwiększyć ruchomość mięśni i stawów, a tym samym zapobiegnie nawracającym bólom kręgosłupa.
Badania pokazują, że najlepszym sportem dla ciężarnych jest pływanie. Zwłaszcza w trzecim trymestrze poleca się styl grzbietowy. Droga mamo, miej na uwadze fakt, że nie wszystkie ćwiczenia są wskazane w czasie ciąży. Wszelkie wątpliwości konsultuj zawsze z lekarzem.
Przeczytaj też: Ćwiczenia w ciąży
Jeśli zostaniesz mamą po raz kolejny masz świadomość, że dźwiganie ciężarów w ciąży nie jest wskazane. Zastanawiasz się co zrobić, kiedy starsze dziecko koniecznie chce dostać się na ręce, a ciebie boli kręgosłup. Bądź spokojna. Jeśli tylko nie istnieją inne przeciwwskazania to możesz bezpiecznie je podnosić bez uszczerbku dla twojego kręgosłupa.
Krok 1: Podnosząc dziecko lub ciężki przedmiot zegnij kolana i zejdź do jego poziomu (kucnij).
Krok 2: Podnosząc dziecko miej zawsze wyprostowane plecy. Cały ciężar oprzyj na nogach, nie na kręgosłupie. Przytrzymuj malucha jak najbliżej siebie.
Pamiętaj! Pod koniec ciąży, gdy twój brzuch będzie już duży unikaj dźwigania ciężkich przedmiotów i dziecka. Zamiast podnoszenia przytulaj swojego malucha sadzając go sobie na kolanach. Okazuj mu czułość bez brania na ręce.
Przeczytaj koniecznie: Kalendarz badań w ciąży
Jeśli bóle pleców są wyjątkowo uciążliwe można stosować specjalne pasy ułatwiające utrzymanie właściwej pozycji. Pas zapewni podparcie plecom i umożliwi odciążenie dolnego odcinka kręgosłupa. Obecnie na rynku istnieje kilka odmian takich pasów.
Są to opaski na brzuch i plecy przypominające pasy wyszczuplające na talię, z tą różnicą, że zrobione są z elastycznego, bezszwowego materiału, rozciągającego się w miarę rozwoju ciąży. Pas taki ma wbudowane specjalne wzmocnienia pod brzuchem i po bokach, co umożliwia jego podtrzymywanie oraz grubszy materiał w tylnej części, który ogrzewa plecy i odciąża dolny odcinek kręgosłupa. Bogata gama kolorów i rozmiarów umożliwia idealne dopasowanie nowej części garderoby każdej przyszłej mamie.
Istnieją również pasy nazywane potocznie kangurkami. Przypominają one nieco szelki ze wzmocnionym tyłem i specjalnym wycięciem na brzuch. Pasy te idealnie sprawdzają się w drugim i trzecim trymestrze ciąży w zapobieganiu i niwelowaniu dolegliwości bólowych pleców oraz nadmiernym rozejściu się mięśni prostych brzucha podczas ciąży.
Styl ubierania ma również ogromny wpływ na prawidłową postawę w ciąży, a tym samym bóle pleców. Jeśli przed ciążą nosiłaś wysokie obcasy to teraz powinnaś je odłożyć na jakiś czas. Obuwie z płaską podeszwą umożliwia właściwą amortyzację i utrzymanie równowagi. Dobrym pomysłem jest także noszenie spodni ciążowych, które mają niski i mocny stan. Wzmocniona tylna część spodni ułatwi zachowanie właściwej i stabilnej pozycji kręgosłupa.
Niezwykle ważny w walce z bólami kręgosłupa w ciąży jest także właściwie dobrany materac. Nie może on być zbyt miękki lub zbyt twardy. Jeśli nie skarżyłaś się na bóle kręgosłupa przed ciążą to nie trzeba od razu wymieniać materaca lub łóżka, a partner też nie musi od razu opuszczać sypialni. Ważne, abyś podczas ciąży spała na boku. Dobrze jest również między kolana i pod brzuch wkładać niewielką poduszkę. Takie rozwiązanie ułatwi nie tylko radzenie sobie z dolegliwościami bólowymi, ale ułatwi też zasypianie.
Warto również zainwestować w specjalną poduszkę ciążową. Ich cena waha się od 80 do 300 zł od tych najmniejszych po specjalne kojce do spania. Poduszka taka ma kształt dużego rogala i wykonana jest z materiałów bezpiecznych i nie alergizujących. Przyda się nie tylko w trakcie ciąży, ale również podczas karmienia. Siedząc na krześle lub w fotelu również korzystaj z poduszek.
Zobacz też: Sport i zabiegi kosmetyczne w ciąży
Czasem zdarza się, że bóle pleców w ciąży nie mijają pomimo zastosowania leków przeciwbólowych (paracetamol 500 mg) i innych metod wspomagających. W takich przypadkach konieczna będzie konsultacja z ginekologiem lub ortopedą.
Pamiętaj, jeśli bóle dolnego odcinka pleców są rytmiczne i nie ustępują przy zmianie pozycji ciała oraz po odpoczynku należy koniecznie udać się do szpitala. Ich przyczyną mogą być skurcze macicy oraz otwieranie się kanału szyjki. Takie objawy mogą świadczyć o zbliżającym się porodzie i mogą być szczególnie niebezpieczne, gdy do planowanego rozwiązania jest jeszcze daleko.
Zwracaj także baczną uwagę na objawy towarzyszące bólom kręgosłupa. Pieczenie przy oddawaniu moczu, bóle stawów lub w okolicy spojenia łonowego mogą świadczyć o poważnych infekcjach lub powikłaniach ciążowych. Nie lekceważ więc żadnych symptomów, a wszystkie wątpliwości konsultuj zawsze z lekarzem.
Data publikacji: 29/09/2015, Data aktualizacji: 09/11/2021
Dodaj komentarz