Właśnie kończysz drugą fazę cyku miesiączkowego i stopniowo wkraczasz w trzecią. Krwawienie miesięczne jest coraz słabsze lub właśnie się skończyło. W tym czasie dochodzi do wzrostu ok. 20 pęcherzyków Graaffa, lecz tylko jeden z nich rozwija się szybciej niż pozostałe. Właśnie z tego pęcherzyka uwolniona zostanie komórka jajowa, przedtem jednak musi on osiągnąć rozmiar ok. 1 cm. Pozostałe pęcherzyki ulegają pęknięciu i zniszczeniu.
Równolegle dochodzi do zmian w obrębie macicy. Rozwijające się pęcherzyki wytwarzają estrogen, który powoduje pogrubienie błony śluzowej jamy macicy, w której zagnieździ się zapłodnione jajeczko. Pod koniec tego tygodnia w okolicach 14. dnia cyklu dochodzi do owulacji. Jeśli do zbliżenia dojdzie na 1 do 3 dni przed terminem owulacji wówczas szanse poczęcia są największe. Warto pamiętać, że tuż po owulacji dojrzała komórka przesuwa się w stronę jajowodu, aby spocząć w jamie macicy.
Taka podróż trwa średnio 5 dni. Do zapłodnienia dochodzi w jajowodzie. Plemniki w wyniku skurczów macicy i własnej ruchomości przedostają się do jajowodu, gdzie próbują sforsować otoczkę dojrzałej komórki jajowej. W czasie trwania owulacji czujesz się wyjątkowo dobrze i seksownie. Stan twojej skóry i włosów się poprawia, a twój partner wprost nie może oderwać od ciebie oczu. Dzieje tak za sprawą estrogenów.
2 tydzień ciąży to czas, w którym masz zwiększoną ochotę na seks. Ilość śluzu wydostającego się z pochwy na 2-3 dni przed owulacją zwiększa się. Staje się on ciągnący i przezroczysty, swym wyglądem przypomina białko jaja kurzego. Śluz ten również wpływa na przesuwanie się plemników w kierunku jajowodu oraz odżywa je, aby mogły przetrwać w ciele kobiety aż do momentu zapłodnienia (maksymalnie do 72 godzin). Czasem odczuwasz jednostronny ból w podbrzuszu. Przed owulacje twoja temperatura nie znacznie spada, aby tuż po niej wzrosnąć o około 0,2-0,5 stopnia C.
Polecamy: Ustalenie daty poczęcia
PAMIĘTAJ! Jeśli twoje cykle są nieregularne, każda z jego faz będzie odpowiednio dłuższa lub krótsza.
Nie istnieją wytyczne w zakresie zalecanych badań na tym etapie przygotowań do zapłodnienia czyli w 2 tygodniu ciąży. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne sugeruje jednak, aby pary przygotowujące się do zajścia w ciążę wykonywały badania kontrolne i szczepienia (np. antyHBS i przeciwko różyczce) na 6. miesięcy przed planowanym zapłodnieniem.
Przeczytaj również: Badania i szczepienia przed ciążą
W 2 tygodniu ciąży czyli w okolicy 14 dnia cyklu miesiączkowego jeszcze nie jesteś w ciąży, ale plemniki partnera już próbują sforsować ścianę twojej komórki jajowej. Tylko jeden z nich zainicjuje ciążę. Nie da się precyzyjnie zaplanować płci dziecka przed jego poczęciem, jednak badania pokazują, że plemniki noszące męski chromosom Y są znacznie szybsze i żyją krócej w drogach rodnych kobiety. Dlatego, aby zwiększyć prawdopodobieństwo urodzenia chłopca należy odbywać stosunki w dniu owulacji, a dziewczynkę na 2-3 dni przed. Pamiętaj jednak, że metoda ta nigdy nie będzie 100% pewna. Zobacz też: Planowanie płci dziecka
Data publikacji: 15/10/2015, Data aktualizacji: 29/04/2022
Dodaj komentarz