27 tydzień ciąży - kalendarz ciąży - badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

27 tydzień ciąży – kalendarz ciąży

27 tydzień ciąży

27 tydzień ciąży. Jak zmienia się Twoje ciało?

27 tydzień ciąży to początek trzeciego trymestru, a wielkość Twojej macicy porównać można do dyni. Nic więc dziwnego, że Twój brzuch jest już bardzo widoczny i w coraz większym stopniu utrudnia zwykłe czynności. Nadal mogą dokuczać Ci problemy z nietrzymaniem moczu. Warto ćwiczyć więc mięśnie kegla, co pomoże zmniejszyć ten objaw, a później ułatwi nie tylko poród, ale i szybszy powrót do formy. Chociaż do przyjścia Twojego maluszka jeszcze trochę czasu, w piersiach zaczyna pojawiać się dla niego pokarm. Z tego powodu z brodawek wypływać może siara – szczególnie wtedy, gdy jesteś podniecona (np. podczas seksu). Siary nie powinno się wyciskać, a dla wygody możesz zacząć stosować wkładki laktacyjne.

Przeczytaj także: Kiedy wykonać badania prenatalne?

27 tydzień ciąży. Jakie badania wykonać?

Od tego tygodnia zaleca się wykonanie badań ginekologicznych, ocenę wysokości dna macicy, ocenę pH wydzieliny z pochwy, sprawdzenie czynności serca maluszka, badanie piersi, pomiar Twojej masy ciała oraz pomiar ciśnienia krwi. Do badań diagnostycznych, które wykonać można na tym etapie należą: morfologia krwi, badanie moczu, badanie przeciwciał odpornościowych oraz trzecie USG. Według Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego wszystkie te badania wykonać powinno się między 27 a 32 tygodniem ciąży. Konkretne daty ustal ze swoim ginekologiem.

27 tydzień ciąży. Jak wygląda dziecko?

Od trzeciego trymestru wzrost maluszka liczony jest od stópek do główki – dlatego Twoje dziecko powinno mieć już ok. 38 centymetrów! Jego prawdopodobna waga to natomiast ok. 1 kilogram. Teraz dla Twojego dziecka szczególne znaczenie ma to, co zjadłaś. Jego kubki smakowe są mocno rozwinięte: lubi smak słodki, a pikantny czasami wywołuje czkawkę. Podczas badań USG być może zauważysz, jak Twój maluszek się uśmiecha. Dziecko rozwija się w bardzo szybkim tempie, ponieważ śpi aż 15 godzin na dobę, a w czasie snu pojawiają się u niego marzenia senne. Zadbaj więc o to, by przekazywać dziecku informacje, które jego mózg będzie przetwarzał. Śpiewaj mu, włączaj muzykę, czytaj i mów.

Zobacz też: Dzienniczek uczuć w ciąży.


28 tydzień ciąży, 29 tydzień ciąży, 30 tydzień ciąży, 31 tydzień ciąży, 32 tydzień ciąży

18/10/2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

logo mamy-mamom.pl