Gromadząca się w organizmie woda powoduje, że twój biust nieznacznie się zaokrągla, a brodawki zaczynają ciemnieć. Jeśli zauważyłaś zmiany pojawiające się w poprzednich tygodniach to bądź pewna, że będą się one utrzymywać, a nawet pogłębiać.
Metaliczny smak w ustach doprowadzi do nadmiernego ślinotoku i mdłości. Czasem pojawiają się wymioty. Natężenie i tych objawów jest związane ze wzrostem stężenia hormonów. Właśnie wkraczasz w 2 miesiąc ciąży.
Zobacz też: Sposoby na ciążowe mdłości
Pamiętaj, że miesiące liczymy zawsze po zakończonych 4 tygodniach ciąży!
Jeśli podejrzewasz że doszło do poczęcia warto sięgnąć po domowy test ciążowy dostępny w aptece. Na tym etapie stężenie beta hCG jest na tyle wysokie, że taki test może je wykryć.
Nie istnieją opracowane wytyczne w zakresie zalecanych badań w 5 tygodniu ciąży
Warto przeczytać również: Czy to na pewno ciąża?
W tym tygodniu wielkość zarodka wynosi od 1,5 do 2 mm. Komórki otaczające zarodek tworzą worek owodniowy i pęcherzyk żółtkowy. Worek owodniowy w końcu otoczy dziecko całkowicie. Do jednej ze ścianek worka przyczepiony jest pęcherzyk żółtkowy, który będzie odżywiał malucha aż do czasu, gdy wytworzy się łożysko.
Komórki zarodka zaczynają intensywnie się dzielić i różnicować. Zaczyna się wytwarzać pierwotny kręgosłup zbudowany z chrząstki oraz zawiązki układu nerwowego wraz z tzw. cewą nerwową, która da początek tkance mózgowej dziecka.
Polecamy: Ciąża biochemiczna. Jakie są objawy i na czym polega?
Data publikacji: 28/10/2015, Data aktualizacji: 20/09/2024
Dodaj komentarz