Kalendarz ciąży 25 tydzień

25 tydzień ciąży

25 tydzień ciąży. Jak zmienia się Twoje ciało?

Ruchy maleństwa są na tyle wyraźne, że oboje z partnerem możecie zobaczyć zmieniające się kształty na twoim brzuchu, np. zarys rączki lub stopy dziecka, zwłaszcza podczas wyraźnych kopnięć. Twój duży brzuch już od jakiegoś czasu powoduje ucisk na przeponę i problemy z oddychaniem, zwłaszcza w pozycji leżącej.

Nie zdziw się kiedy partner powie ci, że zaczęłaś chrapać w nocy. Bóle kręgosłupa i inne typowe dolegliwości nadal mogą ci towarzyszyć. Zwiększająca się masa ciała i rozluźnione więzadła w stopach powodują uczucie ciężkich nóg i obrzęki. Ta dolegliwość również nie jest ci obca.

Jeśli na wcześniejszym etapie ciąży nie doświadczyłaś upławów lub świądu w okolicach intymnych to teraz takie objawy mogą się pojawić. Odpowiedzialne za podtrzymanie ciąży hormony zmieniają fizjologie pochwy i okolic cewki moczowej przez co jesteś bardziej narażona na infekcje intymne i zakażenia układu moczowego. Nie bagatelizuj żadnych objawów tylko pilnie zgłoś się do lekarza.

Zobacz też: Bóle pleców w ciąży

informacja

Warto wiedzieć: Końcówka drugiego trymestru to doskonały czas, abyś wybrała szkołę rodzenia. To ważne zwłaszcza przed pierwszym porodem. Nie zapomnij też spakować wyprawki dla siebie, maleństwa i partnera do szpitala.

25 tydzień ciąży. Jakie badania wykonać?

W 25 tygodniu ciąży 6. wizytę u lekarza masz już za sobą. Nie zapomnij wykonać badania stężenia glukozy we krwi po doustnym podaniu 75 g glukozy między 24 a 28 tygodniem ciąży. Na kolejną wizytę kontrolną wybierzesz się w 28. tygodniu ciąży.

25 tydzień ciąży. Jak wygląda dziecko?

Pęcherzyki płucne twojego maleństwa nadal się rozwijają. To bardzo ważne, aby dziecko mogło samodzielnie oddychać tuz po porodzie. Ukształtowane już kilka tygodni wcześniej dziurki w nosie, teraz zaczynają się stopniowo otwierać.

Na skutek kostnienia kosteczek słuchowych w uchu dziecko coraz lepiej słyszy dźwięki nie tylko z wnętrza organizmu mamy (np. praca jelit, bicie serca itp.), ale również ze świata zewnętrznego. Pod skórą zaczyna tworzyć się sieć naczyń włosowatych, dzięki czemu już wkrótce będzie delikatnie zaróżowiona.

Tkanka tłuszczowa nadal się rozwija. Jeśli jesteś w ciąży mnogiej to na tym etapie twoje dzieci zaczynają wyraźnie odczuwać swoją wzajemną obecność. Każde z nich czuje szturchnięcia i gimnastykę brata lub siostry.

Polecamy: Ciąża tydzień po tygodniu


 1 tydzień ciąży, 2 tydzień ciąży, 3 tydzień ciąży, 4 tydzień ciąży5 tydzień ciąży, 6 tydzień ciąży, 7 tydzień ciąży, 8 tydzień ciąży9 tydzień ciąży, 10 tydzień ciąży, 11 tydzień ciąży, 12 tydzień ciąży, 13 tydzień ciąży, 14 tydzień ciąży15 tydzień ciąży, 16 tydzień ciąży, 17 tydzień ciąży, 18 tydzień ciąży, 19 tydzień ciąży, 20 tydzień ciąży, 21 tydzień ciąży, 22 tydzień ciąży, 23 tydzień ciąży, 24 tydzień ciąży, 26 tydzień ciąży, 27 tydzień ciąży28 tydzień ciąży, 29 tydzień ciąży, 30 tydzień ciąży, 31 tydzień ciąży, 32 tydzień ciąży, 33 tydzień ciąży, 34 tydzień ciąży, 35 tydzień ciąży, 36 tydzień ciąży, 37 tydzień ciąży, 38 tydzień ciąży, 39 tydzień ciąży, 40 tydzień ciąży

 

 

5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 09/12/2015, Data aktualizacji: 10/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *