17 tydzień ciąży. Kalendarz ciąży - ciąża tydzień po tygodniuBadaniaprenatalne.pl

Kalendarz ciąży – 17 tydzień ciąży

17 tydzień ciąży

17 tydzień ciąży. Jak zmienia się Twoje ciało?

W wyniku zmian hormonalnych odczuwasz zwiększone wydzielanie gruczołów na twoim ciele. W tym czasie możesz zacząć nadmiernie się pocić lub zmagać się z katarem i krwawieniami z nosa.

Twoje dziąsła są rozpulchnione i delikatne co powoduje, że mogą krwawić podczas szczotkowania. Kup pastę zapobiegającą paradontozie (np. Lacalut activ lub sensitive) i miękką szczoteczkę manualną do masowania dziąseł. Jeśli tkanki silnie krwawią to na jakiś czas powinnaś zrezygnować ze szczoteczki elektrycznej.

Ze względu na powiększający się brzuch i wagę mogą pojawić się rozstępy. Stosuj kremy i balsamy pielęgnacyjne do skóry. Dobrze sprawdza się również oliwka dla niemowląt.

Nadal pamiętaj o diecie, aby dostarczać dziecku odpowiednie składniki mineralne i zapobiegać zaparciom, wzdęciom i zgadze. Pamiętaj, że dieta w ciąży powinna być wysokobiałkowa, a nie wysokoenergetyczna. Narastające zmęczenie sprawia, że zasypiasz częściej w ciągu dnia. Czasem w nocy masz problem ze znalezieniem właściwej pozycji.

Przeczytaj również: Rozstępy na piersiach w czasie ciąży

informacja

Pamiętaj! W drugim trymestrze powinnaś przyjmować około 2300 – 2400 kcal dziennie, a więc dodać 1 niewielką i pełnowartościową kanapkę do normalnych posiłków sprzed ciąży.

17 tydzień ciąży. Jakie badania wykonać?

Jesteś już po drugiej ciążowej wizycie u ginekologa. Wszystkie badania zrobiłaś w poprzednim tygodniu i czekasz na kolejną konsultację w 20 tygodniu ciąży, czyli już za 3. tygodnie.

Polecamy: Drugi trymestr ciąży

17 tydzień ciąży. Jak wygląda dziecko?

W 17 tygodniu ciąży główka dziecka wciąż rośnie. Rozwój pozostałych części ciała nieco zwalnia na korzyść kości, które zaczynają twardnieć. Skóra stopniowo przestaje być przezroczysta i pojawiają się na niej gruczoły potowe.

Maluch ćwiczy odruch chwytny, ssie kciuka i zaciska piąstki. Jego serduszko przepompowuje już ok. 30 litrów krwi i pracuje 2 razy szybciej niż twoje. Szpik kostny rozpoczyna produkcję krwinek. Twoje dziecko jest w tej chwili rozmiaru dłoni i waży od 100 do 150 g. To mniej więcej tyle co tabliczka czekolady.

Zobacz też: Gorączka w ciąży – co robić?                                                 


 1 tydzień ciąży, 2 tydzień ciąży, 3 tydzień ciąży, 4 tydzień ciąży5 tydzień ciąży, 6 tydzień ciąży, 7 tydzień ciąży, 8 tydzień ciąży9 tydzień ciąży, 10 tydzień ciąży, 11 tydzień ciąży, 12 tydzień ciąży, 13 tydzień ciąży, 14 tydzień ciąży15 tydzień ciąży, 16 tydzień ciąży18 tydzień ciąży, 19 tydzień ciąży, 20 tydzień ciąży, 21 tydzień ciąży, 22 tydzień ciąży, 23 tydzień ciąży, 24 tydzień ciąży, 25 tydzień ciąży, 26 tydzień ciąży, 27 tydzień ciąży28 tydzień ciąży, 29 tydzień ciąży, 30 tydzień ciąży, 31 tydzień ciąży, 32 tydzień ciąży, 33 tydzień ciąży, 34 tydzień ciąży, 35 tydzień ciąży, 36 tydzień ciąży, 37 tydzień ciąży, 38 tydzień ciąży, 39 tydzień ciąży, 40 tydzień ciąży
Kalendarz ciąży – 17 tydzień ciąży
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

19/11/2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
zakrzepica w połogu
Zakrzepica w połogu? Zdarza się częściej, niż myślisz!

Każda przyszła mama wie, że podczas ciąży rośnie ryzyko zakrzepicy, m.in. ze względu na zmiany hormonalne. Niewiele zdaje sobie jednak sprawę, że podczas połogu, czyli ok. 6-tygodniowego okresu, gdy kobiece ciało wraca do stanu sprzed...

Zamknij