Kalendarz ciąży – 17 tydzień ciąży

17 tydzień ciąży

17 tydzień ciąży. Jak zmienia się Twoje ciało?

W wyniku zmian hormonalnych odczuwasz zwiększone wydzielanie gruczołów na twoim ciele. W tym czasie możesz zacząć nadmiernie się pocić lub zmagać się z katarem i krwawieniami z nosa.

Twoje dziąsła są rozpulchnione i delikatne co powoduje, że mogą krwawić podczas szczotkowania. Kup pastę zapobiegającą paradontozie (np. Lacalut activ lub sensitive) i miękką szczoteczkę manualną do masowania dziąseł. Jeśli tkanki silnie krwawią to na jakiś czas powinnaś zrezygnować ze szczoteczki elektrycznej.

Ze względu na powiększający się brzuch i wagę mogą pojawić się rozstępy. Stosuj kremy i balsamy pielęgnacyjne do skóry. Dobrze sprawdza się również oliwka dla niemowląt.

Nadal pamiętaj o diecie, aby dostarczać dziecku odpowiednie składniki mineralne i zapobiegać zaparciom, wzdęciom i zgadze. Pamiętaj, że dieta w ciąży powinna być wysokobiałkowa, a nie wysokoenergetyczna. Narastające zmęczenie sprawia, że zasypiasz częściej w ciągu dnia. Czasem w nocy masz problem ze znalezieniem właściwej pozycji.

Przeczytaj również: Rozstępy na piersiach w czasie ciąży

informacja

Pamiętaj! W drugim trymestrze powinnaś przyjmować około 2300 – 2400 kcal dziennie, a więc dodać 1 niewielką i pełnowartościową kanapkę do normalnych posiłków sprzed ciąży.

17 tydzień ciąży. Jakie badania wykonać?

Jesteś już po drugiej ciążowej wizycie u ginekologa. Wszystkie badania zrobiłaś w poprzednim tygodniu i czekasz na kolejną konsultację w 20 tygodniu ciąży, czyli już za 3. tygodnie.

Polecamy: Drugi trymestr ciąży

17 tydzień ciąży. Jak wygląda dziecko?

W 17 tygodniu ciąży główka dziecka wciąż rośnie. Rozwój pozostałych części ciała nieco zwalnia na korzyść kości, które zaczynają twardnieć. Skóra stopniowo przestaje być przezroczysta i pojawiają się na niej gruczoły potowe.

Maluch ćwiczy odruch chwytny, ssie kciuka i zaciska piąstki. Jego serduszko przepompowuje już ok. 30 litrów krwi i pracuje 2 razy szybciej niż twoje. Szpik kostny rozpoczyna produkcję krwinek. Twoje dziecko jest w tej chwili rozmiaru dłoni i waży od 100 do 150 g. To mniej więcej tyle co tabliczka czekolady.

Zobacz też: Gorączka w ciąży – co robić?                                                 


 1 tydzień ciąży, 2 tydzień ciąży, 3 tydzień ciąży, 4 tydzień ciąży5 tydzień ciąży, 6 tydzień ciąży, 7 tydzień ciąży, 8 tydzień ciąży9 tydzień ciąży, 10 tydzień ciąży, 11 tydzień ciąży, 12 tydzień ciąży, 13 tydzień ciąży, 14 tydzień ciąży15 tydzień ciąży, 16 tydzień ciąży18 tydzień ciąży, 19 tydzień ciąży, 20 tydzień ciąży, 21 tydzień ciąży, 22 tydzień ciąży, 23 tydzień ciąży, 24 tydzień ciąży, 25 tydzień ciąży, 26 tydzień ciąży, 27 tydzień ciąży28 tydzień ciąży, 29 tydzień ciąży, 30 tydzień ciąży, 31 tydzień ciąży, 32 tydzień ciąży, 33 tydzień ciąży, 34 tydzień ciąży, 35 tydzień ciąży, 36 tydzień ciąży, 37 tydzień ciąży, 38 tydzień ciąży, 39 tydzień ciąży, 40 tydzień ciąży
Oceń

Data publikacji: 19/11/2015, Data aktualizacji: 10/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *