36 tydzień ciąży – kalendarz ciąży

36 tydzień ciąży

36 tydzień ciąży. Jak zmienia się Twoje ciało?

Twoja macica jest teraz aż 1000 razy większa niż przed ciążą – nic więc dziwnego, że bardzo duży brzuch przeszkadza w codziennych czynnościach. Ale już niedługo, 36 tydzień jest początkiem ostatniego miesiąca! Kształt Twojego brzucha prawdopodobnie trochę się zmienił (chociaż może to nastąpić do 38 tygodnia ciąży), znajduje się też trochę niżej – z powodu zmniejszenia ilości płynu owodniowego doszło do obniżenia macicy.

W 36 tygodniu ciąży zmniejszają się też Twoje problemy z oddychaniem, które przeszkadzały Ci przez ostatnie tygodnie. Oprócz kłopotów z poruszaniem się i utrzymaniem równowagi, nadal towarzyszy Ci częste chodzenie do toalety oraz bóle w krzyżu. Może pojawić się też ból w kroczu. Ćwicz mięśnie kegla i rób masaże krocza – dzięki temu przygotujesz się do porodu.

36 tydzień ciąży. Jakie badania wykonać?

img

Oceń

Jeszcze tylko 2 tygodnie zostały Ci na wykonanie badań, które są rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne na tygodnie 33-37. Być może wszystkie już wykonałaś, ale jeśli nie – postaraj się umówić z lekarzem jeszcze teraz.

Ginekolog powinien zlecić Ci profilaktyczne badanie ogólne i ginekologiczne, ocenę wymiarów miednicy, badania piersi, pomiar ciśnienia i masy ciała oraz ocenę czynności serca maluszka i jego ruchliwości oraz testy diagnostyczne: badanie moczu, odczyn Wassermanna i morfologię. Niektóre przyszłe mamy wykonują też również realizację posiewu w kierunku paciorkowców β-hemolizujących oraz testów VDRL, HIV, HC – porozmawiaj o tym z lekarzem.

36 tydzień ciąży. Jak wygląda dziecko?

Twój maluszek waży już ok. 2,8 kilograma i mierzy ok. 50 centymetrów. W tym okresie wygląda
niemal tak, jak będzie wyglądać po porodzie, a w jego organizmie nie zmienia się już nic poważnego.
Jest już niemal całkowicie ukształtowany. Dziecko ciągle nabiera tkanki tłuszczowej, co napina jego skórę, nadaje różowego koloru i sprawia, że staje się pulchne – jak niemal każdy noworodek. Maluch wciąż ćwiczy najpotrzebniejsze czynności życiowe, w tym oddychanie. Zanika meszek na jego skórze oraz maź płodowa – chociaż prawdopodobnie po porodzie będziesz mogła jej trochę zauważyć. Jeśli dzidziuś nie obrócił się wcześniej główką do dołu, zrobi to teraz.

Zobacz też: Nietolerancja glutenu objawy


1 tydzień ciąży, 2 tydzień ciąży, 3 tydzień ciąży, 4 tydzień ciąży5 tydzień ciąży, 6 tydzień ciąży, 7 tydzień ciąży, 8 tydzień ciąży9 tydzień ciąży, 10 tydzień ciąży, 11 tydzień ciąży, 12 tydzień ciąży, 13 tydzień ciąży, 14 tydzień ciąży15 tydzień ciąży, 16 tydzień ciąży, 17 tydzień ciąży, 18 tydzień ciąży, 19 tydzień ciąży, 20 tydzień ciąży, 21 tydzień ciąży, 22 tydzień ciąży, 23 tydzień ciąży, 24 tydzień ciąży, 25 tydzień ciąży, 26 tydzień ciąży, 27 tydzień ciąży28 tydzień ciąży, 29 tydzień ciąży, 30 tydzień ciąży, 31 tydzień ciąży, 32 tydzień ciąży, 33 tydzień ciąży, 34 tydzień ciąży, 35 tydzień ciąży, 37 tydzień ciąży, 38 tydzień ciąży, 39 tydzień ciąży, 40 tydzień ciąży

 

 

Oceń

Data publikacji: 31/10/2016, Data aktualizacji: 08/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *