Kalendarz ciąży - 8 tydzień - Badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Kalendarz ciąży – 8 tydzień

8 tydzień ciąży

8 tydzień ciąży. Jak zmienia się Twoje ciało?

Z każdym dniem twoja macica się powiększa, a w talii przybyło ci już ok. 2 cm. Jeśli objawy ciąży nadal nie są nasilone nawet tego nie zauważasz. Twoje piersi stają się nieco większe, obolałe i tkliwe, stopniowo przygotowują się do rozwoju gruczołów mlecznych. Jeśli odczuwasz dyskomfort poproś partnera o delikatny masaż. Narządy wewnętrzne zaczynają się przemieszczać, by zrobić miejsce dla powiększającej się macicy. Coraz częściej odczuwasz zmęczenie wieczorami. Nadwrażliwość na zapachy i wywołane przez nie mdłości mogą osiągnąć apogeum. Bądź spokojna, to potrwa jeszcze 2 lub 3 tygodnie i już wkrótce odczujesz poprawę samopoczucia. Nadal odczuwasz nieco częstszą potrzebę oddawana moczu. Koniecznie zadbaj o swoją dietę i spożywaj regularne posiłki wykluczając z jadłospisu używki i ostre przyprawy.

Warto przeczytać: Dobre samopoczucie w czasie ciąży

informacjaPamiętaj! Jeśli jeszcze nie byłaś u ginekologa rozejrzyj się za dobrym specjalistą, który zaopiekuje się Tobą podczas ciąży i połogu.

jakie badania przed ciążą

8 tydzień ciąży. Jakie badania powinnaś wykonać?

Jeśli już wiesz o ciąży i diagnozę potwierdził ginekolog, to kontynuujesz rozpoczęte w poprzednich tygodniach badania:

  • Morfologia krwi wraz grupą krwi i czynnikiem Rh
  • Badanie ogólne moczu
  • Badanie stężenia glukozy we krwi na czczo
  • Badania w kierunku kiły (VDRL)
  • Badania wirusologiczne w kierunku HIV i HCV
  • Badanie w kierunku toksoplazmozy (IgG, IgM) i różyczki
  • Przeciwciała odpornościowe ( tzw. odczyn COOMBSA).

Nie zapomnij również odwiedzić stomatologa!

Zobacz też: Masz prawo do badań prenatalnych

8 tydzień ciąży jak wygląda dziecko?

W tym tygodniu twój maluch ma już prawie 2 cm i swoimi rozmiarami przypomina ziarno fasoli lub owoc maliny. Wytworzone w poprzednim tygodniu paluszki u stóp i dłoni właśnie się rozdzielają. Pojawiają się również kciuki. Powolutku kształtują się stawy, a kości zaczynają twardnieć. Ciało wydłuża się nabierając charakterystycznego kształtu. Skóra maleństwa jest przezroczysta i cienka, widać przez nią wszystkie kostki, narządy i naczynia krwionośne. Na twarzy wysklepia się nos. Oczy formują się po bokach głowy. Dopiero po kilku tygodniach zajmą prawidłową pozycję. W 8. tygodniu rozpoczyna się proces unerwiania ucha środkowego, które będzie odpowiedzialne za zmysł równowagi. Podczas USG wyraźnie widać bijące serduszko.

                                                  Polecamy: Co można wykryć za pomocą USG ?

 


 

1 tydzień ciąży, 2 tydzień ciąży, 3 tydzień ciąży, 4 tydzień ciąży5 tydzień ciąży, 6 tydzień ciąży, 7 tydzień ciąży, 9 tydzień ciąży, 10 tydzień ciąży, 11 tydzień ciąży, 12 tydzień ciąży, 13 tydzień ciąży, 14 tydzień ciąży15 tydzień ciąży, 16 tydzień ciąży, 17 tydzień ciąży, 18 tydzień ciąży, 19 tydzień ciąży, 20 tydzień ciąży, 21 tydzień ciąży, 22 tydzień ciąży, 23 tydzień ciąży, 24 tydzień ciąży, 25 tydzień ciąży, 26 tydzień ciąży, 27 tydzień ciąży28 tydzień ciąży, 29 tydzień ciąży, 30 tydzień ciąży, 31 tydzień ciąży, 32 tydzień ciąży, 33 tydzień ciąży, 34 tydzień ciąży, 35 tydzień ciąży, 36 tydzień ciąży, 37 tydzień ciąży, 38 tydzień ciąży, 39 tydzień ciąży, 40 tydzień ciąży

Przeczytaj również:

02/11/2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.