Kalendarz ciąży – 8 tydzień ciąży

8 tydzień ciąży

8 tydzień ciąży. Jak zmienia się Twoje ciało?

Z każdym dniem twoja macica się powiększa, a w talii przybyło ci już ok. 2 cm. Jeśli objawy ciąży nadal nie są nasilone nawet tego nie zauważasz. Twoje piersi stają się nieco większe, obolałe i tkliwe, stopniowo przygotowują się do rozwoju gruczołów mlecznych. Jeśli odczuwasz dyskomfort poproś partnera o delikatny masaż. Narządy wewnętrzne zaczynają się przemieszczać, by zrobić miejsce dla powiększającej się macicy. Coraz częściej odczuwasz zmęczenie wieczorami.

Nadwrażliwość na zapachy i wywołane przez nie mdłości mogą osiągnąć apogeum. Bądź spokojna, to potrwa jeszcze 2 lub 3 tygodnie i już wkrótce odczujesz poprawę samopoczucia. Nadal odczuwasz nieco częstszą potrzebę oddawana moczu. Koniecznie zadbaj o swoją dietę i spożywaj regularne posiłki wykluczając z jadłospisu używki i ostre przyprawy.

Warto przeczytać: Dobre samopoczucie w czasie ciąży

informacja

Pamiętaj! Jeśli jeszcze nie byłaś u ginekologa rozejrzyj się za dobrym specjalistą, który zaopiekuje się Tobą podczas ciąży i połogu.

 

jakie badania przed ciążą

8 tydzień ciąży. Jakie badania powinnaś wykonać?

Jeśli już wiesz o ciąży i diagnozę potwierdził ginekolog, to kontynuujesz rozpoczęte w poprzednich tygodniach badania:

  • Morfologia krwi wraz grupą krwi i czynnikiem Rh
  • Badanie ogólne moczu
  • Badanie stężenia glukozy we krwi na czczo
  • Badania w kierunku kiły (VDRL)
  • Badania wirusologiczne w kierunku HIV i HCV
  • Badanie w kierunku toksoplazmozy (IgG, IgM) i różyczki
  • Przeciwciała odpornościowe ( tzw. odczyn COOMBSA).

Nie zapomnij również odwiedzić stomatologa!

Zobacz też: Masz prawo do badań prenatalnych

8 tydzień ciąży jak wygląda dziecko?

W tym tygodniu twój maluch ma już prawie 2 cm i swoimi rozmiarami przypomina ziarno fasoli lub owoc maliny. Wytworzone w poprzednim tygodniu paluszki u stóp i dłoni właśnie się rozdzielają. Pojawiają się również kciuki. Powolutku kształtują się stawy, a kości zaczynają twardnieć.

img

Oceń

Ciało wydłuża się nabierając charakterystycznego kształtu. Skóra maleństwa jest przezroczysta i cienka, widać przez nią wszystkie kostki, narządy i naczynia krwionośne. Na twarzy wysklepia się nos. Oczy formują się po bokach głowy. Dopiero po kilku tygodniach zajmą prawidłową pozycję. W 8 tygodniu ciąży rozpoczyna się proces unerwiania ucha środkowego, które będzie odpowiedzialne za zmysł równowagi. Podczas USG wyraźnie widać bijące serduszko.


Polecamy:
 Co można wykryć za pomocą USG ?


1 tydzień ciąży, 2 tydzień ciąży, 3 tydzień ciąży, 4 tydzień ciąży5 tydzień ciąży, 6 tydzień ciąży, 7 tydzień ciąży, 9 tydzień ciąży, 10 tydzień ciąży, 11 tydzień ciąży, 12 tydzień ciąży, 13 tydzień ciąży, 14 tydzień ciąży15 tydzień ciąży, 16 tydzień ciąży, 17 tydzień ciąży, 18 tydzień ciąży, 19 tydzień ciąży, 20 tydzień ciąży, 21 tydzień ciąży, 22 tydzień ciąży, 23 tydzień ciąży, 24 tydzień ciąży, 25 tydzień ciąży, 26 tydzień ciąży, 27 tydzień ciąży28 tydzień ciąży, 29 tydzień ciąży, 30 tydzień ciąży, 31 tydzień ciąży, 32 tydzień ciąży, 33 tydzień ciąży, 34 tydzień ciąży, 35 tydzień ciąży, 36 tydzień ciąży, 37 tydzień ciąży, 38 tydzień ciąży, 39 tydzień ciąży, 40 tydzień ciąży
Oceń

Data publikacji: 02/11/2015, Data aktualizacji: 10/11/2021

6 odpowiedzi na “Kalendarz ciąży – 8 tydzień ciąży”

  1. Nelienka69 Nelienka69 pisze:

    Czy jakbym opalcala składki chorobowe na umowie zlecenie po 3 miesiące mi się to zwróci jak będę dostawać zasiłek przez co najmniej 3 miesiące ?

  2. Nelienka69 Nelienka69 pisze:

    Dzień dobry jeżeli na poczatku roku pracowałam 8 miesięcy i byłam na umowie zlecenie i miałam odprowadzane składki chorobowe i nie wykorzystałam ich potem miałam przerwę miesiąc i pracuje na umowie zlecenie bez składek chorobowych nie cały miesiąc to czy dostanę jakiś zasiłek chorobowy jest szansa ? Czy może jakbym się umówiła z moją aktualna szefowa o składkę chorobowa na 90 dni to potem dostanę ?

  3. Daria Daria pisze:

    Witam mam 26lat i dostałam skierowanie na badania usg prenatalne czy w moim wieku zostana wykonane za darmo(NFZ)
    Czy raczej bede musiał placic za badanie z mojej kieszen?

    • Dzień dobry, czy lekarz, który wystawił skierowanie ma umowę z NFZ? Jeśli tak i pójdzie Pani do przychodni, która realizuje badania na NFZ to badania powinny być refundowane. Pozdrawiamy

  4. Natka Natka pisze:

    Witam, mam problemy z równowagą (od zawsze), czy na tym etapie jest cos co moge zrobic, zeby moje dziecko nie mialo takic klopotow?

    • Dzień dobry, najlepiej skonsultować się z lekarzem. Nie wiemy nic na temat przyczyn, a lekarz na podstawie wywiadu i ewentualnych badań będzie mógł Pani najlepiej doradzić. Pozdrawiamy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *