Kalendarz ciąży - 7 tydzień - Badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Kalendarz ciąży – 7 tydzień

7 tydzień ciąży

7 tydzień ciąży. Jak zmienia się Twoje ciało?

Twoja macica zaczyna się powiększać. Jeśli już wiesz o ciąży to naciskając delikatnie na podbrzusze możesz samodzielnie wyczuć, że jest nieco większa i rozpulchniona, mimo iż z zewnątrz jeszcze nic nie widać. Twoja waga może nieznacznie wzrosnąć – ok. 0,5 – 1 kg lub spaść w wyniku uporczywych wymiotów. Od rana towarzyszą ci mdłości, które w wielu przypadkach poranne bywają tylko z nazwy. Zwiększa się tkliwość piersi, a prawie każdy, nawet przyjemny zapach wywołuje odruch wymiotny. Na zmianę wszystko cię drażni lub rozczula. Coraz częściej odczuwasz zmęczenie i wcześniej kładziesz się spać. Zdarzają ci się również krótkie drzemki w ciągu dnia. W 7. tygodniu nadal intensywnie rozwija się łożysko, aby już wkrótce przejąć odpowiedzialność za rozwój i odżywianie płodu. Funkcję tę póki co w dalszym ciągu spełnia ciałko żółte, które zaczyna się jednak powoli zmniejszać. Uciskająca na pęcherz moczowy macica sprawia, że częściej niż zwykle odwiedzasz toaletę. Także stale powiększająca się, od chwili zagnieżdżenia zarodka w macicy, ilość krwi w twoim krwiobiegu działa na zwiększone wytwarzanie moczu. Pamiętaj, jeśli zauważysz że oddawany przez ciebie mocz jest mętny zmienił kolor, a także jeśli podczas sikania będziesz odczuwała ból lub pieczenie zgłoś się pilnie do lekarza. To mogą być objawy zakażenia dróg moczowych.

Polecamy również: Waga w ciąży

jakie badania przed ciążą

7 tydzień ciąży. Które badania powinnaś zrobić?

W 7. tygodniu ciąży, o ile już wiesz, że jesteś w ciąży, to masz za sobą pierwszą wizytę u ginekologa lub właśnie się do niej przygotowujesz. Zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego powinnaś wykonać następujące badania między 6 a 8 tygodniem ciąży:

  • Morfologia krwi wraz grupą krwi i czynnikiem Rh
  • Badanie ogólne moczu
  • Badanie stężenia glukozy we krwi na czczo
  • Badania w kierunku kiły (VDRL)
  • Badania wirusologiczne w kierunku HIV i HCV
  • Badanie w kierunku toksoplazmozy (IgG, IgM) i różyczki
  • Przeciwciała odpornościowe ( tzw. odczyn COOMBSA).
informacjaUwaga! Pamiętaj, aby koniecznie odwiedzić stomatologa!

 

Warto przeczytać: Zrób test na HIV przed ciążą!

7 tydzień ciąży. Jak wygląda Twoje dziecko?

poradnik_przygotowania_do_ciazyTwoje dziecko w 7. tygodniu wielkością odpowiada pestce dyni. Jego tułów i kończyny zaczynają się wydłużać i prostować. Rozwój rąk jest nieco szybszy niż nóg. Znacznie powiększa się głowa, powoli wysuwa się również szyja. Zaczynają się tworzyć dłonie i stopy, z których pod koniec tygodnia zaczną wykształcać się niewielkie paluszki. Palce nie są jeszcze rozdzielone, łączy je błoną komórkowa. Powstające w poprzednim tygodniu zawiązki narządów wewnętrznych intensywnie się rozwijają. Na tym etapie dochodzi do różnicowania się narządów płciowych na męskie lub żeńskie, aby już kilka tygodni później móc określić płeć dziecka w badaniu USG.

Szczególnie widoczne jest to u chłopców, gdyż pojawiają się zawiązki penisa i jader. Kości są nie są jeszcze w pełni ukształtowane i twarde, gdyż zbudowane są z tkanki chrzęstnej. Zaczynają tworzyć się gałki oczne i soczewki.

Zobacz też: Czy USG w ciąży jest szkodliwe?


 
1 tydzień ciąży, 2 tydzień ciąży, 3 tydzień ciąży, 4 tydzień ciąży5 tydzień ciąży, 6 tydzień ciąży, 8 tydzień ciąży9 tydzień ciąży, 10 tydzień ciąży, 11 tydzień ciąży, 12 tydzień ciąży, 13 tydzień ciąży, 14 tydzień ciąży15 tydzień ciąży, 16 tydzień ciąży, 17 tydzień ciąży, 18 tydzień ciąży, 19 tydzień ciąży, 20 tydzień ciąży, 21 tydzień ciąży, 22 tydzień ciąży, 23 tydzień ciąży, 24 tydzień ciąży, 25 tydzień ciąży, 26 tydzień ciąży, 27 tydzień ciąży28 tydzień ciąży, 29 tydzień ciąży, 30 tydzień ciąży, 31 tydzień ciąży, 32 tydzień ciąży, 33 tydzień ciąży, 34 tydzień ciąży, 35 tydzień ciąży, 36 tydzień ciąży, 37 tydzień ciąży, 38 tydzień ciąży, 39 tydzień ciąży, 40 tydzień ciąży

Przeczytaj również:

30/10/2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

czat