4 tydzień ciąży - badaniaprenatalne.pl - kalendarz ciążyBadaniaprenatalne.pl

Kalendarz ciąży – 4 tydzień

4 tydzień ciąży

W tym tygodniu komórka jajowa zagnieździła się już w macicy. Poziom hCG wzrasta, dając sygnał jajnikom, aby utrzymywały poziom progesteronu. Jeśli procesowi zagnieżdżania nie towarzyszyło krwawienie, wówczas czekasz na planową miesiączkę.

4 tydzień ciąży. Jak zmienia się Twoje ciało?

Twoje piersi staja się lekko obrzmiałe i wrażliwe na dotyk, ale przecież to normalne zjawisko poprzedzające menstruację. Złuszczanie endometrium zostaje zatrzymane przez hormony. Zaczynasz odczuwać zmęczenie pod koniec dnia, a w ustach pojawia się metaliczny smak. Stosujesz więc miętowe gumy do żucia i odświeżacze oddechu. Mimo to posmak w ustach powraca.

Zobacz też: Pierwsze objawy ciąży

informacjaPAMIĘTAJ! Ogranicz używki i stosuj zbilansowaną dietę. Jeśli zażywasz jakieś leki skonsultuj się z lekarzem. Być może konieczne okaże się ich odstawienie lub zmiana dawkowania. Nie zapominaj o suplementach kwasu foliowego.

jakie badania przed ciążą

4 tydzień ciąży. Jakie badania powinnaś wykonać?

Podobnie jak w przypadku pierwszych trzech tygodni ciąży nie istnieją opracowane wytyczne w zakresie zalecanych badań na tym etapie. Jeśli podejrzewasz ciążę możesz pójść do przychodni na badanie hormonu beta hCG z krwi. Domowy test ciążowy kupiony w aptece jeszcze może nie potwierdzić waszych podejrzeń, gdyż jego stężenie nie osiągnęło odpowiedniej wartości.

                                                  Przeczytaj również: Kalendarz badań ciąży

4 tydzień ciąży. Jak wygląda Twoje dziecko?

W tym tygodniu twoje maleństwo ma już ok. 1 mm. Komórki otaczające zarodek tworzą worek owodniowy i pęcherzyk żółtkowy. Worek owodniowy w końcu otoczy dziecko całkowicie. Do jednej ze ścianek przyczepiony jest pęcherzyk żółtkowy, który będzie odżywiał malucha aż do czasu, gdy wytworzy się łożysko.

Polecamy: Ciąża – pierwsza wizyta u lekarza


5 tydzień ciąży, 6 tydzień ciąży, 7 tydzień ciąży, 8 tydzień ciąży9 tydzień ciąży

 

28/10/2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

logo mamy-mamom.pl