21 tydzień ciąży

21 tydzień ciąży

Spis treści:

  1. 21 tydzień ciąży – który to miesiąc?
  2. 21 tydzień ciąży – jak wygląda Twoje ciało?
  3. 21 tydzień ciąży – brzuch mamy
  4. 21 tydzień ciąży – jakie badania należy wykonać?
  5. 21 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?
  6. 21 tydzień ciąży – na co zwrócić uwagę?

21 tydzień ciąży – który to miesiąc?

Ciąża 21 tydzień to II trymestr ciąży, druga połowa 5 miesiąca. Okres ten wiąże się z wieloma zmianami w organizmie kobiety, jak i malucha. Mamom zaleca się zwolnić tempo i zwrócić większą uwagę na wszystkie objawy, jakie się im przydarzają. W tym czasie mózg dziecka bardzo intensywnie się rozwija i zaczyna być świadome tego, co robi. Ruchy malucha są coraz bardziej odczuwalne dla mamy – dużo trenuje, np. kręci nóżkami i rączkami, obraca się. Ponadto zaczyna nabywać już indywidualnych cech.

21 tydzień ciąży. Jak wygląda Twoje ciało?

 

Od pewnego czasu potrafisz nawet zaobserwować rytm dobowy dziecka. Wiesz kiedy śpi, a kiedy ma ochotę na gimnastykę. Zwykle pory jego aktywności nie pokrywają się z twoimi. Przez co możesz mieć problem z zajęciem właściwej pozycji leżąc na łóżku. Pod koniec drugiego trymestru ciąży możesz również skarżyć się na zaparcia.

Ich przyczyną jest wzrastający poziom progesteronu, spowalniający procesy trawienne w żołądku i wyciszający ruch robaczkowy jelit oraz preparaty żelaza zlecone przez lekarza. Naturalną konsekwencją zaparć i wzrostu wagi są także hemoroidy w ciąży, czyli żylaki odbytu.

U mam, które cierpiały z powodu hemoroidów wcześniej, w ciąży mogą stać się one jeszcze bardziej uciążliwe. Ich pierwszym objawem jest krwawienie, ból lub swędzenie w okolicach odbytu. Jeśli odczuwasz jakiekolwiek niepokojące objawy, a dieta z dużą ilością błonnika nie pomaga, to warto zgłosić się do lekarza wcześniej.

Zobacz też: Hemoroidy w ciąży – jak sobie radzić?

informacja

Pamiętaj! Na tym etapie twoje stawy i miednica zaczynają się rozluźniać przygotowując się stopniowo do porodu. Jeśli nie zrobiłaś tego wcześniej to teraz jest ostatni dzwonek, aby wzmocnić mięśnie grzbietu. Specjalnie dobrane ćwiczenia pozwolą nie tylko utrzymać prawidłową pozycję, ale również będą zapobiegać nieprzyjemnym bólom kręgosłupa na dalszych etapach ciąży.

21 tydzień ciąży – brzuch mamy

Ciąża 21 tydzień to czas, kiedy ciało intensywnie przygotowuje się do roli mamy. Jeszcze 19 tygodni do końca, a ty przybrałaś już jakieś 5 kg. Twój brzuch wyraźnie się zaokrąglił, a stopy nadal puchną. Widoczna na brzuchu linea nigra zakończona jest wystającym pępkiem. Ciąży nie da się już ukryć, a ty czujesz już mocno i wyraźnie jak dziecko dokazuje w macicy.

21 tydzień ciąży. Jakie badania należy wykonać?

Jesteś już po czwartej wizycie ciążowej u ginekologa i oczekujesz na wyniki kolejnych badań. Następna wizyta odbędzie się za 3. tygodnie w okolicach 24. tygodnia ciąży.

Polecamy: Co można wykryć za pomocą USG ?

21 tydzień ciąży. Jak wygląda dziecko?

Poradnik FAS zespół alkoholowy płoduW 21 tygodniu ciąży u malucha zaczyna rozwijać się układ odpornościowy, który będzie go chronił przed infekcjami. Jego ruchy nadal są szybkie, co możesz już wyraźnie odczuwać.

Dzięki temu, że dziecko pije wody płodowe rozróżnia już smak słodki, gorzki, kwaśny i słony, nadal intensywnie przygotowując się do trawienia mleka po porodzie. Jego ciało zaczyna pokrywać tkanka tłuszczowa.

Ciąża 21 tydzień oznacza ukształtowane paluszki u rączek i nóżek maluszka, mają już nawet linie papilarne. Zdarza się, że w tym okresie dzieci ssą już kciuk.

Wielkość dziecka wynosi teraz około 18 cm a więc tyle co mały melon. Po wyprostowaniu nóg jego wzrost może wynosić nawet 27 – 28 cm.

Warto przeczytać:  Co można wykryć za pomocą USG ?

21 tydzień ciąży – porady dla przyszłej mamy

Ciąża 21 tydzień – mogą nasilać się różnego rodzaju dolegliwości bólowe. Bardziej odczuwalny staje się kręgosłup, większą uwagę zwracają problemy ze snem i np. zgaga, która występuje częściej niż wcześniej. Odpoczywaj więcej i pozwalaj sobie na chwile leniuchowania.  Jednak pamiętaj też o spacerach, dobrze wpłynął na Ciebie i maleństwo. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, idealnym rozwiązaniem będą również ćwiczenia dla kobiet w ciąży, które zmniejszają ból kręgosłupa oraz wzmacniają mięśnie. Być może skuteczna okazać się wizyta u fizjoterapeuty – jeśli się na nią zdecydujesz, najpierw skonsultuj to ze swoim lekarzem.

Możesz również zauważyć, że pogorszył Ci się wzrok, zwłaszcza jeśli jesteś krótkowidzem. Odpowiedzialne są za to hormony i wszystko wróci do normy po ciąży. Sytuacją, która wymaga konsultacji lekarza, jest tzw. podwójne widzenie, bądź pojawianie się mroczków przed oczami.

Ponadto Twoje stopy mogą być opuchnięte, więc warto byś kupiła nieco większe obuwie, najlepiej na płaskiej podeszwie. Coraz większy staje się również Twój brzuszek, a skóra, która się stale rozciąga, może dawać wrażenie suchej i swędzącej. Smaruj go delikatnie balsamem lub oliwką – najlepiej by były przeznaczone dla kobiet w ciąży. Będziesz miała pewność, że kosmetyki te są bezpieczne dla Twojego maleństwa.

Staraj się przestrzegać zasady mówiącej o tym, że kobieta nie powinno przesiadywać długo przed komputerem. Jednorazowo nie powinno to być dłużej niż 50 minut, po czym zrób sobie przerwę, chociaż na 10 minut.

21 tydzień ciąży – na co zwrócić uwagę?

Przez cały okres ciąży bardzo ważna jest zdrowa i zbilansowana dieta. Ciąża 21 tydzień to czas kiedy niezbędne jest dostarczanie organizmowi składników odżywczych w postaci choliny i witamin z grupy B. Witaminy B1, B2, B6 zapewniają energię do rozwoju maleństwa, poza tym mają swój udział we wspomaganiu wzroku i budowie łożyska. Oprócz suplementów diety przygotowanych dla kobiet w ciąży możesz je czerpać z takich źródeł jak np. banany, fasola, drób, wątróbka, wieprzowina. Cholina również ma pozytywny wpływ na rozwój dziecka. Odpowiedni jej poziom w organizmie zapewnią jaja, mleko, kurczak, wołowina.

Ciąża 21 tydzień wiąże się również z odczuwaniem lekkich zaburzeń równowagi, które są spowodowane powiększającą się macicą. I tu znów, dobrym rozwiązaniem stają się płaskie buty, które zagwarantują maksimum bezpieczeństwa. Uważaj na siebie i przede wszystkim zwracaj uwagę na schodach oraz śliskich powierzchniach.

 

 


 1 tydzień ciąży, 2 tydzień ciąży, 3 tydzień ciąży, 4 tydzień ciąży5 tydzień ciąży, 6 tydzień ciąży, 7 tydzień ciąży, 8 tydzień ciąży9 tydzień ciąży, 10 tydzień ciąży, 11 tydzień ciąży, 12 tydzień ciąży, 13 tydzień ciąży, 14 tydzień ciąży15 tydzień ciąży, 16 tydzień ciąży, 17 tydzień ciąży, 18 tydzień ciąży, 19 tydzień ciąży, 20 tydzień ciąży22 tydzień ciąży, 23 tydzień ciąży, 24 tydzień ciąży, 25 tydzień ciąży, 26 tydzień ciąży, 27 tydzień ciąży28 tydzień ciąży, 29 tydzień ciąży, 30 tydzień ciąży, 31 tydzień ciąży, 32 tydzień ciąży, 33 tydzień ciąży, 34 tydzień ciąży, 35 tydzień ciąży, 36 tydzień ciąży, 37 tydzień ciąży, 38 tydzień ciąży, 39 tydzień ciąży, 40 tydzień ciąży

 

 

3/5 - (2 głosów / głosy)

Data publikacji: 02/12/2015, Data aktualizacji: 10/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *