28 tydzień ciąży – kalendarz ciąży

28 tydzień ciąży

 28 tydzień ciąży. Jak zmienia się Twoje ciało?

Twój brzuszek jest już bardzo duży – i choć wydaje Ci się, że więcej już nie urośnie, to wciąż nie koniec! Jeśli masz problem z wykonywaniem codziennych czynności, warto pomyśleć o częstszym odpoczynku. Zalecane są spacery na świeżym powietrzu, jednak nie przemęczaj się. Możesz odczuwać również skurcze przepowiadające („ćwiczenia” macicy), które nie są bolesne, a także ucisk żeber. Czasami może brakować Ci również oddechu, jednak nie powinnaś się niepokoić. Ze względu na stale powiększającą się macicę i rosnący brzuch skóra może swędzieć – nie drap się (to może spowodować pajączki!), a nawilżaj skórę delikatną oliwką. Zwracaj też uwagę na ruchy maluszka, które powinnaś odczuwać ok. 10 razy na godzinę. Czasami mogą być nawet odrobinę bolesne!

Zobacz również: Dlaczego warto wiedzieć wcześniej?

28. tydzień ciąży. Jakie badania wykonać?

Między 27 a 32 tygodniem ciąży Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca badania ginekologiczne, ocenę wysokości dna macicy, ocenę pH wydzieliny z pochwy, sprawdzenie czynności serca dzidziusia, badanie piersi, pomiar Twojej masy ciała oraz pomiar ciśnienia krwi. Do testów diagnostycznych, które wykonuje się teraz, należą: morfologia krwi, badanie moczu, badanie przeciwciał odpornościowych oraz trzecie USG. Jeśli nie zdecydowałaś się wykonać badań w zeszłym tygodniu, umów się z ginekologiem jak najszybciej, rozkładając badania w dogodny dla siebie sposób.

28 tydzień ciąży. Jak wygląda dziecko?

img

5/5 - (1 głosów / głosy)

W 28 tygodniu ciąży maluszek może mieć już ok. 40 centymetrów i ważyć ponad kilogram (nawet 1,4 kg!). Dziecko ma również całkowicie ukształtowane oczy, urosły mu już także rzęsy i brwi, a włoski na główce stają się coraz dłuższe. Kończy się też kształtowanie układu kostnego i stawowego oraz płucnego, a tkanka podskórna wypełnia się tłuszczem. Co więcej, poważne zmiany zachodzą w mózgu: wcześniej jego powierzchnia była gładka, teraz pojawiają się fałdy. Komórki nerwowe zaczynają się więc specjalizować. Pamiętaj więc, aby dostarczać dzidziusiowi coraz to nowych bodźców, szczególnie słuchowych – rozpoznaje on już Twój głos! Badania wykazują, że uczy się też w ten sposób mowy, akcentu i melodii głosu. Maluszkowi ciągle towarzyszą również sny: śni głównie o tym, co spotkało go wcześniej. Na tym etapie uczy się również mrugać.

Przeczytaj też: Porady ekspertów


1 tydzień ciąży, 2 tydzień ciąży, 3 tydzień ciąży, 4 tydzień ciąży5 tydzień ciąży, 6 tydzień ciąży, 7 tydzień ciąży, 8 tydzień ciąży9 tydzień ciąży, 10 tydzień ciąży, 11 tydzień ciąży, 12 tydzień ciąży, 13 tydzień ciąży, 14 tydzień ciąży15 tydzień ciąży, 16 tydzień ciąży, 17 tydzień ciąży, 18 tydzień ciąży, 19 tydzień ciąży, 20 tydzień ciąży, 21 tydzień ciąży, 22 tydzień ciąży, 23 tydzień ciąży, 24 tydzień ciąży, 25 tydzień ciąży, 26 tydzień ciąży, 27 tydzień ciąży29 tydzień ciąży, 30 tydzień ciąży, 31 tydzień ciąży, 32 tydzień ciąży, 33 tydzień ciąży, 34 tydzień ciąży, 35 tydzień ciąży, 36 tydzień ciąży, 37 tydzień ciąży, 38 tydzień ciąży, 39 tydzień ciąży, 40 tydzień ciąży

 

5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 18/10/2016, Data aktualizacji: 10/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *