Kalendarz ciąży czyli ciąża tydzień po tygodniu - badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Kalendarz ciąży czyli ciąża tydzień po tygodniu

kalendarz ciazy

Jesteś w ciąży już jakiś czas lub właśnie dowiedziałaś się, że spodziewasz się dziecka? Na pewno chcesz dokładnie wiedzieć, jak przebiega ten okres, jakie badania powinnaś wykonać i jak wygląda szczegółowy rozwój Twojego maluszka. Te wszystkie informacje – z podziałem na 40 tygodni – znajdziesz w naszym kalendarzu ciąży.

Kalendarz ciąży

Kalendarz został podzielony na trzy trymestry i 40 tygodni (a więc i 40 różnych artykułów), żebyś mogła szybko i łatwo znaleźć te informacje, które Cię interesują. Ciekawe treści pomogą Ci przejść przez ten szczególny okres i na pewno ułatwią oczekiwanie na maluszka.


Pierwszy trymestr ciąży: 1 tydzień ciąży, 2 tydzień ciąży, 3 tydzień ciąży, 4 tydzień ciąży5 tydzień ciąży, 6 tydzień ciąży, 7 tydzień ciąży, 8 tydzień ciąży9 tydzień ciąży, 10 tydzień ciąży, 11 tydzień ciąży, 12 tydzień ciąży, 13 tydzień ciąży, 14 tydzień ciąży

Drugi trymestr ciąży15 tydzień ciąży, 16 tydzień ciąży, 17 tydzień ciąży, 18 tydzień ciąży, 19 tydzień ciąży, 20 tydzień ciąży, 21 tydzień ciąży, 22 tydzień ciąży, 23 tydzień ciąży, 24 tydzień ciąży, 25 tydzień ciąży, 26 tydzień ciąży, 27 tydzień ciąży

Trzeci trymestr ciąży: 28 tydzień ciąży, 29 tydzień ciąży, 30 tydzień ciąży, 31 tydzień ciąży, 32 tydzień ciąży, 33 tydzień ciąży, 34 tydzień ciąży, 35 tydzień ciąży, 36 tydzień ciąży, 37 tydzień ciąży, 38 tydzień ciąży, 39 tydzień ciąży, 40 tydzień ciąży


Najważniejsze informacje zostały podzielone na trzy obszary tematyczne. Z naszego kalendarza ciąży dowiesz się więc: jak zmienia się Twoje ciało, jakie badania warto wykonać i jak wygląda Twoje dziecko.

Ciąża tydzień po tygodniu – jak zmienia się Twoje ciało?

W czasie ciąży całe Twoje życie wywróci się do góry nogami. Zmieni się zarówno wygląd Twojego ciała, jak i samopoczucie czy zachowanie. Bo ciąża to nie tylko rosnący brzuszek, ale i burza hormonalna, która wpływa na cały Twój organizm.

Będziesz na pewno bardzo szczęśliwa z powodu rozwijającego się w Twoim łonie maluszka, ale czasami mogą dopaść Cię też strach czy smutek – i to zupełnie normalne.

Niektóre dolegliwości ciążowe mogą Ci przeszkadzać (np. mdłości, wymioty czy puchnięcie nóg i zatrzymywanie wody), ale inne będą dla Ciebie prawdziwą niespodzianką. Przykładowo od 12. tygodnia ciąży do końca 2. trymestru wiele kobiet zauważa u siebie podwyższone libido. W naszym kalendarzu szczegółowo opisaliśmy wszystko, na co warto się przygotować i jak radzić sobie z występującymi dolegliwościami.

Jakie badania warto wykonać?

Kalendarz ciąży zawiera też szczegółową listę badań, które powinnaś wykonać w każdym tygodniu, by mieć pewność co do zdrowia swojego oraz maluszka. W tym szczególnym stanie czeka Cię wiele różnych testów (niektóre ciężarne przechodzą ich aż ok. 30!), a kalendarz pozwoli Ci o nich wszystkich pamiętać. Pamiętaj, że najwięcej badań czeka Cię w pierwszych tygodniach ciąży, kiedy całościowe zbadanie Twojego organizmu jest niezwykle istotne.

Wśród badań, które wykonuje się w ciąży są zarówno te podstawowe (np. USG, morfologia krwi czy oznaczenie Rh), jak i takie, które wykonuje się zwykle w konkretnych przypadkach (np. amniopunkcja). Lekarz na bieżąco będzie kontrolował również Twoją wagę, ciśnienie tętnicze i zlecał badanie moczu.

Zobacz też: Badania w ciąży – jakie badania warto zrobić i w którym tygodniu ciąży?

Jak wygląda Twoje dziecko?

To punkt, który na pewno interesuje Cię najbardziej. Nosisz w sobie w końcu nowe życie, więc nic dziwnego, że chcesz wiedzieć, jak wygląda i co robi Twój maluszek. Nasz kalendarz ciąży pozwoli Ci szczegółowo poznać rozwój dziecka, dzięki czemu będziesz wiedziała, na jakim właśnie znajduje się etapie.

Dowiesz się m.in. że w piątym tygodniu ciąży dziecko ma już ok. 1-2 mm, w trzynastym tygodniu ciąży jest już wielkości jabłka, a pod koniec ciąży – ma ponad pół metra. W naszym kalendarzu znajdziesz też inne ciekawe informacje, np. o tym, kiedy maluszkowi rosną włosy, w jaki sposób przygotowuje się do wyjścia na świat i czy po porodzie będzie rozpoznawał Twój głos oraz muzykę, jaką słyszał w brzuszku.


Kalendarz ciąży czyli ciąża tydzień po tygodniu
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

05/05/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
15 października – Dzień Dziecka Utraconego
15 października – Dzień Dziecka Utraconego

Już od 1988 roku na świecie i 2004 roku w Polsce 15 października obchodzimy Dzień Dziecka Utraconego. To moment pamięci o wszystkich najmłodszych zmarłych i okazja do refleksji na temat problemów ich rodzin. Skąd ta...

Zamknij