9 tydzień ciąży. Kalendarz ciąży - ciąża tydzień po tygodniuBadaniaprenatalne.pl

Kalendarz ciąży – 9 tydzień ciąży

9 tydzień ciąży

9 tydzień ciąży. Jak zmienia się Twoje ciało?

Poziom hormonu betaHCG osiąga w tym tygodniu największe stężenie, a ty po prostu „kwitniesz”. Twoja cera z każdym dniem się poprawia, znikają wszystkie niedoskonałości. U niektórych kobiet jest jednak odwrotnie. Na ich twarzach pojawiają się liczne wypryski i cienie, a skóra zaczyna wytwarzać większe ilości sebum (łój skórny), a w konsekwencji przetłuszczać się.

Dawniej wierzono, że gdy kobieta nosi pod sercem dziewczynkę, to mała córeczka odbiera mamie całą urodę, jeśli chłopca wówczas pięknieje. Badania tego nie potwierdzają, niemniej jednak szalejące w twoim organizmie hormony doprowadzają do zmian w jakości twojej skóry. Piersi nadal są nabrzmiałe i tkliwe, a brodawki ciemnieją. Jeszcze mieszczą się w dotychczasowym biustonoszu, ale już wkrótce będziesz musiała odwiedzić sklep z bielizną.

Zmęczenie i senność cię nie odpuszczają. Mdłości też nie dają spokojnie żyć, pojawiają się jednak nietypowe zachcianki żywieniowe. We znaki tobie i twoim bliskim może dawać się powoli narastająca huśtawka emocjonalna. Jesteś rozchwiana uczuciowo i miotasz się od agresji po nerwowy chichot. Na przemian płaczesz i śmiejesz się.

Nawet w pracy trudno ci nad tym zapanować. Na tym etapie powinnaś już zacząć używać kremów przeciw rozstępom. Zapobiegnie to pęknięciom skóry, które będą się pojawiać w miarę rozwoju ciąży i wzrostu masy ciała. Nadal stosuj zdrową dietę, a ubytki żelaza uzupełniaj ciemnozielonymi warzywami, tj. szpinak, szczaw, roszpunka, natka pietruszki, sałata lodowa lub szczypiorek.

Przeczytaj również: Dzienniczek uczuć w ciąży – zrozum siebie i partnera!

9 tydzień ciąży. Jakie badania warto wykonać?

Wiedząc o ciąży kontynuujesz badania rozpoczęte między 6 a 8 tygodniem ciąży lub właśnie ukończyłaś cały pakiet. Masz również ustalony program wizyt u stomatologa, jeśli ten stwierdził, że wymagane jest leczenie. Właśnie wybierasz się do lekarza ginekologa, aby skonsultować otrzymane wyniki.

Zobacz też: Test PAPP-A – nieinwazyjne badanie prenatalne

informacja

Warto wiedzieć!  Bez względu na wiek, możesz zrobić też bezpłatne badania prenatalne takie jak test PAPP-A. Badanie wykonuje się między 10 a 13 tygodniem ciąży (+6 dni) i jest ono refundowane przez NFZ bez względu na to czy masz ubezpieczenie czy też nie. Zapytaj lekarza już teraz gdzie i kiedy możesz go wykonać.

 

jakie badania przed ciążą

9 tydzień ciąży. Jak wygląda dziecko?

W 9 tygodniu ciąży twoje dziecko jest już 4 razy większe niż w 5 tygodniu. Głowa malucha wyraźnie się wysklepiła i zajmuje teraz ponad połowę długości ciała dziecka. Na twarzy zaczynają pojawiać się wargi, wytworzyły się też dziurki w nosie. Oczy przemieszczają się z boków głowy do przodu i zajmują właściwą pozycję. Tworzą się tęczówki.

Intensywnie tworzy się układ nerwowy i powiększa mózg, w który dzieli się właśnie na 2 półkule. Główka nadal rośnie i ze względu na swój ciężar w stosunku do reszty ciała, zaczyna przylegać do klatki piersiowej. Intensywny rozwój mięśni powoduje, że zaczynają się one kurczyć i rozkurczać, aby dziecko mogło się poruszać.

Kończyny nadal się wydłużają, a skóra robi się grubsza, aby stopniowo zanikała jej przezroczystość. Serce już podzieliło się na 4 komory i samodzielnie zaczyna pompować krew.

Polecamy: Ciąża tydzień po tygodniu


 
1 tydzień ciąży, 2 tydzień ciąży, 3 tydzień ciąży, 4 tydzień ciąży5 tydzień ciąży, 6 tydzień ciąży, 7 tydzień ciąży, 8 tydzień ciąży10 tydzień ciąży, 11 tydzień ciąży, 12 tydzień ciąży, 13 tydzień ciąży, 14 tydzień ciąży15 tydzień ciąży, 16 tydzień ciąży, 17 tydzień ciąży, 18 tydzień ciąży, 19 tydzień ciąży, 20 tydzień ciąży, 21 tydzień ciąży, 22 tydzień ciąży, 23 tydzień ciąży, 24 tydzień ciąży, 25 tydzień ciąży, 26 tydzień ciąży, 27 tydzień ciąży28 tydzień ciąży, 29 tydzień ciąży, 30 tydzień ciąży, 31 tydzień ciąży, 32 tydzień ciąży, 33 tydzień ciąży, 34 tydzień ciąży, 35 tydzień ciąży, 36 tydzień ciąży, 37 tydzień ciąży, 38 tydzień ciąży, 39 tydzień ciąży, 40 tydzień ciąży

 

Kalendarz ciąży – 9 tydzień ciąży
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

04/11/2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
Badania DNA nie tylko dla ojców
Badania DNA nie tylko dla ojców?

Testy DNA kojarzą nam się przede wszystkim z testami na ojcostwo. Czasem jednak sięgają po nie także kobiety. Nie jest to zaskoczeniem jeśli wykonują je swoim partnerom, aby mieć pewność, że dziecko pochodzi rzeczywiście od...

Zamknij