21 tydzień ciąży. Kalendarz ciąży, ciąża tydzień po tygodniuBadaniaprenatalne.pl

21 tydzień ciąży

21 tydzień ciąży

21 tydzień ciąży. Jak wygląda Twoje ciało?

Jeszcze 19. tygodni do końca, a ty przybrałaś już jakieś 5 kg. Twój brzuch wyraźnie się zaokrąglił, a stopy nadal puchną. Widoczna na brzuchu linea nigra zakończona jest wystającym pępkiem. Ciąży nie da się już ukryć, a ty czujesz już mocno i wyraźniej jak dziecko dokazuje w macicy.

Od pewnego czasu potrafisz nawet zaobserwować rytm dobowy dziecka. Wiesz kiedy śpi, a kiedy ma ochotę na gimnastykę. Zwykle pory jego aktywności nie pokrywają się z twoimi. Przez co możesz mieć problem z zajęciem właściwej pozycji leżąc na łóżku. Pod koniec drugiego trymestru ciąży możesz również skarżyć się na zaparcia.

Ich przyczyną jest wzrastający poziom progesteronu, spowalniający procesy trawienne w żołądku i wyciszający ruch robaczkowy jelit oraz preparaty żelaza zlecone przez lekarza. Naturalną konsekwencją zaparć i wzrostu wagi są także hemoroidy, czyli żylaki odbytu.

U mam, które cierpiały z powodu hemoroidów wcześniej, w ciąży mogą stać się one jeszcze bardziej uciążliwe. Ich pierwszym objawem jest krwawienie, ból lub swędzenie w okolicach odbytu. Jeśli odczuwasz jakiekolwiek niepokojące objawy, a dieta z dużą ilością błonnika nie pomaga, to warto zgłosić się do lekarza wcześniej.

Zobacz też: Hemoroidy w ciąży – jak sobie radzić?

informacja

Pamiętaj! Na tym etapie twoje stawy i miednica zaczynają się rozluźniać przygotowując się stopniowo do porodu. Jeśli nie zrobiłaś tego wcześniej to teraz jest ostatni dzwonek, aby wzmocnić mięśnie grzbietu. Specjalnie dobrane ćwiczenia pozwolą nie tylko utrzymać prawidłową pozycję, ale również będą zapobiegać nieprzyjemnym bólom kręgosłupa na dalszych etapach ciąży.

21 tydzień ciąży. Jakie badania należy wykonać?

Jesteś już po czwartej wizycie ciążowej u ginekologa i oczekujesz na wyniki kolejnych badań. Następna wizyta odbędzie się za 3. tygodnie w okolicach 24. tygodnia ciąży.

Polecamy: Co można wykryć za pomocą USG ?

21 tydzień ciąży. Jak wygląda dziecko?

U malucha zaczyna rozwijać się układ odpornościowy, który będzie go chronił przed infekcjami. Jego ruchy nadal są szybkie, co możesz już wyraźnie odczuwać.

Dzięki temu, że dziecko pije wody płodowe rozróżnia już smak słodki, gorzki, kwaśny i słony, nadal intensywnie przygotowując się do trawienia mleka po porodzie. Jego ciało zaczyna pokrywać tkanka tłuszczowa.

Wielkość dziecka wynosi teraz około 18 cm a więc tyle co mały melon. Po wyprostowaniu nóg jego wzrost może wynosić nawet 27 – 28 cm.

Warto przeczytać:  Co można wykryć za pomocą USG ?


 1 tydzień ciąży, 2 tydzień ciąży, 3 tydzień ciąży, 4 tydzień ciąży5 tydzień ciąży, 6 tydzień ciąży, 7 tydzień ciąży, 8 tydzień ciąży9 tydzień ciąży, 10 tydzień ciąży, 11 tydzień ciąży, 12 tydzień ciąży, 13 tydzień ciąży, 14 tydzień ciąży15 tydzień ciąży, 16 tydzień ciąży, 17 tydzień ciąży, 18 tydzień ciąży, 19 tydzień ciąży, 20 tydzień ciąży22 tydzień ciąży, 23 tydzień ciąży, 24 tydzień ciąży, 25 tydzień ciąży, 26 tydzień ciąży, 27 tydzień ciąży28 tydzień ciąży, 29 tydzień ciąży, 30 tydzień ciąży, 31 tydzień ciąży, 32 tydzień ciąży, 33 tydzień ciąży, 34 tydzień ciąży, 35 tydzień ciąży, 36 tydzień ciąży, 37 tydzień ciąży, 38 tydzień ciąży, 39 tydzień ciąży, 40 tydzień ciąży

 

 

Przeczytaj również:

02/12/2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Polecany artykuł

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Reklama

NOVA

BEZPŁATNY CZAT

Przeczytaj inne:
30 tydzień ciąży
30 tydzień ciąży – kalendarz ciąży

30 tydzień ciąży. Jak zmienia się Twoje ciało? W 30 tygodniu ciąży możesz odczuwać większy apetyt – nadszedł czas na rozwój tkanki tłuszczowej u dziecka. Powinnaś dbać jednak o odpowiednią dietę – zdrową i urozmaiconą, która...

Zamknij