Kalendarz ciąży – 2 tydzień ciąży

2 tydzień ciąży

2 tydzień ciąży. Jak zmienia się Twoje ciało

Właśnie kończysz drugą fazę cyku miesiączkowego i stopniowo wkraczasz w trzecią. Krwawienie miesięczne jest coraz słabsze lub właśnie się skończyło. W tym czasie dochodzi do wzrostu ok. 20 pęcherzyków Graaffa, lecz tylko jeden z nich rozwija się szybciej niż pozostałe. Właśnie z tego pęcherzyka uwolniona zostanie komórka jajowa, przedtem jednak musi on osiągnąć rozmiar ok. 1 cm. Pozostałe pęcherzyki ulegają pęknięciu i zniszczeniu.

2 tydzień ciążyRównolegle dochodzi do zmian w obrębie macicy. Rozwijające się pęcherzyki wytwarzają estrogen, który powoduje pogrubienie błony śluzowej jamy macicy, w której zagnieździ się zapłodnione jajeczko. Pod koniec tego tygodnia w okolicach 14. dnia cyklu dochodzi do owulacji. Jeśli do zbliżenia dojdzie na 1 do 3 dni przed terminem owulacji wówczas szanse poczęcia są największe. Warto pamiętać, że tuż po owulacji dojrzała komórka przesuwa się w stronę jajowodu, aby spocząć w jamie macicy.

Taka podróż trwa średnio 5 dni. Do zapłodnienia dochodzi w jajowodzie. Plemniki w wyniku skurczów macicy i własnej ruchomości przedostają się do jajowodu, gdzie próbują sforsować otoczkę dojrzałej komórki jajowej. W czasie trwania owulacji czujesz się wyjątkowo dobrze i seksownie. Stan twojej skóry i włosów się poprawia, a twój partner wprost nie może oderwać od ciebie oczu. Dzieje tak za sprawą estrogenów.

2 tydzień ciąży2 tydzień ciąży to czas, w którym masz zwiększoną ochotę na seks. Ilość śluzu wydostającego się z pochwy na 2-3 dni przed owulacją zwiększa się. Staje się on ciągnący i przezroczysty, swym wyglądem przypomina białko jaja kurzego. Śluz ten również wpływa na przesuwanie się plemników w kierunku jajowodu oraz odżywa je, aby mogły przetrwać w ciele kobiety aż do momentu zapłodnienia (maksymalnie do 72 godzin). Czasem odczuwasz jednostronny ból w podbrzuszu. Przed owulacje twoja temperatura nie znacznie spada, aby tuż po niej wzrosnąć o około 0,2-0,5 stopnia C.

Polecamy: Ustalenie daty poczęcia

informacja

 

PAMIĘTAJ! Jeśli twoje cykle są nieregularne, każda z jego faz będzie odpowiednio dłuższa lub krótsza.

2 tydzień ciąży. Jakie badania zrobić?

Nie istnieją wytyczne w zakresie zalecanych badań na tym etapie przygotowań do zapłodnienia czyli w 2 tygodniu ciąży. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne sugeruje jednak, aby pary przygotowujące się do zajścia w ciążę wykonywały badania kontrolne i szczepienia (np. antyHBS i przeciwko różyczce) na 6. miesięcy przed planowanym zapłodnieniem.

jakie badania przed ciążą

Przeczytaj również: Badania i szczepienia przed ciążą

2 tydzień ciąży. Jak wygląda dziecko?

W 2 tygodniu ciąży czyli w okolicy 14 dnia cyklu miesiączkowego jeszcze nie jesteś w ciąży, ale plemniki partnera już próbują sforsować ścianę twojej komórki jajowej. Tylko jeden z nich zainicjuje ciążę. Nie da się precyzyjnie zaplanować płci dziecka przed jego poczęciem, jednak badania pokazują, że plemniki noszące męski chromosom Y są znacznie szybsze i żyją krócej w drogach rodnych kobiety. Dlatego, aby zwiększyć prawdopodobieństwo urodzenia chłopca należy odbywać stosunki w dniu owulacji, a dziewczynkę na 2-3 dni przed. Pamiętaj jednak, że metoda ta nigdy nie będzie 100% pewna. Zobacz też: Planowanie płci dziecka

test nifty pro

REKLAMA


1 tydzień ciąży, 2 tydzień ciąży 3 tydzień ciąży, 4 tydzień ciąży5 tydzień ciąży, 6 tydzień ciąży, 7 tydzień ciąży, 8 tydzień ciąży9 tydzień ciąży, 10 tydzień ciąży, 11 tydzień ciąży, 12 tydzień ciąży, 13 tydzień ciąży, 14 tydzień ciąży15 tydzień ciąży, 16 tydzień ciąży, 17 tydzień ciąży, 18 tydzień ciąży, 19 tydzień ciąży, 20 tydzień ciąży, 21 tydzień ciąży, 22 tydzień ciąży, 23 tydzień ciąży, 24 tydzień ciąży, 25 tydzień ciąży, 26 tydzień ciąży, 27 tydzień ciąży28 tydzień ciąży, 29 tydzień ciąży, 30 tydzień ciąży, 31 tydzień ciąży, 32 tydzień ciąży, 33 tydzień ciąży, 34 tydzień ciąży, 35 tydzień ciąży, 36 tydzień ciąży, 37 tydzień ciąży, 38 tydzień ciąży, 39 tydzień ciąży, 40 tydzień ciąży
5/5 - (2 głosów / głosy)

Data publikacji: 15/10/2015, Data aktualizacji: 29/04/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *