Kalendarz ciąży – 18 tydzień ciąży

18 tydzień ciąży

18 tydzień ciąży. Jak zmienia się Twoje ciało?

Twój brzuch stopniowo się powiększa, ale nie jest jeszcze duży. Mimo tego nie podnoś ciężarów i nie schylaj się bez potrzeby. Im więcej przybierasz na wadze, tym bardziej twój kręgosłup wygina się do przodu powodując ból.

18 tydzień ciąży to najwyższy czas kiedy powinnaś sobie uświadomić konieczność zachowywania prawidłowej postawy. Stojąc lub idąc ramiona ściągaj do tyłu, wciągnij pośladki i prostuj plecy. Podobnie podczas siedzenia. Siadaj zawsze głęboko, opierając się o oparcie krzesła lub fotela, stopy układaj płasko na podłodze. Unikaj wypychania brzucha do przodu i wyginania pleców w łuk, gdyż taka nieprawidłowa pozycja powoduje napięcia mięśniowe mogące prowadzić do bólu głowy i trudności w oddychaniu.

Pozostałe objawy bez zmian. Nadal często biegasz do toalety i puchną ci nogi. Możesz skarżyć się na wzdęcia lub zaparcia, ale wasze życie seksualne kwitnie.

Zobacz też:  Bóle pleców w ciąży

informacja

Warto wiedzieć!  Zmiany hormonalne mogą wywoływać kichanie, uczucie zatkanego nosa lub nadmiar wodnistej wydzieliny. Zwykle to nie są objawy przeziębienia, ale tzw. hormonalnego nieżytu nosa. Dodatkowym objawem są krwawienia z nosa, które są spowodowane wzrostem poziomu estrogenu i progesteronu. Dolegliwość ta zwykle ustępuje samoistnie po porodzie, jednak jeśli nie jesteś pewna czy to zwykły czy hormonalny katar udaj się do lekarza na konsultację.

18 tydzień ciąży. Jakie badania powinnaś wykonać?

W tym tygodniu również nie wykonujesz żadnych badań. Kolejna wizyta już za dwa tygodnie. Odpoczywaj jak najwięcej i stosuj się do zaleceń lekarza.

18 tydzień ciąży. Jak wygląda dziecko?

Twoje maleństwo mimo, iż od czubka głowy do pośladków jest wielkości sporego banana przypomina już noworodka. Wyprostowane może mieć nawet 25 cm wzrostu, ale jego nóżki zawsze jeszcze są podkurczone. Jego twarz, kończyny i tułów są już w pełni ukształtowane. Palce pokryte są poduszeczkami czuciowymi i liniami papilarnymi.

Płytki paznokci są jeszcze bardzo miękkie, ale już obecne na wszystkich paluszkach u rąk i nóg. Maluch całe dnie spędza na zabawie pępowiną, ziewaniu i ssaniu kciuka. Nadal połyka wody płodowe, aby wykształcić w pełni układy – oddechowy, pokarmowy i wydalniczy. Jego ruchy stają się bardziej skoordynowane, bo błędnik powoli podejmuje swoje funkcje związane z utrzymywaniem równowagi.


Przeczytaj też:  Kordocenteza: na czym polega i co pozwala wykryć?


 1 tydzień ciąży, 2 tydzień ciąży, 3 tydzień ciąży, 4 tydzień ciąży5 tydzień ciąży, 6 tydzień ciąży, 7 tydzień ciąży, 8 tydzień ciąży9 tydzień ciąży, 10 tydzień ciąży, 11 tydzień ciąży, 12 tydzień ciąży, 13 tydzień ciąży, 14 tydzień ciąży15 tydzień ciąży, 16 tydzień ciąży, 17 tydzień ciąży19 tydzień ciąży, 20 tydzień ciąży, 21 tydzień ciąży, 22 tydzień ciąży, 23 tydzień ciąży, 24 tydzień ciąży, 25 tydzień ciąży, 26 tydzień ciąży, 27 tydzień ciąży28 tydzień ciąży, 29 tydzień ciąży, 30 tydzień ciąży, 31 tydzień ciąży, 32 tydzień ciąży, 33 tydzień ciąży, 34 tydzień ciąży, 35 tydzień ciąży, 36 tydzień ciąży, 37 tydzień ciąży, 38 tydzień ciąży, 39 tydzień ciąży, 40 tydzień ciąży
Oceń

Data publikacji: 26/11/2015, Data aktualizacji: 10/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *