Kordocenteza: na czym polega i co pozwala wykryć? - Badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Kordocenteza: na czym polega i co pozwala wykryć?

badanie przepływu w obrębie przewodu żylnego

Kordocenteza, czyli analiza krwi pępowinowej, to inwazyjne badanie prenatalne wykonywane między 18 a 20 tygodniem ciąży. Obarczona jest niestety największym ryzykiem powikłań, większym nawet niż przy amniopunkcji, np. infekcji wewnątrz macicy, pęknięcia pęcherza płodowego, krwiaka pępowinowego, a nawet poronienia. Dlatego po każdym takim zabiegu przyszła mama powinna jeszcze przez jakiś czas zostać pod opieką specjalistów. Na wynik analizy czeka się ok. tygodnia. 

Na czym polega kordocenteza?

Kordocenteza polega na nakłuciu powłok brzusznych ciężarnej kobiety specjalną igłą,  dostaniu się do sznura pępowinowego i pobraniu z  niego ok. 05-1 ml krwi pępowinowej. Choć sam zabieg trwa nie więcej niż kilkanaście minut i odbywa się pod znieczuleniem miejscowym, to należy do jednego z najtrudniejszych, jeśli chodzi o wykonanie. Jest to powód, dla którego robi się ją stosunkowo rzadko.

 Co można zbadać za pomocą kordocentezy?

Dysponując próbką krwi pępowinowej da się określić kariotyp dziecka (czyli zestaw wszystkich jego chromosomów), a na tej podstawie można już stwierdzić czy jest ono obarczone jakąś aberracją (mutacją) chromosomową, np. zespołem Downa, Edwardsa lub Patau.

Kordocenteza pozwala też ustalić grupę krwi dziecka. Takie badanie warto zatem wykonać jeśli istnieje niebezpieczeństwo, że doszło do konfliktu serologicznego między matką a płodem. Pozwoli ono wówczas odpowiedzieć na pytanie czy u dziecka nie rozwinęła się anemia.  Z konfliktem serologicznym mamy bowiem do czynienia w sytuacji, kiedy to przeciwciała matki niszczą czerwone krwinki płodu. Taki stan jest bardzo niebezpieczny, może bowiem doprowadzić do poważnej niedokrwistości. Gdy już do niej dojdzie można jednak zastosować tzw. terapię wewnętrzmaciczną. Opiera się ona na transfuzjach krwi, powtarzanych aż do momentu porodu, (naturalnym lub przez cięcie cesarskie)czyli do ok. 35. tygodnia ciąży. Badając krew płodu można ponadto wykryć u dziecka inne choroby krwi o podłożu genetycznym, np. hemoglobinopatię czy koagulopatię.

Przeczytaj również:

31/07/2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecany film

NOVA

Partnerzy