Kalendarz ciąży – 16 tydzień ciąży

16 tydzień ciąży

Spis treści:

  1. 16 tydzień ciąży – który to miesiąc?
  2. 16 tydzień ciąży – jak zmienia się Twoje ciało?
  3. 16 tydzień ciąży – brzuch mamy
  4. 16 tydzień ciąży – które badania warto zrobić?
  5. 16 tydzień ciąży- jak wygląda dziecko?
  6. 16 tydzień ciąży – porady dla przyszłej mamy
  7. 16 tydzień ciąży – na co zwrócić uwagę?

16 tydzień ciąży – który to miesiąc?

Ciąża 16 tydzień to II trymestr i dokładnie czwarty miesiąc. Czas ten nazywany jest „ciążowym miesiącem miodowym”, gdyż mama ma przeważnie dobre samopoczucie, wzrasta jej energia, a kończą się uciążliwe dolegliwości z pierwszego trymestru. Maluszek w tym okresie bardzo szybko rośnie i wyglądem zaczyna przypominać małego noworodka.

16 tydzień ciąży- jak zmienia się Twoje ciało?

Kolejny tydzień ciąży upływa pod znakiem zwiększonego apetytu. Towarzyszące ci od jakiegoś czasu zachcianki ciążowe są objawem niedoborów witamin i soli mineralnych w organizmie.

Nie musisz się obawiać, że zachciankami zaszkodzisz dziecku. Jedz to na co masz ochotę, pilnuj jednak, aby twoja dieta była bogata w błonnik i płyny. Zapobiegnie to uciążliwym zaparciom. Wystrzegaj się również dużych ilości słodyczy i cytrusów oraz innych soków owocowych, gdyż mogą one wywoływać zgagę.

Na tym etapie ciąży powszechne są również zmiany preferencji kulinarnych i smaku. Coraz częściej sięgasz po potrawy, których unikałaś przed ciążą, a teraz jesz je ze smakiem. W okolicach 16 tygodnia mogą się również pojawić problemy z koncentracją. Masz problemy z zapamiętywaniem wizyt lekarskich, ważnych telefonów lub listy zakupów? Znowu zapomniałaś co chcesz powiedzieć? Załóż notes lub zapisuj w kalendarzu wszystkie ważne sprawy. Nie martw się ten stan wkrótce minie.

Polecamy: Zaparcia w ciąży – jak sobie radzić?

informacja

Pamiętaj! Jeśli jesteś w ciąży mnogiej to na tym etapie możesz odczuwać również problemy z nabieraniem powietrza. Jest to związane z napieraniem przez macicę na inne narządy, a w konsekwencji uciskiem na przeponę i żebra. Stan ten będzie towarzyszył ci już do rozwiązania.

16 tydzień ciąży – brzuch mamy

Ciąża 16 tydzień oznacza powiększanie się brzuszka mamy. W większości przypadków jest już widoczna, jednak nie zawsze. Gdy kobieta ma silne mięśnie brzucha zaokrąglenie może być jeszcze niezauważalne. U wysokich kobiet ciąża również nieco później staje się dostrzegalna.

16 tydzień ciąży – które badania warto zrobić?

zakrzepica w ciążyWłaśnie przygotowujesz się do kolejnej wizyty u ginekologa. Termin jest nie przypadkowy. Ustaliło go Polskie Towarzystwo Ginekologiczne uznając, że jest to najbardziej optymalny czas pozwalający ocenić czy ciąża do tej pory rozwija się prawidłowo.

Taka konsultacja powinna obejmować badanie ginekologiczne i ogólnolekarskie oraz pomiar masy ciała i ciśnienia krwi. Zgłaszaj wszystkie dolegliwości swojemu lekarzowi. Tylko na tej podstawie ginekolog może ustalić czy wszystko odbywa się zgodnie z planem.

Ważne, aby podczas badania ginekologicznego pobrać również próbkę do oceny czystości pochwy. Lekarz zleci również wykonanie badania krwi na morfologie oraz ogólne badanie moczu. Jeśli wszystko jest w porządku to na następną wizytę wybierzesz się za miesiąc – w 20 tygodniu ciąży.

Na tym etapie doświadczony ginekolog może już określić płeć dziecka na podstawie badania USG. Pewność jednak zyskasz dopiero w okolicach 22. tygodnia, kiedy narządy rozrodcze będą w pełni ukształtowane i nie da się ich pomylić z pępowiną.

Zobacz też: Wykaz skrótów stosowanych podczas USG

16 tydzień ciąży- jak wygląda dziecko?

W 16 tygodniu ciąży twój maluch coraz żywiej reaguje na dotyk i dźwięki. Jego zmysły się wyostrzają, dlatego zmiany twojego samopoczucia stają się coraz bardziej odczuwane. Dziecko cały czas się porusza i wierci. Jego twarz jest już w pełni ukształtowana.

Wygląd nosa zbliża się do ostatecznego etapu. Uszy dziecka są już ukształtowane, a małżowiny znajdują się na swoim miejscu. Błędnik podejmuje swoje funkcję, którą dziecko ćwiczy podczas poruszania się mamy, próbując utrzymać równowagę.

Chociaż dziecko słyszy dźwięki to jeszcze ich nie rozróżnia. Jeszcze trochę trzeba będzie zaczekać zanim rozpozna twój głos. Oczy poruszają się już na boli, jednak powieki są nadal zamknięte.

Ciąża 16 tydzień wiążę się z pojawieniem się u dziecka pierwszych gruczołów potowych. Skóra malucha jest jednak nadal bardzo cienka, wydaje się nawet przezroczysta, gdyż  nie ma w niej jeszcze żadnej podściółki tłuszczowej.

16 tydzień ciąży – porady dla przyszłej mamy

Ciąża 16 tydzień może oznaczać pojawienie się uczucia ciężkości i zwiększonego napięcia jelit. Jest to wynikiem działania progesteronu, bowiem od początku ciąży odpowiada za spowalnianie funkcjonowania układu pokarmowego. Również rosnąca macica uciska inne narządy jamy  brzusznej. Gdy odczuwasz takie dolegliwości, zadbaj, by w Twojej diecie znajdowały się produkty, zawierające błonnik, takie jak warzywa, kasze, pełnoziarniste pieczywo, płatki owsiane. Pomocne mogą być także jogurty naturalne albo kefiry. Niezastąpiony może okazać się zwykły spacer. Po 15-20 minutach poczujesz się dużo lepiej.

Skurcze mięśni – tego również możesz doświadczać, gdy ciąża 16 tydzień osiąga. Skurcze łydek mogą być wywołane wieloma przyczynami, np. długim siedzeniem powodującym przemęczenie nóg, uciskiem macicy na nerwy miednicy, za niskim poziomem magnezu w organizmie, nieprawidłową dietą. Bolesny skurcz najlepiej przeczekać i rozmasować obolałe miejsce. Gdy dokucza Ci skurcz łydek, połóż się z nogą ułożoną na podwyższeniu – powyżej linii tułowia. Jednak, gdy pojawiające się skurcze są dla Ciebie bardzo uciążliwe i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, koniecznie zgłoś to lekarzowi. Na własną rękę nie bierz żadnych dodatkowych suplementów, bądź lekarstw.

Ciąża 16 tydzień to ryzyko pojawienia się zwiększonej ilości upławów. Nie jest to groźna sytuacja a wręcz przeciwnie – wydzielina oraz śluz zabezpieczają kanał rodny przed infekcjami. By czuć się bardziej komfortowo, jak najbardziej wskazane są wkładki lub podpaski higieniczne, pod warunkiem, że nie będą podrażniać śluzówki. Poza tym muszą przepuszczać powietrze.

16 tydzień ciąży – na co zwrócić uwagę?

Ciąża 16 tydzień to czas, w którym należy zwrócić szczególną uwagę na wapń w diecie. W tym czasie wzmacniają się kości malucha, więc musi być zapewniony jego odpowiedni poziom w jadłospisie. Jedz więcej nabiału, migdałów, szpinaku, rukoli.

Ten okres ciąży kojarzy się z przypływem energii u przyszłej mamy. Jednak musi również pamiętać o odpoczynku. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań może wykonywać lekkie ćwiczenia fizyczne, które zmniejszą ból pleców (jeśli się taki pojawił) i pomogą przygotować ciało do porodu.

Warto przeczytać: Test potrójny – na czym polega?


1 tydzień ciąży, 2 tydzień ciąży, 3 tydzień ciąży, 4 tydzień ciąży5 tydzień ciąży, 6 tydzień ciąży, 7 tydzień ciąży, 8 tydzień ciąży9 tydzień ciąży, 10 tydzień ciąży, 11 tydzień ciąży, 12 tydzień ciąży, 13 tydzień ciąży, 14 tydzień ciąży15 tydzień ciąży, 17 tydzień ciąży, 18 tydzień ciąży, 19 tydzień ciąży, 20 tydzień ciąży, 21 tydzień ciąży, 22 tydzień ciąży, 23 tydzień ciąży, 24 tydzień ciąży, 25 tydzień ciąży, 26 tydzień ciąży, 27 tydzień ciąży28 tydzień ciąży, 29 tydzień ciąży, 30 tydzień ciąży, 31 tydzień ciąży, 32 tydzień ciąży, 33 tydzień ciąży, 34 tydzień ciąży, 35 tydzień ciąży, 36 tydzień ciąży, 37 tydzień ciąży, 38 tydzień ciąży, 39 tydzień ciąży, 40 tydzień ciąży
5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 19/11/2015, Data aktualizacji: 10/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *