Kalendarz ciąży – 14 tydzień ciąży

14 tydzień ciąży

14 tydzień ciąży. Jak zmienia się Twoje ciało?

Twoje piersi znacznie się już powiększyły. Koniecznie powinnaś udać się do sklepu z bielizną, aby kupić nowy biustonosz, najlepiej odpinany z przodu, abyś mogła go wykorzystać również podczas karmienia.

Pozytywną zmianą jest także to, że piersi przestają być tkliwe i obolałe, a twój brzuszek zaczyna się równomiernie zaokrąglać. Macica przypomina już swą wielkością niewielką piłkę, możesz już ją samodzielnie wyczuć jakie 10 cm po niżej pępka. Jeśli jesteś bardzo wysportowana lub to twoja pierwsza ciąża, to nadal możesz tego nie zauważać, tymczasem twoje koleżanki o normalnej i nieco tęższej budowie ciała będą się chwalić wystającym brzuszkiem już od jakichś 2 tygodni.

Wzrost apetytu jest widoczny na każdym kroku. Patrząc na niektóre artykuły w supermarkecie masz nieodpartą ochotę je kupić i zjeść. To zupełnie normalne. Wystrzegaj się tylko produktów mocno alergizujących (np. orzeszki ziemne) oraz bogatych w tłuszcze zwierzęce i ostrych przypraw, gdyż dodatkowo mogą powodować zgagę.

Twoje włosy i skóra nabierają blasku i nie sprawiają już większych kłopotów pielęgnacyjnych. W 14 tygodniu ciąży nadal częściej odwiedzasz toaletę, a partner zachwyca się twoim „nowym” temperamentem seksualnym.

Przeczytaj też: Ćwiczenia w ciąży

informacja

Pamiętaj! Jeśli kondycja twoich włosów i paznokci nie uległa poprawie, to zgłoś się do lekarza, być może konieczna będzie dodatkowa suplementacja witaminowa.

14 tydzień ciąży. Jakie badania powinnaś wykonać?

W tym tygodniu jesteś już zwykle po drugiej wizycie u ginekologa i masz za sobą wszystkie badania. Zaplanuj kolejną wizytę za 2 tygodnie (16 tydzień ciąży). Jeśli chciałabyś poznać płeć dziecka to na takie USG jeszcze za wcześnie. Zaczekaj jeszcze kilka tygodni.

Warto przeczytać: Planowanie płci dziecka

14 tydzień ciąży. Jak wygląda dziecko?

W 14 tygodniu ciąży twarz dziecka jest już na tyle ukształtowana, że zaczynają się pojawiać zawiązki brwi i rzęs. Są one jednak tak delikatne, że upłynie jeszcze dużo czasu zanim będą widoczne. Tymczasem mieszki włosowe tworzące lanugo pokryły już całe ciało dziecka. Minie jednak jeszcze trochę czasu zanim wyrośnie z nich meszek.

Ukształtowana tarczyca malucha zaczyna wytwarzać hormony. U chłopców to czas, w którym tworzy się prostata, a u dziewczynek ukształtowane w 11 tygodniu ciąży jajniki zaczynają schodzić w dół, aby zająć prawidłową pozycję w miednicy.

Dziecko połyka znacznie więcej wód płodowych niż wcześniej, przygotowując w ten sposób płuca do samodzielnego oddychania poza organizmem mamy oraz uruchamiając funkcje układu pokarmowego i wydalniczego. Takie połykanie może powodować czkawkę. Nie martw się to nic groźnego. Ty nic nie poczujesz, a malec w ten sposób ćwiczy przeponę i inne mięśnie potrzebne do prawidłowego trawienia.

Ze względu na to, że w brzuchu jest jeszcze mnóstwo miejsca dziecko kręci się i obraca na boki, robi fikołki i przeciąga się, garbi i prostuje. Ćwiczy też mimikę twarzy oraz zaczyna ssać kciuk. Wszystko po to, aby wzmocnić mięśnie i układ nerwowy.

Polecamy:  Test NIFTY czy HARMONY – który wybrać?


1 tydzień ciąży, 2 tydzień ciąży, 3 tydzień ciąży, 4 tydzień ciąży5 tydzień ciąży, 6 tydzień ciąży, 7 tydzień ciąży, 8 tydzień ciąży9 tydzień ciąży, 10 tydzień ciąży, 11 tydzień ciąży, 12 tydzień ciąży, 13 tydzień ciąży15 tydzień ciąży, 16 tydzień ciąży, 17 tydzień ciąży, 18 tydzień ciąży, 19 tydzień ciąży, 20 tydzień ciąży, 21 tydzień ciąży, 22 tydzień ciąży, 23 tydzień ciąży, 24 tydzień ciąży, 25 tydzień ciąży, 26 tydzień ciąży, 27 tydzień ciąży28 tydzień ciąży, 29 tydzień ciąży, 30 tydzień ciąży, 31 tydzień ciąży, 32 tydzień ciąży, 33 tydzień ciąży, 34 tydzień ciąży, 35 tydzień ciąży, 36 tydzień ciąży, 37 tydzień ciąży, 38 tydzień ciąży, 39 tydzień ciąży, 40 tydzień ciąży
5/5 - (2 głosów / głosy)

Data publikacji: 15/11/2015, Data aktualizacji: 10/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *