Czym są badania prenatalne? badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Czym są badania prenatalne?

czym są badania prenatalne

Aktualizacja: 27.04.2017 r.

Badania prenatalne w ciąży to badania płodu przeprowadzane jeszcze podczas jego rozwoju wewnątrzmacicznego. Celem badań w ciąży jest wykluczenie wad rozwojowych u nienarodzonego dziecka (udaje się to w około 90% przypadków) lub też przeciwnie, ich stwierdzenie (wówczas dzięki badaniom prenatalnym możliwe jest szybkie podjęcie leczenia, co w rezultacie przekłada się na lepsze wyniki terapii).

Badania prenatalne może wykonać każda kobieta. Szczególnie zaleca się je mamom, które skończyły 35 lat oraz tym, które mają w rodzinach osoby dotknięte wadami rozwojowymi. 

Kiedy zrobić badania prenatalne?

Musisz wiedzieć, że współczesna medycyna umożliwia leczenie niektórych wad rozwojowych już podczas ciąży, inne natomiast można leczyć bezpośrednio po urodzeniu dziecka. Wczesne wykrycie anomalii rozwojowych pozwala lepiej przygotować się na przyjście dziecka, które z racji problemów zdrowotnych będzie wymagało szczególnej opieki.

Jest to ważne nie tylko dla lekarza, który ma wówczas możliwość zaplanowania skutecznej formy leczenia, ale także dla ciebie. Dobre przygotowanie na przyjście chorego maluszka pozwoli ci otoczyć go opieką, której potrzebuje. Dzięki temu ma szansę na lepszy rozwój i tym samym lepsze życie w przyszłości. 

Zobacz też: Badania prenatalne. Dlaczego warto wiedzieć wcześniej?

info

Przesiewowe i diagnostyczne – dwie grupy badań prenatalnych

Istnieją dwie grupy badań prenatalnych – diagnostyczne (rozstrzygające) oraz przesiewowe. Badania prenatalne diagnostyczne wymagają pobrania materiału otaczającego płód, płynu owodniowego w przypadku amniopunkcji lub fragmentu kosmówki (inaczej trofoblastu) w przypadku biopsji kosmówki. Badania przesiewowe opierają się natomiast na ultrasonografii oraz analizie krwi ciężarnej kobiety. 

Przesiewowe badania prenatalne nie pozwalają postawić pewnej, jednoznacznej diagnozy, a jedynie oszacować ryzyko wystąpienia wad płodu. Ich wynik stanowi jednak solidną podstawę do ewentualnego wykonania badań diagnostycznych. 

Do przesiewowych badań prenatalnych zaliczamy:

Z kolei rozstrzygające badania prenatalne polegają na pobraniu materiału, który zawiera komórki płodu, a następnie poddaniu go  szczegółowej analizie. Podstawową zaletą diagnostycznych badań prenatalnych jest możliwość precyzyjnego zdiagnozowania szerokiego spektrum zaburzeń rozwoju płodu. 

Przeprowadza je doświadczony lekarz, a cały przebieg badania kontrolowany jest za pomocą aparatu do USG. Procedura pobrania materiału do diagnostycznych badań prenatalnych jest obecnie tak zoptymalizowana pod kątem bezpieczeństwa, że przyszłe mamy mogą je wykonywać bez obawy o zdrowie i życie swojego maleństwa. 

Polecamy wypowiedź eksperta: Badania prenatalne. Czy rzeczywiście należy się bać?

Do diagnostycznych badań prenatalnych zaliczamy:

REKLAMA

Badania prenatalne a wiek ciąży

Nie każde badanie prenatalne można wykonać w każdym okresie ciąży. Dlatego też zanim lekarz prowadzący ciążę skieruje pacjentkę na któreś z nich, powinien w pierwszej kolejności dokładnie ustalić jej wiek. 

Czytaj więcej: Jak ustalić datę poczęcia?

Popularne artykuły o badaniach prenatalnych 

Kalendarz ciąży – ciąża tydzień po tygodniu

1 tydzień ciąży, 2 tydzień ciąży, 3 tydzień ciąży, 4 tydzień ciąży5 tydzień ciąży, 6 tydzień ciąży, 7 tydzień ciąży, 8 tydzień ciąży9 tydzień ciąży, 10 tydzień ciąży, 11 tydzień ciąży, 12 tydzień ciąży, 13 tydzień ciąży, 14 tydzień ciąży15 tydzień ciąży, 16 tydzień ciąży, 17 tydzień ciąży, 18 tydzień ciąży, 19 tydzień ciąży, 20 tydzień ciąży, 21 tydzień ciąży, 22 tydzień ciąży, 23 tydzień ciąży, 24 tydzień ciąży, 25 tydzień ciąży, 26 tydzień ciąży, 27 tydzień ciąży28 tydzień ciąży, 29 tydzień ciąży, 30 tydzień ciąży, 31 tydzień ciąży, 32 tydzień ciąży, 33 tydzień ciąży, 34 tydzień ciąży, 35 tydzień ciąży, 36 tydzień ciąży, 37 tydzień ciąży, 38 tydzień ciąży, 39 tydzień ciąży, 40 tydzień ciążybadania w czasie ciąży, badania w ciąży, badania genetyczne w ciąży

Przeczytaj również:

06/06/2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Reklama

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Przeczytaj inne:
Światowy Dzień Zespołu Downa 2018
Światowy Dzień Zespołu Downa 2018 – już 21 marca

Już 21 marca po raz kolejny będziemy obchodzić Światowy Dzień Zespołu Downa. To doskonała okazja, by zwiększyć świadomość społeczną na temat tej wady genetycznej, walczyć ze stereotypami i zwrócić uwagę na problemy, z jakimi na...

Zamknij