Biopsja tkanek płodu – na czym polega i jakie są wskazania?

Biopsja tkanek płodu

Biopsja tkanek płodu to badanie, podczas którego pobiera się fragment tkanki dziecka, by następnie go przeanalizować. Biopsja może być wykonana podczas USG lub fetoskopii. Tego typu badanie zaleca się w szczególnych przypadkach. Nie jest ono wolne od ryzyka, jednak pozwala wykryć schorzenia, których inne badania nie wykryją, np. chorobę Duchenne’a.

Biopsja tkanek płodu – wskazania do badania

Biopsję tkanek płodu wykonuje się, gdy istnieje podejrzenie co do występowania u dziecka choroby, którą potwierdzić można jedynie podczas analizy fragmentów tkanek pod mikroskopem lub biochemicznie. Podejrzenie takie może pojawić się, jeśli w rodzinie obecna była już podobna choroba albo w momencie, kiedy inne testy wykażą niesprecyzowane nieprawidłowości. Jeśli badania prenatalne lub badania DNA nie stwierdzą więc jednoznacznie, czy dziecko jest chore, lekarz może zlecić biopsję.

Badanie wykonuje się w szczególnych przypadkach, kiedy żadne inne metody się nie sprawdzą. Pozwala ono odpowiednio wcześnie wykryć nieprawidłowości i wdrożyć leczenie. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że istnieje możliwość powikłań w około 1% przypadków.

Biopsja tkanek płodu – jak wygląda badanie?

Biopsja tkanek płodu polega na pobraniu wycinków z tkanki dziecka. Zwykle pobiera się kawałek skóry, mięśni albo wątroby płodu. W tym celu lekarz, przez powłoki brzuszne, nakłuwa macicę i worek owodniowy. Badanie wykonywane jest pod kontrolą USG lub fetoskopową (do organizmu kobiety wprowadzana jest mała kamera), dzięki czemu lekarz podczas pobierania wycinku może w pełni kontrolować zabieg. Wszystko jest widoczne na monitorze urządzenia. Po pobraniu tkanki badana jest ona pod mikroskopem albo biochemicznie pod kątem występowania choroby.

Biopsja tkanek płodu – o czym informuje wynik?

W zależności od pobranej tkanki (fragmenty skóry, mięśni lub wątroby) badanie pomaga wykryć różne schorzenia z nimi związane. Przy pobraniu fragmentu mięśnia, biopsja pozwala stwierdzić chorobę Duchenne’a, czyli dystrofię mięśniową. Wycinki skóry badane są pod kątem chorób pęcherzowych, natomiast wątroby – w kierunku defektów metabolicznych (np. zaburzenia cyklu ornitynowego) oraz chorób spichrzeniowych.

 

 

 

Oceń

Data publikacji: 20/07/2016, Data aktualizacji: 01/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *