Brzuch uniemożliwia Ci wygodne wykonywanie codziennych czynności, być może potrzebujesz jeszcze więcej odpoczynku. Jeśli leżysz lub śpisz, powinnaś jednak robić to na lewym boku, ponieważ wtedy najłatwiej o prawidłowe krążenie i uniknięcie bólu. Ciągle towarzyszą Ci częste chodzenie do toalety, zgaga i bóle krzyża, a także bóle w kroczu, ale możesz za to swobodnie oddychać, bo macica nie uciska już na przeponę!
Jeśli Twój brzuszek nie obniżył się w zeszłym tygodniu, prawdopodobnie stanie się to teraz. Odczuwasz również skurcze przepowiadające – od porodowych odróżnisz je tym, że mijają po ok. 1,5-2 godzinach. Od 37 tygodnia ciąży powinnaś być już przygotowana, że podróż do szpitala może nastąpić w każdej chwili! Przygotuj więc torbę ze wszystkimi rzeczami i czekaj.
Przeczytaj też: Paracetamol w ciąży – czy można go bezpiecznie stosować?
To ostatni tydzień na realizację badań rekomendowanych przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne na tygodnie 33-37. Prawdopodobnie więc wszystkie masz już wykonane. Jeśli jednak zostało Ci jeszcze jakieś, nie zapomnij o wizycie u ginekologa! W tym czasie powinnaś wykonać profilaktyczne badanie ogólne i ginekologiczne, ocenę wymiarów miednicy, badania piersi, pomiar ciśnienia i masy ciała oraz ocenę czynności serca maluszka i jego ruchliwości oraz testy diagnostyczne: badanie moczu, odczyn Wassermanna i morfologię. Być może powinnaś zrealizować też posiew w kierunku paciorkowców β-hemolizujących oraz testów VDRL, HIV, HC.
W 37 tygodniu ciąży powinnaś również rozważyć wykonanie badania genetycznego dziecka już po narodzinach. Takie badania najlepiej przeprowadzić w 2 dobie jego życia. Dlatego też na tym etapie warto zaopatrzyć się w specjalny zestaw pobraniowy, który pozwoli położnej uzyskać próbkę (wymaz z policzka) potrzebną do badania. Po co w ogóle wykonywać takie testy przesiewowe? Ponieważ pozwalają one uratować zdrowie a nawet życie dziecka! Takie badania jak test NOVA odpowiadają na najważniejsze pytania rodziców np. czy istnieją bezwzględne przeciwwskazania do szczepień ochronnych, czy z diety dziecka konieczne jest wykluczenie pewnych składników pożywienia, aby zachować jego prawidłowy rozwój, czy niektóre leki w tym antybiotyki mogą być nieskuteczne, które leki mogą wywoływać u dziecka działania niepożądane i lepiej ich nie podawać, czy objawy autyzmy są możliwe do zatrzymania, czy drgawki u dziecka są związane ze zmianami w genach i można im zapobiec – na te oraz wiele innych pytań odpowiadają właśnie kompleksowe badania genetyczne dziecka.
W 37 tygodniu ciąży twoje dziecko waży już prawie 3 kilogramy i ma 48-50 centymetrów. Jest już w pełni ukształtowane, ciągle rośnie jedynie ilość tkanki tłuszczowej pod skórą i może przyjść na świat dosłownie w każdej chwili! Nie będzie już wcześniakiem, a noworodkiem urodzonym w terminie. Teraz maluszek jest trochę mniej aktywny – nie ma miejsca, żeby mocno się poruszać. Czasami możesz nie odczuwać jego ruchów zbyt często, ale nie powinnaś się niepokoić. 10 ruchów dziecka na godzinę to liczba zupełnie normalna. Jeśli nosisz w brzuchu chłopca, możliwe, że jego jądra jeszcze nie zstąpiły do moszny. Ten proces może trwać jeszcze po urodzeniu, do ok. 2 miesiąca.
Przeczytaj również: Dlaczego niektóre dzieci wolno rosną?
Data publikacji: 31/10/2016, Data aktualizacji: 08/11/2021
Dodaj komentarz