39 tydzień ciąży – kalendarz ciąży

39 tydzień ciąży

39 tydzień ciąży. Jak zmienia się Twoje ciało?

To już praktycznie sam finisz, więc na pewno nie możesz doczekać się, aż ujrzysz swojego dzidziusia! Może się to zdarzyć dosłownie w każdej chwili, więc czekaj cierpliwie. Towarzyszą Ci skurcze przepowiadające – Braxtona-Hicksa, które na tym etapie mogą trochę pobolewać. Są nieregularne, jeśli jednak nie wiesz, czy może nie zaczął się poród – udaj się do lekarza.

W 39 tygodniu ciąży zmienia się szyjka macicy: rozpulchnia się i kieruje w stronę pochwy. Oprócz skurczów, znakami mówiącymi, że czas udać się do szpitala, są: odejście czopa śluzowego (białawy albo bezbarwny gęsty śluz z pochwy) i/lub odejście wód płodowych. Powinnaś teraz bardzo dużo odpoczywać, najlepiej leżąc na lewym boku. Pomoże to zminimalizować towarzyszące Ci bóle pleców oraz nieprzyjemne obrzęki. Nie bój się porodu, zrelaksuj się i ciesz chwilą. Na pewno wszystko będzie dobrze!

Zobacz też: Tego nie wiedziałaś o testach na ojcostwo

39 tydzień ciąży. Jakie badania wykonać?

To ostatni moment na realizację badań rekomendowanych na tygodnie 38-39 przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne! Jeśli ich jeszcze nie wykonałaś, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Na ten okres przewidziane są: badanie położnicze, badanie ginekologiczne, ocena czynności serca maluszka, pomiar Twojego ciśnienia tętniczego oraz Twojej masy ciała i badanie moczu.

W 39 tygodniu ciąży powinnaś też pomyśleć o badaniach dla dziecka. Co prawda każde dziecko po porodzie ma pobieraną krew na testy przesiewowe, to jednak ich zakres jest ograniczony. Możesz samodzielnie zdecydować się na wykonanie kompleksowych badań dla dziecka, które odpowiedzą na te najczęstsze pytania i wątpliwości świeżo upieczonych rodziców np. czy istnieją bezwzględne przeciwwskazania do szczepień? czy koniecznie powinnaś wykluczyć niektóre składniki pożywienia z diety dziecka? czy dziecko może mieć objawy autyzmu a jeśli tak jak temu zapobiec? czy słaba odporność dziecka wymaga specjalistycznego leczenia (to jest najskuteczniejsze jeśli dziecko przejdzie je zaraz po porodzie), które leki i antybiotyki mogą być nieskuteczne lub wywołać u dziecka działania niepożądane? Na te oraz wiele innych pytań odpowie Ci m.in badanie NOVA i tym podobne.

39 tydzień ciąży. Jak wygląda dziecko?

img

Oceń

Twój maluszek waży już ok. 3,2-3,8 kilograma i ma ponad 50 centymetrów. Dziecko jest już całkiem rozwinięte, jego buzia jest okrągła, a włosy na główce długie. Ma również długie paznokcie, których obcięcie będzie konieczne kilka dni po narodzinach – w domu, żeby zminimalizować ryzyko zakażenia w szpitalu.

Ze względu na wielkość, maluchowi wcale nie jest już wygodnie, często się wierci. Również łożysko nie dostarcza mu już zbyt dużo krwi, więc jego skóra zmienia kolor – jest biała, zaróżowi się po przyjściu na świat. Dzidziuś ma też już całkiem rozwinięte zmysły, szczególnie smaku i dotyku. Również słuch dobrze pracuje już od dawna, dlatego po porodzie maluch od razu pozna Twój głos!

Przeczytaj również: Anemia w ciąży – nie zawsze wynika z niedoboru żelaza


 

1 tydzień ciąży, 2 tydzień ciąży, 3 tydzień ciąży, 4 tydzień ciąży5 tydzień ciąży, 6 tydzień ciąży, 7 tydzień ciąży, 8 tydzień ciąży9 tydzień ciąży, 10 tydzień ciąży, 11 tydzień ciąży, 12 tydzień ciąży, 13 tydzień ciąży, 14 tydzień ciąży15 tydzień ciąży, 16 tydzień ciąży, 17 tydzień ciąży, 18 tydzień ciąży, 19 tydzień ciąży, 20 tydzień ciąży, 21 tydzień ciąży, 22 tydzień ciąży, 23 tydzień ciąży, 24 tydzień ciąży, 25 tydzień ciąży, 26 tydzień ciąży, 27 tydzień ciąży28 tydzień ciąży, 29 tydzień ciąży, 30 tydzień ciąży, 31 tydzień ciąży, 32 tydzień ciąży, 33 tydzień ciąży, 34 tydzień ciąży, 35 tydzień ciąży, 36 tydzień ciąży, 37 tydzień ciąży, 38 tydzień ciąży40 tydzień ciąży
Oceń

Data publikacji: 31/10/2016, Data aktualizacji: 08/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *