Twój maluszek jest już na tyle duży, że czujesz ucisk na wszystkie narządy: pęcherz moczowy (z tego powodu bardzo często chodzisz do toalety), przeponę (masz problemy z wzięciem głębokiego oddechu i jakimkolwiek wysiłkiem fizycznym) czy płuca. Może zdarzyć się też nietrzymanie moczu (ćwicz mięśnie kegla) oraz zgaga, która na tym etapie towarzyszy wielu przyszłym mamom. W 35 tygodniu ciąży masz też bardziej wrażliwe dziąsła, które mogą krwawić podczas szczotkowania. Ten czas ciąży może być dla Ciebie bardzo męczący, ale już niedługo Twoje dziecko będzie z Tobą na świecie! Możesz też przestać obawiać się porodu przedwczesnego – jeśli dzidziuś urodzi się w 35. tygodniu, da sobie radę poza macicą.
Zobacz też: Rozstępy na piersiach
Masz już coraz mniej czasu na wykonanie badań rekomendowanych przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne na tygodnie 33-37. Jeśli więc nie umówiłaś się jeszcze z ginekologiem, zrób to jak najszybciej. Na ten okres powinnaś zaplanować wykonanie profilaktycznego badania ogólnego i ginekologicznego, ocenę wymiarów miednicy, badania piersi, pomiar ciśnienia i masy ciała oraz ocenę czynności serca dzidziusia i jego ruchliwości. W tym okresie wykonuje się też badania diagnostyczne: badanie moczu, odczyn Wassermanna i morfologię. Lekarz może zlecić Ci również realizację posiewu w kierunku paciorkowców β-hemolizujących oraz testów VDRL, HIV, HC.
Twój maluch waży już ok. 2,3-2,5 kilograma i mierzy ok. 44-50 cm. Teraz głównie przybiera na wadze, zyskując codzienne ok. 14 g tłuszczu. Jego ciało jest już rozwinięte, a w 35 tygodniu ciąży dojrzewają też płuca, dzięki czemu dziecko będzie mogło samodzielnie oddychać po porodzie. Co więcej, wciąż rozwija się jego układ odpornościowy oraz gromadzi zapasy żelaza. Pamiętaj więc o diecie bogatej w ten składnik! Po koniec ciąży maluszek bardzo dużo śpi, a także uczy się tego, co będzie mu potrzebne na zewnątrz. Ssie więc kciuk, przygotowując się do ssania Twojej piersi, pije wody płodowe, oddycha i dużo siusia. Dzięki temu ćwiczy wszystkie niezbędne do życia czynności.
Ekspert radzi: Badanie USG serca płodu
Data publikacji: 02/11/2016, Data aktualizacji: 07/08/2018
Dodaj komentarz