W 4 tygodniu ciąży komórka jajowa zagnieździła się już w macicy. Poziom hCG wzrasta, dając sygnał jajnikom, aby utrzymywały poziom progesteronu. Jeśli procesowi zagnieżdżania nie towarzyszyło krwawienie, wówczas czekasz na planową miesiączkę.
Twoje piersi staja się lekko obrzmiałe i wrażliwe na dotyk, ale przecież to normalne zjawisko poprzedzające menstruację. Złuszczanie endometrium zostaje zatrzymane przez hormony. Zaczynasz odczuwać zmęczenie pod koniec dnia, a w ustach pojawia się metaliczny smak. Stosujesz więc miętowe gumy do żucia i odświeżacze oddechu. Mimo to posmak w ustach powraca.
PAMIĘTAJ! Ogranicz używki i stosuj zbilansowaną dietę. Jeśli zażywasz jakieś leki skonsultuj się z lekarzem. Być może konieczne okaże się ich odstawienie lub zmiana dawkowania. Nie zapominaj o przyjmowaniu kwasu foliowego.
Zobacz też: Pierwsze objawy ciąży
Podobnie jak w przypadku pierwszych trzech tygodni ciąży nie istnieją opracowane wytyczne w zakresie zalecanych badań na tym etapie. Jeśli podejrzewasz ciążę możesz pójść do przychodni na badanie hormonu beta hCG z krwi. Domowy test ciążowy kupiony w aptece jeszcze może nie potwierdzić waszych podejrzeń, gdyż jego stężenie nie osiągnęło odpowiedniej wartości.
Przeczytaj również: Kalendarz badań ciąży
W tym tygodniu twoje maleństwo ma już ok. 1 mm. Komórki otaczające zarodek tworzą worek owodniowy i pęcherzyk żółtkowy. Worek owodniowy w końcu otoczy dziecko całkowicie. Do jednej ze ścianek przyczepiony jest pęcherzyk żółtkowy, który będzie odżywiał malucha aż do czasu, gdy wytworzy się łożysko.
Polecamy: Ciąża – pierwsza wizyta u lekarza
Data publikacji: 28/10/2015, Data aktualizacji: 20/09/2024
Dodaj komentarz