Kalendarz ciąży – 6 tydzień ciąży

6 tydzień ciąży

6 tydzień ciąży. Jak zmienia się Twoje ciało?

W 6 tygodniu ciąży najczęściej nie wiesz, że jesteś w ciąży. Jeśli to ciąża planowana lub jeśli długo staraliście się o dziecko to każdy objaw budzi twoją czujność, więc sięgasz po test ciążowy.

Twój organizm intensywnie przygotowuje się na przyjście malucha. Przestajesz panować nad swoim żołądkiem. Od rana mogą towarzyszyć ci mdłości, a czasem wymioty. Twoja waga może spadać w tym okresie. Pamiętaj, jeśli utrata masy ciała nie przekracza 3 kg to nie ma powodu do obaw. Jedz mało, a często, aby zniwelować nieprzyjemne dolegliwości.

Wiele mam w tym okresie skarży się na delikatne bóle podbrzusza. Wynikają one z rozciągających się więzadeł i mięśni. Ważne, aby nie towarzyszyło im krwawienie lub dodatkowe skurcze, wówczas konieczna będzie pilna wizyta u lekarza. Macica staje się rozpulchniona i stopniowo zaczyna się powiększać przypominając swą wielkością dojrzałą morelę. Obwód talii również nieco się zwiększa (1-2 cm) jednak możesz tego jeszcze nie zauważyć.

Twoje piersi stają się tkliwe. Zaczynasz odczuwać pierwsze objawy ciążowego zmęczenia oraz zmiany nastrojów. Ekscytacja i radość mieszają się z nadmierną nerwowością i drażliwością. Nasilenie wszystkich tych objawów wiąże się ze wzrostem hormonu beta hCG oraz twoją indywidualną wrażliwością na zmiany jego stężenia. Tak więc jeśli do tej pory nie odczuwałaś jakoś specjalnie zmian hormonalnych wywoływanych przez napięcie przedmiesiączkowe to i do 6 tygodnia ciąża może nie dawać żadnych objawów. Pamiętaj o zażywaniu kwasu foliowego!

Zobacz też: Bóle brzucha w ciąży

6 tydzień ciąży. Jakie badania powinnaś wykonać?

Szósty tydzień ciąży to czas, aby udać się na pierwszą wizytę do ginekologa. Zwykle na tej wizycie lekarz potwierdza twój wyjątkowy stan. Prowadzenie ciąży powinien rozpocząć od założenia karty ciąży, szczegółowego wywiadu oraz badania ogólnolekarskiego i ginekologicznego, a także palpacyjnego badania gruczołów sutkowych.

W wywiadzie lekarskim ginekolog określa ewentualne ryzyko towarzyszące ciąży oraz potencjalne zagrożenia. Nie zatajaj żadnych informacji o chorobach przewlekłych lub zakaźnych jakie do tej pory przechodziłaś.

Poinformuj także o schorzeniach występujących w rodzinie twojej lub twojego partnera. Jeśli masz taką możliwość to wynotuj sobie jakie leki przyjmujesz na stałe, zapisz ich nazwy i dawki.

Podaj także powody dłuższych pobytów w szpitalu, przebytych zabiegów i operacji chirurgicznych. Weź ze sobą całą dokumentację leczenia, np. wypisy lekarskie. Jeśli to twoja kolejna ciąża to spisz także daty wcześniejszych ciąż, poronień i porodów oraz wagi, z jakimi rodziły się twoje dzieci.

Wywiad i badania podczas wizyty powinny być uzupełnione o pomiar ciśnienia tętniczego oraz ustalenie wskaźnika BMI (Body Mass Indeks) na podstawie, którego lekarz pouczy cię na temat zdrowego stylu życia oraz diety podczas ciąży. Ważne, abyś wykonała zaraz po wizycie następujące badania zalecane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne:

  • Morfologia krwi wraz grupą krwi i czynnikiem Rh
  • Badanie ogólne moczu
  • Badanie stężenia glukozy we krwi na czczo
  • Badania w kierunku kiły (VDRL)
  • Badania wirusologiczne w kierunku HIV i HCV
  • Badanie w kierunku toksoplazmozy (IgG, IgM) i różyczki
  • Przeciwciała odpornościowe ( tzw. odczyn COOMBSA).

informacja

Pamiętaj, aby odwiedzić również stomatologa! Ocena stanu zdrowia jamy ustnej oraz  określenie potrzeb profilaktyczno-leczniczych jest w czasie ciąży niezwykle ważne. Badania pokazują, że blisko 18% porodów przedwczesnych i porodów zakończonych urodzeniem dziecka z niską masą urodzeniową jest związane z chorobami przyzębia i stanami zapalnymi w obrębie jamy ustnej. Zgłoś się więc do stomatologa już dziś, zbadaj się i ustal plan ewentualnego leczenia.                 

Polecamy: Ciąża. Pierwsza wizyta u lekarza

6 tydzień. Jak wygląda dziecko?

Twoje dziecko chociaż zmieściłoby się na czubku palca nie przypomina jeszcze małego człowieczka. Jego wygląd zbliżony jest raczej do kijanki. Maluch mierzy od 4 do 6 mm, a jego można długość, mierzoną od czubka głowy, można porównać do szerokości ziarenka ryżu lub pszenicy. Czy wiesz, że nosisz pod sercem już 1 gram szczęścia?

img

4.7/5 - (4 głosów / głosy)

W 6 tygodniu ciąży wyraźnie zaczyna zarysowywać się głowa i tułów, który kończy się zakrzywionym ogonkiem. Z tego ogonka już wkrótce powstaną nóżki. Poza tym właśnie powstaje nos, zawiązki rąk i naczyń krwionośnych, pierwotna forma nerek oraz malutkie serduszko.

Serce zaczyna bić około 23. dnia ciąży licząc od dnia zapłodnienia, a więc właśnie w 6 tygodniu. Pamiętaj, że wiek zapłodnieniowy różni się od faktycznego czasu trwania ciąży określanego przez lekarzy na podstawie daty ostatniej miesiączki. Jeśli więc twój ginekolog mówi ci, że jesteś w 6 tygodniu ciąży to do zapłodnienia doszło 4 tygodnie wcześniej. W tym tygodniu zamyka się także kanał nerwowy dla rdzenia kręgowego oraz zaczyna tworzyć się mózg. W 25. dniu od zapłodnienia zamyka się przedni otwór cewy nerwowej, a 2 dni później tylny. Rozwija się także pierwotne jelito oraz powstają pierwsze zawiązki układu oddechowego.

Przeczytaj również: Czy USG w ciąży jest szkodliwe?


 1 tydzień ciąży, 2 tydzień ciąży, 3 tydzień ciąży, 4 tydzień ciąży5 tydzień ciąży7 tydzień ciąży, 8 tydzień ciąży9 tydzień ciąży, 10 tydzień ciąży, 11 tydzień ciąży, 12 tydzień ciąży, 13 tydzień ciąży, 14 tydzień ciąży15 tydzień ciąży, 16 tydzień ciąży, 17 tydzień ciąży, 18 tydzień ciąży, 19 tydzień ciąży, 20 tydzień ciąży, 21 tydzień ciąży, 22 tydzień ciąży, 23 tydzień ciąży, 24 tydzień ciąży, 25 tydzień ciąży, 26 tydzień ciąży, 27 tydzień ciąży28 tydzień ciąży, 29 tydzień ciąży, 30 tydzień ciąży, 31 tydzień ciąży, 32 tydzień ciąży, 33 tydzień ciąży, 34 tydzień ciąży, 35 tydzień ciąży, 36 tydzień ciąży, 37 tydzień ciąży, 38 tydzień ciąży, 39 tydzień ciąży, 40 tydzień ciąży


 

4.7/5 - (4 głosów / głosy)

Data publikacji: 29/10/2015, Data aktualizacji: 10/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *