15 tydzień ciąży. Kalendarz ciąży - ciąża tydzień po tygodniuBadaniaprenatalne.pl

Kalendarz ciąży – 15 tydzień ciąży

15 tydzień ciąży

15 tydzień ciąży. Jak zmienia się Twoje ciało?

Twoja macica zaczyna się lekko unosić do góry ponad spojenie łonowe. To spowoduje, że w tym tygodniu twoje wizyty w toalecie mogą nieco stracić na częstotliwości, jednak nie na długo. Ucisk macicy na pęcherz będzie się zwiększał w miarę rozwoju ciąży. Zwiększony apetyt nadal się utrzymuje jednak możesz znowu odczuwać pieczenie w przełyku czyli zgagę. Rozluźnione mięśnie przełyku (zwieracz) znowu dają o sobie znać.

W tym czasie również mogą pojawić się pierwsze problemy z zaparciami oraz wzdęcia. Jest to wynik zwolnienia pracy twojego układu trawiennego. Pamiętaj, lepiej zapobiegać niż leczyć. Od momentu kiedy pojawiają się pierwsze objawy wprowadź do diety więcej błonnika oraz popijaj napary z siemienia lnianego, rumianku lub mniszka lekarskiego. W razie nasilenia dolegliwości – skonsultuj się pilnie z lekarzem. Nieleczone zaparcia mogą bowiem sprzyjać powstawaniu hemoroidów.

Wiele kobiet okolicach 15 tygodnia zaczyna odczuwać pierwsze obrzęki nóg, co ma miejsce zwłaszcza wieczorem. Po całym dniu czujesz się zmęczona, a nogi są ciężkie jak kamienie. Mogą też pojawić się żylaki lub pajączki na łydkach. Powoduje je przybór masy ciała i długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej. W ciąży to także skutek działania progesteronu, który osłabia ścianki naczyń krwionośnych i ich elastyczność.

Staraj się więcej ruszać w ciągu dnia, np. zabierając partnera na długie spacery, a wieczorami trzymaj nogi w górze, najlepiej na poduszce lub specjalnym podnóżku. Jeśli w twojej rodzinie występowała tendencja do powstawania żylaków to możesz również kupić odpowiednie rajstopy uciskowe w aptece.

Przeczytaj też:  Hemoroidy w ciąży – jak sobie radzić?

informacja

Warto wiedzieć!  W 15 tygodniu ciąży lub nieco później na twoim brzuchu może pojawić się ciemna linia biegnąca od pępka w dół, a pieprzyki i wszystkie znamiona zrobiły się nieco ciemniejsze. Ta linia to tzw. linea nigra, która znika kilka tygodni lub miesięcy po porodzie. Jest ona typowym objawem ciąży związanym ze zwiększoną produkcją melaniny (barwnika skóry) i jej skupiskiem w tej części ciała. Jaśniejsza jest u blondynek, a ciemniejsza u brunetek.

15 tydzień ciąży. Jakie badania wykonać?

Nie istnieją wytyczne do wykonywania badań w 15. tygodniu ciąży. Jeśli wszystko przebiega prawidłowo to do ginekologa udasz się planowo dopiero w 16 tygodniu ciąży.

Polecamy: Kalendarz badań ciąży

15 tydzień ciąży. Jak wygląda dziecko?

W tym tygodniu wszystkie narządy podejmują swoją funkcję, przygotowując się stopniowo do pracy po porodzie. Nerki wydalają mocz do łożyska, który przenika do twojego krwioobiegu i tam jest oczyszczany przez nerki i wydalany.

Tułów oraz ręce i nogi dziecka zaczynają się wydłużać, przyjmując bardziej proporcjonalne rozmiary. Dziwisz się, że maluch nie przybiera na wadze i nie urósł znacznie od poprzedniego tygodnia. Nie ma powodu do obaw. W tym czasie gromadzi tzw. brunatną tkankę tłuszczową (między łopatkami, w okolicach szyi, śródpiersia oraz dużych tętnic i nerek), która jest odpowiedzialna za wytwarzanie ciepła i zniknie kilka tygodni po porodzie.

Meszek płodowy stopniowo pokrywa całe ciało. To taka pozostałość futra u ssaków, która zniknie jeszcze w czasie ciąży. Wątroba zaczyna wytwarzać żółć, z której później powstanie smółka. W tym czasie nastroje mamy są już doskonale wyczuwane przez maleństwo, dlatego unikaj smutku i ciesz się każdą chwilą.

Zobacz też: Test na ojcostwo w ciąży?


1 tydzień ciąży, 2 tydzień ciąży, 3 tydzień ciąży, 4 tydzień ciąży5 tydzień ciąży, 6 tydzień ciąży, 7 tydzień ciąży, 8 tydzień ciąży9 tydzień ciąży, 10 tydzień ciąży, 11 tydzień ciąży, 12 tydzień ciąży, 13 tydzień ciąży, 14 tydzień ciąży, 16 tydzień ciąży, 17 tydzień ciąży, 18 tydzień ciąży, 19 tydzień ciąży, 20 tydzień ciąży, 21 tydzień ciąży, 22 tydzień ciąży, 23 tydzień ciąży, 24 tydzień ciąży, 25 tydzień ciąży, 26 tydzień ciąży, 27 tydzień ciąży28 tydzień ciąży, 29 tydzień ciąży, 30 tydzień ciąży, 31 tydzień ciąży, 32 tydzień ciąży, 33 tydzień ciąży, 34 tydzień ciąży, 35 tydzień ciąży, 36 tydzień ciąży, 37 tydzień ciąży, 38 tydzień ciąży, 39 tydzień ciąży, 40 tydzień ciąży

 

 

Kalendarz ciąży – 15 tydzień ciąży
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

15/11/2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
15 października – Dzień Dziecka Utraconego
15 października – Dzień Dziecka Utraconego

Już od 1988 roku na świecie i 2004 roku w Polsce 15 października obchodzimy Dzień Dziecka Utraconego. To moment pamięci o wszystkich najmłodszych zmarłych i okazja do refleksji na temat problemów ich rodzin. Skąd ta...

Zamknij