Kalendarz ciąży – 13 tydzień ciąży

13 tydzień ciąży

Spis treści:

  1. 13 tydzień ciąży – który to miesiąc?
  2. 13 tydzień ciąży – jak zmienia się Twoje ciało?
  3. 13 tydzień ciąży – brzuch mamy
  4. 13 tydzień ciąży – jakie badania powinnaś wykonać?
  5. 13 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?
  6. 13 tydzień ciąży – porady dla przyszłej mamy
  7. 13 tydzień ciąży – na co zwrócić uwagę?

13 tydzień ciąży – który to miesiąc?

Ciąża 13 tydzień to końcówka I trymestru – 3 miesiąca. Przed przyszłą mamą jeszcze 2/3 drogi do przywitania na świecie malucha. Od teraz możesz być spokojniejsza – najwyższe ryzyko związane z poronieniem minęło. Dziecko zaczyna przypominać już małego człowieka, a Tobie powoli mijają uciążliwe mdłości. Rozpoczynasz właśnie najprzyjemniejszy okres ciąży.

13 tydzień ciąży. Jak zmienia się Twoje ciało?

Wraz z końcem pierwszego trymestru twoja ciąża wkracza w stabilną fazę, w której ryzyko poronienia znacznie się obniża. Od tego momentu możesz przybierać na wadze około 0,5 kg tygodniowo. Ma na to wpływ nie tylko rosnący z każdym tygodniem płód, ale również powiększająca się macica, objętość płynu owodniowego oraz zwiększona ilość krwi w twoim krwiobiegu.

Rosnąca macica nadal uciska na pęcherz, co powoduje, że możesz biegać do toalety co 15–20 minut. To uczucie będzie ci już towarzyszyło do końca ciąży. Poza tym samopoczucie się poprawia. Wyraźnie odczuwasz brak mdłości i wymiotów i zaczynasz postrzegać ciążę jako prawdziwy stan błogosławiony.

Także partner zauważa twój pobudzony na nowo apetyt na miłość. W tym czasie najważniejsza powinna stać się dla ciebie zbilansowana i zdrowa dieta, gdyż od tego tygodnia maluch będzie rósł w swoim indywidualnym tempie.

13 tydzień ciąży – brzuch mamy

Ciąża 13 tydzień oznacza to, że brzuszek mamy w fazie przejściowej, tzn. nie jest zbyt widoczny, ale nie jest też całkiem płaski. Niektóre kobiety w tym czasie przybierają na wadze, więc zwiększa się  im obwód talii. Ubrania, które nosiły do tej pory, mogą już nie pasować. Z kolei część kobiet traci parę kilogramów. Jest to związane z wcześniejszymi wymiotami i nudnościami. Tak naprawdę kilka czynników wpływa na to kiedy ciąża będzie widoczna. Są to: figura kobiety, waga, ułożenie płodu w macicy oraz fakt, która to już ciąża kobiety.

Polecamy: Dieta w ciąży – co jeść, a czego unikać?

informacja

Pamiętaj! Im więcej składników odżywczych mu dostarczysz tym lepiej. Nie przejadaj się jednak. Lekarze od dawna informują, że jedzenie za dwoje w ciąży nikomu nie służy – dziecku nie pomoże, a ty będziesz borykać się z nadwagą po porodzie.

13 tydzień ciąży. Jakie badania powinnaś wykonać?

Jeśli wykonałaś już wszystkie badania zalecane w 12. tygodniu to możesz być spokojna. Przed Tobą kolejna wizyta dopiero w 16 tygodniu ciąży. Nie zapomnij wykonać dodatkowego badania moczu zleconego przez ginekologa.


Zobacz też:
 Kiedy wykonać badania prenatalne?

13 tydzień ciąży. Jak wygląda dziecko?

Dopiero 11. tygodni temu doszło do zapłodnienia, a twój maluch już tyle osiągnął. W jamie ustnej pojawiają się właśnie zawiązki zębów stałych, kości i stawy również są ukształtowane i wypełnione mazią stawową. Wszystkie układy są już w rozwinięte i dalej się rozwijają.

W 13 tygodniu ciąży dochodzi również do wytworzenia strun głosowych, aby dziecko po przyjściu na świat mogło do woli płakać, krzyczeć, śpiewać i wydawać inne dźwięki. Twarz i korpus ciała dziecka przypominają już małego człowieczka. Od tego momentu wzrost dziecka i przybór jego masy ciała będzie sprawą indywidualną.

Podawane dotychczas miary dotyczyły przyrostu dziecka od początku do końca tygodnia, od teraz będą miały charakter orientacyjny. Nie przejmuj się więc opiniami innych mam, że ich dziecko było w tym czasie większe niż twoje. Nie ma to znaczenia, jeśli tylko ciąża przebiega prawidłowo. W tym czasie rozpoczyna się proces kostnienia czaszki i żeber.

Na paluszkach malucha powstają już pierwsze linie papilarne. Jelita, wypchnięte na przełomie 9 tygodnia ciąży do pępowiny, powracają do jamy brzusznej. Maleńki żołądek pokrywa już błona śluzowa, która właśnie zaczyna dojrzewać, aby już wkrótce podjąć funkcje trawienne i rozpocząć wytwarzanie soku żołądkowego.

Ciąża 13 tydzień to również pojawienie się u dziecka wrażliwości na dotyk. Jeśli położysz rękę na brzuchu, może to wywołać u niego ruchy. Maluch w tym czasie staje się coraz bardziej ruchliwy.

13 tydzień ciąży – porady dla przyszłej mamy

Ciąża 13 tydzień, jak i cały przebieg ciąży, wiąże się ze zwiększoną pracą układu krążeniowego mamy, w tym serca. Bije ono dużo szybciej, niż przed ciążą, przez co często jest odczuwalne. Jednak może być to efektem niedokrwistości lub nieprawidłowo funkcjonującej tarczycy. Jeśli oprócz przyspieszonego bicia serca pojawiają się takie dolegliwości, jak zawroty głowy, bądź duszności, koniecznie zgłoś się do lekarza.

Koniec pierwszego trymestru powinien zwiastować koniec objawów typu: zmęczenie oraz złe samopoczucie. W wypadku, gdy cały czas je odczuwasz, a ponadto dużo przybierasz na wadze, koniecznie skonsultuj ten fakt ze specjalistą. Może być to skutkiem nieprawidłowego poziomu tyroksyny (hormon produkowany przez tarczycę), więc lekarz zleci dodatkowe badanie. Jej poziom ma duży wpływ zarówno na Twoje samopoczucie, jak i prawidłowy rozwój mózgu dziecka, szczególnie między 10 a 20 tygodniem ciąży.

Ciąża 13 tydzień może oznaczać również odczuwanie przez Ciebie nieprzyjemnego uczucia ciągnięcia w pachwinach. Powstaje w skutek powiększania się macicy. Uważa się je za normalne zjawisko, które nie powinno wzbudzać niepokoju.

Jak już wspominaliśmy, jest to czas, kiedy ryzyko poronienia znacznie się zmniejsza, a brzuszek staje się powoli widoczny. To dobry moment, by poinformować pracodawcę o Twoim stanie. Ciąża to czas, w którym przysługują Ci specjalne prawa, m.in. nie możesz pracować w nocy ani w godzinach nadliczbowych. W delegacje pracodawca może Cię wysłać jedynie za Twoją zgodą.

13 tydzień ciąży – na co zwrócić uwagę?

Ciąża 13 tydzień to w dalszym ciągu czas, kiedy musisz dbać o prawidłową dietę. Nie objadaj się „za dwoje” – nie służy to ani Tobie, ani dziecku. Ważniejsze od ilości jedzenia są składniki, jakie ono zawiera. Zadbaj o dostarczanie sobie i dziecku żelaza, wapnia  i witamin. Pamiętaj o jedzeniu owoców – wybieraj te sezonowe, rodzime. Kupowane w pobliskim sklepie czy na ryneczku są prawdopodobnie zdrowsze, niż te z supermarketu. Przed zjedzeniem zawsze dokładnie je umyj.

Polecamy: Test na ojcostwo w ciąży?


 

1 tydzień ciąży, 2 tydzień ciąży, 3 tydzień ciąży, 4 tydzień ciąży5 tydzień ciąży, 6 tydzień ciąży, 7 tydzień ciąży, 8 tydzień ciąży9 tydzień ciąży, 10 tydzień ciąży, 11 tydzień ciąży, 12 tydzień ciąży14 tydzień ciąży15 tydzień ciąży, 16 tydzień ciąży, 17 tydzień ciąży, 18 tydzień ciąży, 19 tydzień ciąży, 20 tydzień ciąży, 21 tydzień ciąży, 22 tydzień ciąży, 23 tydzień ciąży, 24 tydzień ciąży, 25 tydzień ciąży, 26 tydzień ciąży, 27 tydzień ciąży28 tydzień ciąży, 29 tydzień ciąży, 30 tydzień ciąży, 31 tydzień ciąży, 32 tydzień ciąży, 33 tydzień ciąży, 34 tydzień ciąży, 35 tydzień ciąży, 36 tydzień ciąży, 37 tydzień ciąży, 38 tydzień ciąży, 39 tydzień ciąży, 40 tydzień ciąży

 

5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 13/11/2015, Data aktualizacji: 10/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *