13 tydzień ciąży. Kalendarz ciąży - ciąża tydzień po tygodniuBadaniaprenatalne.pl

Kalendarz ciąży – 13 tydzień ciąży

13 tydzień ciąży

13 tydzień ciąży. Jak zmienia się Twoje ciało?

Wraz z końcem pierwszego trymestru twoja ciąża wkracza w stabilną fazę, w której ryzyko poronienia znacznie się obniża. Od tego momentu możesz przybierać na wadze około 0,5 kg tygodniowo. Ma na to wpływ nie tylko rosnący z każdym tygodniem płód, ale również powiększająca się macica, objętość płynu owodniowego oraz zwiększona ilość krwi w twoim krwiobiegu.

Rosnąca macica nadal uciska na pęcherz, co powoduje, że możesz biegać do toalety co 15–20 minut. To uczucie będzie ci już towarzyszyło do końca ciąży. Poza tym samopoczucie się poprawia. Wyraźnie odczuwasz brak mdłości i wymiotów i zaczynasz postrzegać ciążę jako prawdziwy stan błogosławiony.

Także partner zauważa twój pobudzony na nowo apetyt na miłość. W tym czasie najważniejsza powinna stać się dla ciebie zbilansowana i zdrowa dieta, gdyż od tego tygodnia maluch będzie rósł w swoim indywidualnym tempie.

Polecamy: Dieta w ciąży – co jeść, a czego unikać?

informacja

Pamiętaj! Im więcej składników odżywczych mu dostarczysz tym lepiej. Nie przejadaj się jednak. Lekarze od dawna informują, że jedzenie za dwoje w ciąży nikomu nie służy – dziecku nie pomoże, a ty będziesz borykać się z nadwagą po porodzie.

13 tydzień ciąży. Jakie badania powinnaś wykonać?

Jeśli wykonałaś już wszystkie badania zalecane w 12. tygodniu to możesz być spokojna. Przed Tobą kolejna wizyta dopiero w 16 tygodniu ciąży. Nie zapomnij wykonać dodatkowego badania moczu zleconego przez ginekologa.


Zobacz też:
 Kiedy wykonać badania prenatalne?

13 tydzień ciąży. Jak wygląda dziecko?

Dopiero 11. tygodni temu doszło do zapłodnienia, a twój maluch już tyle osiągnął. W jamie ustnej pojawiają się właśnie zawiązki zębów stałych, kości i stawy również są ukształtowane i wypełnione mazią stawową. Wszystkie układy są już w rozwinięte i dalej się rozwijają.

W 13 tygodniu ciąży dochodzi również do wytworzenia strun głosowych, aby dziecko po przyjściu na świat mogło do woli płakać, krzyczeć, śpiewać i wydawać inne dźwięki. Twarz i korpus ciała dziecka przypominają już małego człowieczka. Od tego momentu wzrost dziecka i przybór jego masy ciała będzie sprawą indywidualną.

Podawane dotychczas miary dotyczyły przyrostu dziecka od początku do końca tygodnia, od teraz będą miały charakter orientacyjny. Nie przejmuj się więc opiniami innych mam, że ich dziecko było w tym czasie większe niż twoje. Nie ma to znaczenia, jeśli tylko ciąża przebiega prawidłowo. W tym czasie rozpoczyna się proces kostnienia czaszki i żeber.

Na paluszkach malucha powstają już pierwsze linie papilarne. Jelita, wypchnięte na przełomie 9 tygodnia ciąży do pępowiny, powracają do jamy brzusznej. Maleńki żołądek pokrywa już błona śluzowa, która właśnie zaczyna dojrzewać, aby już wkrótce podjąć funkcje trawienne i rozpocząć wytwarzanie skoku żołądkowego.

Polecamy: Test na ojcostwo w ciąży?


 

1 tydzień ciąży, 2 tydzień ciąży, 3 tydzień ciąży, 4 tydzień ciąży5 tydzień ciąży, 6 tydzień ciąży, 7 tydzień ciąży, 8 tydzień ciąży9 tydzień ciąży, 10 tydzień ciąży, 11 tydzień ciąży, 12 tydzień ciąży14 tydzień ciąży15 tydzień ciąży, 16 tydzień ciąży, 17 tydzień ciąży, 18 tydzień ciąży, 19 tydzień ciąży, 20 tydzień ciąży, 21 tydzień ciąży, 22 tydzień ciąży, 23 tydzień ciąży, 24 tydzień ciąży, 25 tydzień ciąży, 26 tydzień ciąży, 27 tydzień ciąży28 tydzień ciąży, 29 tydzień ciąży, 30 tydzień ciąży, 31 tydzień ciąży, 32 tydzień ciąży, 33 tydzień ciąży, 34 tydzień ciąży, 35 tydzień ciąży, 36 tydzień ciąży, 37 tydzień ciąży, 38 tydzień ciąży, 39 tydzień ciąży, 40 tydzień ciąży

 

Przeczytaj również:

13/11/2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Polecany artykuł

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Reklama

NOVA

BEZPŁATNY CZAT

Przeczytaj inne:
jakie badania warto wykonać gdy dojdzie do poronienia
Jakie badania warto wykonać, gdy dojdzie do poronienia?

Aktualizacja 30 sierpnia 2017 r. Do poronienia dochodzi w przypadku ok. 15% rozpoznanych ciąż. Najczęściej przyczyniają się do niego czynniki genetyczne, m.in. wady genetyczne dziecka, trombofilia wrodzona czy wady kariotypu u rodziców, a czasami również...

Zamknij