𝗕𝗮𝗱𝗮𝗻𝗶𝗮 𝗽𝗿𝗲𝗻𝗮𝘁𝗮𝗹𝗻𝗲 𝘄 𝗜 𝘁𝗿𝘆𝗺𝗲𝘀𝘁𝗿𝘇𝗲 ciąży - jakie i kiedy wykonać? Przeskocz do treści
test nifty pro mob

Badania prenatalne w I trymestrze ciąży

Badania prenatalne w I trymestrze ciąży

Badania prenatalne wykonywane w I trymestrze ciąży mają na celu ocenę zdrowia płodu. Jakie badania prenatalne wykonuje się w pierwszym trymestrze ciąży? Ile kosztują i kiedy są refundowane?

Spis treści:

  1. Badania prenatalne – I trymestr ciąży
  2. Refundacja badań prenatalnych w I trymestrze ciąży przez NFZ
  3. Koszt badań prenatalnych w I trymestrze ciąży
  4. Inne badania w pierwszym trymestrze ciąży

Badania prenatalne – I trymestr ciąży

Badania prenatalne w I trymestrze ciąży to badania przesiewowe, takie jak USG i test PAPP-a. Wykonuje się je około 10 – 12. tygodnia ciąży. Od 10 tygodnia ciąży są dostępne również nowoczesne testy z grupy NIPT (np. NIFTY pro), w których analizowane jest wolne DNA płodu.

Badania prenatalne USG I trymestru mają na celu wykluczyć u dziecka tzw. duże anomalie: bezczaszkowie, defekty mózgu, defekty kręgosłupa lub nieprawidłowości w obrębie innych fragmentów ciała. [1] Test PAPP- oraz testy NIPT pozwalają określić ryzyko wystąpienia u dziecka zespołu Downa, zespołu Patau, zespołu Edwardsa oraz innych chorób genetycznych.

Wynik badań przesiewowych wskazujący na podwyższone ryzyko nie oznacza, że dziecko urodzi się chore, jest tylko wskazaniem do dalszej diagnostyki.

Dowiedz się więcej o badaniach prenatalnych wykonywanych w I trymestrze ciąży:

Refundacja badań prenatalnych w pierwszym trymestrze ciąży przez NFZ

Niektóre badania prenatalne I trymestru są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Badania takie jak USG genetyczne czy test PAPP-A można wykonać bezpłatnie, jeśli pacjentka należy do grupy ryzyka i lekarz podejrzewa, że u jej dziecka mogą wystąpić nieprawidłowości w rozwoju.

Aby przyszła mama mogła wykonać badania prenatalne na koszt państwa, musi zostać spełnione kilka warunków. Konieczne jest skierowanie na badania prenatalne od lekarza posiadającego umowę z NFZ, a także pacjentka musi spełniać jedno z kryteriów programu bezpłatnych badań prenatalnych prowadzonego przez NFZ, wśród których można wymienić wiek matki powyżej 35 lat czy wystąpienie wad genetycznych w poprzednich ciążach lub w rodzinie. Zobacz więcej: Wskazania do badań prenatalnych

Wśród badań prenatalnych I trymestru aktualnie testy NIPT nie podlegają refundacji NFZ i można je wykonać tylko odpłatnie (w zależności od placówki mogą być dostępne raty). Pozostałe badania również można wykonać bez refundacji, jeśli pacjentka nie kwalifikuje się do programu NFZ.

Koszt badań prenatalnych w I trymestrze ciąży

Koszt badań prenatalnych w I trymestrze ciąży bez refundacji może wynosić od około 200 złotych (USG, test podwójny, test potrójny) do ok. 2500 złotych (badania prenatalne wolnego DNA płodowego).

Inne badania w pierwszym trymestrze ciąży

Pierwszy trymestr ciąży to czas pomiędzy 1 i 13 tygodniem ciąży. Do 10. tygodnia ciąży u kobiety wykonuje się kontrolne badania, takie jak np.:

 • morfologia krwi,
 • badanie ogólne moczu,
 • badania wirusologiczne,
 • badanie stężenia glukozy.

Końcowy etap pierwszego trymestru, czyli 11 – 12 tydzień ciąży to dobry czas na to, by wykonać pierwsze prenatalne badania przesiewowe. Dziecko kończy wtedy okres zarodkowy i jego narządy zaczynają się bardzo dynamicznie kształtować i rozwijać, dzięki czemu można skontrolować ich stan. Zobacz też: Kalendarz badań w ciąży

Dowiedz się więcej o poszczególnych tygodniach pierwszego trymestru ciąży:

1 tydzień ciąży2 tydzień ciąży3 tydzień ciąży4 tydzień ciąży,5 tydzień ciąży6 tydzień ciąży7 tydzień ciąży8 tydzień ciąży9 tydzień ciąży10 tydzień ciąży11 tydzień ciąży12 tydzień ciąży13 tydzień ciąży14 tydzień ciąży


Źródła:

[1] https://badaniaprenatalne.pl/czy-bac-sie-badan-prenatalnych/

Autor: Alicja Hudzik | Zdjęcie: pixabay.com

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.


Data publikacji: 18/12/2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane
Bezpłatne poradniki
Nifty pro REKLAMA

Badania prenatalne

Badania prenatalne

POLECAMY

Ile kwasu foliowego przyjmować w ciąży

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Więcej

REKLAMA

Martwisz się rozwojem swojego dziecka?
Poroniłaś?