Ciąża. Pierwszy miesiąc ciąży

Ciąża pierwszy miesiąc

Pierwszy miesiąc ciąży to czas, kiedy przyszła mama najczęściej jeszcze nie wie o rozwijającym się w jej brzuchu dziecku. Jak przebiega ten etap ciąży? Podpowiadamy, jakie badania są zalecane w ciągu pierwszych czterech tygodni ciąży.

Ciąża – pierwszy miesiąc – jak przebiega?

Ciąża – pierwszy miesiąc to czas od 1 do 4 tygodnia ciąży. Najczęściej przyszła mama nie wie jeszcze wtedy o tym, że w jej brzuchu rozwija się dziecko. Dopiero w 3 – 4 tygodniu ciąży komórka jajowa osiąga stadium moruli i rozpoczyna swoją podróż z jajowodu do macicy. Pod koniec pierwszego miesiąca ciąży ludzki zarodek ma około 1 mm, znajduje się on w pęcherzu płodowym wypełnionym płynem owodniowym. Komórki, które go otaczają, tworzą worek owodniowy i pęcherzyk żółtkowy. Ich zadaniem jest ochrona maleństwa oraz odżywianie go substancjami dostarczanymi przez organizm matki.

Dolegliwości, które mogą się pojawić w pierwszym miesiącu ciąży to:

  • częstsze oddawanie moczu,
  • mdłości i wymioty,
  • nadwrażliwość piersi,
  • nerwowość,
  • senność,
  • uczucie zmęczenia,
  • zaparcia i wzdęcia,
  • zgaga.

Aby potwierdzić, że doszło do zapłodnienia, przyszła mama może wykonać testy ciążowe (domowe lub laboratoryjne). Mają one na celu wykryć w moczu lub we krwi hormon beta hCG, który pojawia się w organizmie kobiety około 7 – 14 dni po zapłodnieniu, a następnie, na dalszych etapach ciąży, jest produkowany w dużych ilościach przez łożysko.

Zobacz też: Pierwsze objawy ciąży

Ciąża – pierwszy miesiąc – jakie badania są zalecane w pierwszym miesiącu ciąży?

Jeśli chodzi o pierwszy miesiąc ciąży, nie istnieją wytyczne dotyczące badań na tym etapie ciąży, ponieważ jest jeszcze zbyt wcześnie i ludzki zarodek nie jest wystarczająco rozwinięty. Jeśli ciężarna wie o ciąży, wykonuje się u niej standardowe badania kontrolne, takie jak morfologia krwi, badania wirusologiczne czy badanie ogólne moczu.

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, by na pół roku przed rozpoczęciem starań o dziecko, wykonać u przyszłej mamy badania kontrolne (między innymi badanie na toksoplazmozę), a także dopilnować, by otrzymała ona ważne szczepienia (antyHBS oraz szczepienie przeciwko różyczce).

Zobacz też: Jak przygotować się do ciąży? Poradnik

Kiedy należy wykonać pierwsze badania prenatalne?

Jeśli jesteś w pierwszym miesiącu ciąży, już niedługo czekają Cię pierwsze badania prenatalne, dzięki którym zadbasz o zdrowie swojego malucha. Badania te mają na celu wykryć nieprawidłowości w rozwoju dziecka. Najlepszy moment na ich wykonanie to pierwszy trymestr ciąży (około 10 – 12 tygodnia ciąży). Dowiedz się więcej czym są badania prenatalne

Pierwszy miesiąc ciąży. Jak liczony jest wiek ciąży?

Wiek ciąży to wiek, na podstawie którego lekarz wyznacza termin porodu, nie należy go mylić z wiekiem zapłodnienia. Wiek ciąży wyznacza się na podstawie daty ostatniej miesiączki. Aby ustalić datę poczęcia, korzysta się z tzw. zasady Naegelego, która mówi o tym, że ciąża trwa 280 dni. W rzeczywistości jednak ciąża jest krótsza o dwa tygodnie, dlatego też wiek ciąży określony przez lekarza, może się różnić o około 14 dni od wieku ciąży, który kobieta obliczyła ze swoim partnerem. Zobacz też: Jak ustalić sprawdzić, w którym tygodniu ciąży jestem

Zobacz też:


Autor: Alicja Hudzik | Zdjęcie: pixabay.com

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.


5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 17/12/2019, Data aktualizacji: 08/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *