Badania prenatalne – jak się przygotować? Sprawdź, co warto wiedzieć wcześniej

badania prenatalne jak się przygotować

Jesteś w ciąży i zastanawiasz się, jak przygotować się do badań prenatalnych? Poniżej znajdziesz informacje o przygotowaniu się do badań prenatalnych ultrasonograficznych (USG), biochemicznych, genetycznych (np. NIFTY) oraz amniopunkcji. Pamiętaj, że są to wskazówki, a przed badaniem powinnaś stosować się do zaleceń Twojego lekarza.

Spis treści:

  1. Jak się przygotować do badań prenatalnych USG?
  2. Jak się przygotować do badań prenatalnych z krwi – biochemicznych?
  3. Jak się przygotować do genetycznych badań prenatalnych z krwi (NIPT)
  4. Jak się przygotować do amniopunkcji w ciąży?

Jak się przygotować do badań prenatalnych ultrasonograficznych (USG)?

Badania USG w ciąży nie wymagają specjalnych przygotowań. Zwykle zaleca się, aby przed badaniem opróżnić pęcherz moczowy. Badanie USG trwa najczęściej 40-60 minut i jest bezbolesne.

Jak się przygotować do badań prenatalnych z krwi (biochemicznych)?

Test PAPP-a nie wymaga szczególnego przygotowania i nie trzeba być na czczo w momencie jego wykonywania. W przypadku innych badań biochemicznych postępuj zgodnie z zaleceniami Twojego lekarza.

Zobacz też: Badania krwi w ciąży – jakie wykonać?

Jak się przygotować do badań prenatalnych z krwi – genetycznych (NIPT, ang. noninvasive prenatal testing )

Nieinwazyjne prenatalne badania genetyczne wykonywane z krwi, np. SANCO i NIFTY PRO, również nie wymagają specjalnego przygotowania i nie trzeba podchodzić do nich na czczo. Zaleca się wcześniej pić płyny aby zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu (dzięki temu krew będzie przygotowana do badania). Do badania pobiera się krew z żyły odłokciowej, co przypomina pobranie krwi do morfologii.

Dowiedz się więcej: Test NIFTY pro – baza wiedzy

Jak przygotować się do amniopunkcji w ciąży?

Amniopunkcja wykonywana w ciąży nie wymaga bycia na czczo, ani specjalnego przygotowania. Podobnie jak w przypadku badania USG, pacjentka powinna mieć opróżniony pęcherz. Badanie jest niemal bezbolesne, stosuje się znieczulenie miejscowe, a po pobraniu próbki wraca się do domu – nie jest wymagana hospitalizacja.

Pamiętaj! W przypadku wątpliwości skonsultuj się z Twoim lekarzem, który doradzi Ci jak przygotować się do czekającego Cię badania prenatalnego. Przed przyjściem na badania warto przygotować książeczką ciążową oraz historię medyczną. Na badania prenatalne możesz przyjść z osobą towarzyszącą.

Zobacz też artykuł eksperta: Jakie badania czekają Cię w ciąży i jak się do nich przygotować?


Autor: www.badaniaprenatalne.pl | Zdjęcie: Wavebreak Media Ltd/123rf.com

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.


 

test NIFTY pro

Reklama

4.7/5 - (4 głosów / głosy)

Data publikacji: 11/02/2019, Data aktualizacji: 01/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *