Jak wyglądają badania prenatalne? Jak się do nich przygotować?

jak wyglądają badania prenatalne

To, jak wyglądają badania prenatalne, zależy przede wszystkim od ich rodzaju. Mogą to być badania oparte na USG, analizie krwi (biochemicznej i genetycznej), a także próbek pobranych z otoczenia płodu (np. płyn owodniowy). Na badania prenatalne można przyjść z osobą towarzyszącą, zwykle trwają do 60 minut i nie wymagają specjalnych przygotowań. Podpowiadamy jak się do nich przygotować i jak wygląda przebieg badań prenatalnych. 

Jak wyglądają badania prenatalne w zależności od ich rodzaju
Jak przygotować się do badań prenatalnych?
Kiedy wykonać badania prenatalne?

Jak wyglądają badania prenatalne? Ich przebieg zależy od rodzaju badania

Badania przesiewowe (nieinwazyjne), opierają się na USG, badaniach biochemicznych (np. test PAPP-A) i badaniach genetycznych (np. test NIFTY Pro). Badania te mają na celu wskazać, czy istnieje ryzyko wystąpienia nieprawidłowości w rozwoju dziecka.

  • Próbki do badań biochemicznych i genetycznych są pobierane z krwi z żyły odłokciowej (podobnie jak do morfologii).
  • Badanie USG wykonuje się przy pomocy specjalnego aparatu do USG przezbrzusznie (lub przezpochwowo) w pozycji leżącej. Przed przyłożeniem głowicy ultrasonografu brzuch smaruje się specjalnym żelem, który ułatwia przechodzenie ultradźwięków. USG jest bezbolesne i trwa zwykle od 40 do 60 minut. Czytaj więcej o USG

Do badań diagnostycznych (inwazyjnych) należy m.in. amniopunkcja oraz biopsja kosmówki. Próbki do nich pobierane są bezpośrednio z otoczenia płodu. W przypadku amniopunkcji analizie poddawany płyn owodniowy.

  • W czasie amniopunkcji przy pomocy ultrasonografu ustala się położenie dziecka, a następnie cienką igłą nakłuwa się pęcherz płodowy i pobiera się płyn owodniowy, który zawiera komórki płodu pochodzące m.in. z owodni i ze skóry. Amniopunkcja niemal bezbolesna, ponieważ może być wykonywana w znieczuleniu miejscowym. Po badaniu nie ma konieczności pozostania w szpitalu. Lekarz wystawia krótkie zwolnienie lekarskie. Czytaj więcej o amniopunkcji

Badania diagnostyczne wykonuje się wtedy, gdy badania przesiewowe wykazały podwyższone ryzyko wystąpienia choroby. Dzięki nim możliwe jest zidentyfikowanie zaburzeń w rozwoju płodu i wczesne podjęcie leczenia.

Jak przygotować się do badań prenatalnych?

  • Badania USG nie wymagają specjalnych przygotowań. Na badanie można przyjść z osobą towarzyszącą, zaleca się, by przed wykonaniem badania opróżnić pęcherz moczowy.
  • Badania z krwi – genetyczne, takie jak NIFTY Pro oraz biochemiczne, takie jak test PAPP-a – również nie wymagają specjalnych przygotowań. W momencie wykonywania badania nie trzeba być na czczo, ale zaleca się, by przed badaniem NIFTY pro zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu (krew jest bardziej rozrzedzona i przygotowana do analizy). Dowiedz się więcej o NIFTY PRO
  • Badania inwazyjne, takie jak amniopunkcja nie wymagają specjalnych przygotowań, po badaniu należy prowadzić oszczędny tryb życia i unikać nadmiernego wysiłku fizycznego.

Pamiętaj, żeby zawsze stosować się do zaleceń lekarza odnośnie przygotowań do badania. Jeśli masz wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem.

Jak wyglądają badania prenatalne? Kiedy się je wykonuje?

Badania prenatalne zaleca się każdej ciężarnej kobiecie i wykonywane są w określonych tygodniach ciąży. Sprawdź kalendarz badań. Szczególne wskazania do ich wykonania (które też kwalifikują ciężarną do refundacji badań przez NFZ), to:

  • wiek ciężarnej powyżej 35 lat,
  • nieprawidłowe wyniki badań USG lub badań biochemicznych,
  • występowanie wad genetycznych –u matki, u ojca dziecka lub w poprzedniej ciąży. Więcej o wskazaniach

Zobacz też:


Aktualizacja: 28 sierpnia 2020 r. | Autor: badaniaprenatalne.pl | Zdjęcie: Andrei Shumskiy/123rf.com

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

5/5 - (3 głosów / głosy)

Data publikacji: 28/08/2020, Data aktualizacji: 12/11/2021

Jedna odpowiedź do “Jak wyglądają badania prenatalne? Jak się do nich przygotować?”

  1. Anita Tomaszczyk Anita Tomaszczyk pisze:

    Niestety pierwszą ciążę straciłam i był to straszny wstrząs 🙁 to było poronienie naturalne, nie zgadzał się kariotyp, wiec nic z meżem nie mogliśmy na to poradzić. Zrobliśmy badanie kosmówki i wiedzieliśmy od tej pory, że musimy szczególnie dbać o każdą następną ciążę, więc po szczęśliwym zapłodnieniu robiliśmy wszystkie wstępne badania prenatalne w klinice (do wiadomości redakcji). Na szczęście nasze maleństwo nie znalazło się w żadnej strefie ryzyka i już niebawem będzie z nami!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *