To już 24 tydzień ciąży, a ty dużymi krokami zbliżasz się do trzeciego trymestru ciąży. Duży brzuch uniemożliwia ci zajęcie odpowiedniej pozycji przed snem przez co problemy z zasypianiem mogą się nasilać i prowadząc do bezsenności.
Zadbaj o higienę snu i wietrz pokój przed pójściem do łóżka. Unikaj również oglądania telewizji w sypialni lub korzystania do późna z laptopa. Nadmierne naświetlanie gałek ocznych powoduje, że nasz organizm przestawia fizjologiczne pory spania.
Jeśli od pewnego czasu odczuwasz pulsujące bóle głowy, uderzenia gorąca i towarzyszące im zaczerwienienie twarzy, a także kołatanie serca to zgłoś te wszystkie objawy podczas wizyty u ginekologa. To mogą być objawy nadciśnienia tętniczego w ciąży. Jeśli masz aparat do mierzenia w domu wykonuj pomiary kilka razy dziennie.
Kilkukrotnie stwierdzona w spoczynku wartość powyżej 140/90 mmHg powinna cię zaniepokoić, gdyż świadczy o rozwijającym się schorzeniu. Nie leczone nadciśnienie tętnicze w ciąży i nie tylko jest bardzo niebezpieczne. Może ono skutkować tzw. stanem przedrzucawkowym i rzucawką ciążową.
Obie dolegliwości mają gwałtowny przebieg i są niebezpieczne skutkując niedotlenieniem mózgu, zatrzymaniem wzrostu wewnątrz macicy lub śmiercią płodu. U ciebie również rzucawka i stan przedrzucawkowy mogą stanowić zagrożenie życia. Konieczne w takim przypadku będzie zastosowanie właściwego leczenia.
Polecamy: Bezsenność w ciąży. Jak zasnąć?
W tym tygodniu wybierasz się na kolejną wizytą do ginekologa. Taka wizyta podobnie jak poprzednie powinna obejmować wywiad i badanie ogólnolekarskie, badanie ginekologiczne i pomiar masy ciała. Podczas wizyty powinnaś mieć również wykonane badanie KTG czyli ocenę czynności serca dziecka oraz pomiar ciśnienia tętniczego krwi.
Lekarz oceni na podstawie dotychczasowych wyników badań czy istnieje jakiekolwiek ryzyko ciążowe oraz pouczy cię jak zmodyfikować dietę jeśli ostatnia morfologia krwi pokazała anemię. Dodatkowo koniecznie powinnaś wykonać następujące badania:
Nie zapomnij również o wizytach u stomatologa i ustalonej na początku ciąży profilaktyce w zakresie dbałości o zdrowie i higienę jamy ustnej.
Jeśli jeszcze nie ustaliłaś z ginekologiem lub położną planu porodu to koniecznie powinnaś to zrobić podczas wizyty. Pamiętaj również o tym, aby zostało poprowadzone praktyczno – teoretyczne szkolenie na temat przygotowanie do porodu, połogu, karmienia piersią i rodzicielstwa.
Takie szkolenie może odbyć się w formie grupowej lub indywidualnej. Ustal też termin kolejnej wizyty za 4 tygodnie.
Zobacz też: Jak przygotować się do badań w ciąży?
Dziecko przybiera na wadze ok. 60 – 100 g tygodniowo. Jego masa odpowiada teraz wadze średniej wielkości bochenka chleba razowego. Pępowina, z którą maluch jest połączony z mamą jest teraz bardzo śliska i rzadziej się zapętla.
Dziecko nadal może się sprawnie poruszać i wywijać fikołki, gdyż w macicy znajduje się jeszcze ok. 500 ml płynu owodniowego.
Skóra nie jest już przezroczysta, ale nadal czerwona i pomarszczona ponieważ nie wykształciły się jeszcze ostateczne warstwy tłuszczu. Mózg i układ nerwowy jest już kompletnie ukształtowany, a dzielące się komórki zaczynają precyzować swoje przyszłe funkcje.
Ciekawostka:Wykres fal mózgowych 24. tygodniowego dziecka przypomina zapis fal mózgowych noworodka!
Wszystkie kości dziecka nadal kostnieją. Oczy są nadal zamknięte, lecz pod koniec tygodnia może pojawiać się szpara powiekowa, która zapoczątkuje otwarcie oka i widzenie. Gałki oczne poruszają się w górę, w dół i na boki. Płuca nadal intensywnie się rozwijają.
Warto przeczytać: Ciąża tydzień po tygodniu
Data publikacji: 09/12/2015, Data aktualizacji: 10/11/2021
Dodaj komentarz