34 tydzień ciąży - kalendarz ciąży - badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

34 tydzień ciąży – kalendarz ciąży

34 tydzień ciąży

34 tydzień ciąży. Jak zmienia się Twoje ciało?

img

34 tydzień ciąży – kalendarz ciąży
Oceń ten artykuł

W ostatnich tygodniach ciąży Twój maluszek przybiera bardzo szybko na wadze, co odbija się także na Twojej masie ciała i stale powiększającym się brzuszku. Ciągle odczuwasz również bezbolesne skurcze macicy przygotowującej się do porodu: skurcze Braxtona-Hicksa.

Puchną Ci również nogi i kostki oraz palce u rąk (lepiej zrezygnuj z noszenia pierścionków), odczuwasz bóle w dole brzucha. Nie są one groźne, mają związek z powiększającym się dzieckiem i naciskiem na kanał rodny.

Teraz również Twoje emocje jeszcze bardziej szaleją, co jest całkowicie normalne. Możesz mieć także problemy z zapamiętywaniem i koncentracją, ale nie przejmuj się nimi. W tym okresie ciąży zmiany mogą zachodzić również w Twoich oczach. Z powodu hormonów zmniejsza się produkcja łez, co może powodować suchość oka. Jeśli nosisz więc soczewki kontaktowe, lepiej przerzuć się tymczasowo na okulary.

Zobacz również: Dzienniczek uczuć w ciąży

34 tydzień ciąży. Jakie badania wykonać?

Na tygodnie 33-37 Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje wykonanie profilaktycznego badania ogólnego i ginekologicznego, oceny wymiarów miednicy, badania piersi, pomiaru ciśnienia i masy ciała oraz oceny czynności serca dzidziusia i jego ruchliwości. Zaplanuj z ginekologiem również badania diagnostyczne: badanie moczu, odczyn Wassermanna i morfologię. Porozmawiaj z lekarzem, czy zaleca Ci realizację posiewu w kierunku paciorkowców β-hemolizujących oraz testów VDRL, HIV, HC.

34 tydzień ciąży. Jak wygląda dziecko?

Teraz głównie tym się zajmuje – większość organów wewnętrznych jest prawie całkiem rozwinięta. Kości są już twardsze (oprócz kości czaszki, by główka mogła przecisnąć się przez Twój kanał rodny w czasie porodu), skóra staje się coraz gładsza i mniej przezroczysta, zanika meszek ją pokrywający. Także paznokcie są już odpowiednio długie. Maluszek ćwiczy teraz oddychanie, rozciąga się (w Twoim brzuchu ma już bardzo mało miejsca!), kończy rozwój układu odpornościowego. Gdyby Twój dzidziuś urodził się teraz, na pewno doskonale poradził by sobie na zewnątrz – w niektórych przypadkach z małą pomocą inkubatora.


 
1 tydzień ciąży, 2 tydzień ciąży, 3 tydzień ciąży, 4 tydzień ciąży5 tydzień ciąży, 6 tydzień ciąży, 7 tydzień ciąży, 8 tydzień ciąży9 tydzień ciąży, 10 tydzień ciąży, 11 tydzień ciąży, 12 tydzień ciąży, 13 tydzień ciąży, 14 tydzień ciąży15 tydzień ciąży, 16 tydzień ciąży, 17 tydzień ciąży, 18 tydzień ciąży, 19 tydzień ciąży, 20 tydzień ciąży, 21 tydzień ciąży, 22 tydzień ciąży, 23 tydzień ciąży, 24 tydzień ciąży, 25 tydzień ciąży, 26 tydzień ciąży, 27 tydzień ciąży28 tydzień ciąży, 29 tydzień ciąży, 30 tydzień ciąży, 31 tydzień ciąży, 32 tydzień ciąży, 33 tydzień ciąży, 34 tydzień ciąży35 tydzień ciąży36 tydzień ciąży, 37 tydzień ciąży, 38 tydzień ciąży, 39 tydzień ciąży, 40 tydzień ciąży

 

34 tydzień ciąży – kalendarz ciąży
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

31/10/2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
położnictwo
Kierunek: położnictwo? Przyszłość zawodu położnej

Artykuł sponsorowany Położne, wraz z pielęgniarkami, znajdują się na trzecim miejscu najbardziej pożądanych na rynku zawodów. Według raportów liczba osób podejmujących pracę w położnictwie jest jednak zbyt niska, by zastąpić obecną kadrę, która wkrótce uzyska...

Zamknij