Coraz większymi krokami zbliżasz się do półmetka ciąży. Przybrałaś już 4-5 kg. Kręgosłup coraz bardziej ci dokucza, a opuchnięte stopy nie mieszczą się do butów. To efekt rozluźnienia więzadeł stawowych i gromadzenia się wody w organizmie.
Koniecznie kupuj buty o jeden rozmiar większe, gdyż u większości kobiet rozmiar stopy nie wraca do poprzedniego stanu po porodzie.
Twój brzuch jest już teraz wyraźnie zaokrąglony, a macicę da się wyczuć tuż pod pępkiem. Jeszcze nie czujesz ruchów dziecka, jednak możesz odczuwać delikatne przelewanie się w brzuchu, szczególnie po obfitym posiłku. Problemy z koncentracją, krwawiące dziąsła i katar nadal nie odpuszczają.
Warto przeczytać: Katar w ciąży – jak sobie radzić?
Pamiętaj! Jeśli opuchlizna nóg jest znaczna, a tobie wzrasta ciśnienie krwi koniecznie zgłoś się do lekarza, ponieważ możesz być zagrożona zatruciem ciążowym.
W przyszłym tygodniu pójdziesz na wizytę do ginekologa i wykonasz wszystkie niezbędne na tym etapie badania. Być może dowiesz się czy urodzisz chłopca czy dziewczynkę.
Na tym etapie w 19 tygodniu ciąży dziecko nadal nie otwiera oczu. Ponieważ ma jeszcze dużo miejsca w worku owodniowym nadal nie czujesz jak rozrabia. Takie zrywy aktywności (kręcenie się, fikołki wymachiwanie rękami i nogami itp.) mogą trwać nawet 15-20 minut.
Po czym następuje kilku minutowa przerwa. Jego rytm dobowy oparty jest o ciągłe ćwiczenia i drzemki. Bicie serca twojego malucha łatwo usłyszeć już przez brzuch.
Jeśli macie w domu słuchawki lekarskie korzystajcie z nich bez ograniczeń i wsłuchujcie się w swojego malucha. Oprócz słuchania starajcie się również mówić do niego lub śpiewać. Dziecko słyszy glosy z zewnątrz i uczy się je rozpoznawać. Kiedy zmysł słuchu rozwinie się twój głos będzie działał na dziecko uspokajająco.
Zobacz też: Kiedy wykonać badania prenatalne
Data publikacji: 26/11/2015, Data aktualizacji: 10/11/2021
Dodaj komentarz