Kalendarz ciąży – 1 tydzień ciąży

1 tydzień ciąży

1 tydzień ciąży. Jak zmienia się Twoje ciało?

Jeszcze nie wiesz, że będziesz mamą. Aktualnie trwa ostatnie krwawienie miesięczne przed ciążą. Wraz z partnerem od jakiegoś czasu planujecie posiadanie dzieci lub w ogóle o tym nie myślicie. Twoje ciało jak co miesiąc przygotowuje się do ciąży, po czym w naturalny sposób usuwa z organizmu niezapłodnioną komórkę, błona śluzowa macicy (endometrium) się złuszcza, aby już wkrótce przyjąć nowego lokatora.

Przeczytaj też:  Pierwsze objawy ciąży

Już od pierwszego dnia miesiączki pod wpływem hormonów przysadki (FSH) zaczynają się tworzyć nowe komórki jajowe. W 5. dniu cyku rozpoczyna się tzw. faza folikularno – proliferacyjna. Brzmi skomplikowanie? Droga mamo w tym czasie w podwzgórzu dochodzi do zapoczątkowania wydzielania hormonów uwalniających stymulujących wzrost komórek jajowych zamkniętych jeszcze w pęcherzyku Graafa.

Dzięki tym hormonom już wkrótce będziesz mogła przygotować się do zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki w macicy. Jeszcze przed wystąpieniem miesiączki pomyśl o zbilansowanej diecie. Odstaw alkohol, papierosy i inne używki. Zacznij przyjmować preparaty kwasu foliowego.

Pamiętaj, że wiek ciążowy różni się od faktycznego wieku zapłodnieniowego o około 14 dni. Dlatego udając się na wizytę do ginekologa warto zapisać datę rozpoczęcia miesiączki. Od niej bowiem liczone są kolejne tygodnie ciąży.

1 tydzień ciąży. Badania, które warto wykonać

poradnik_przygotowania_do_ciazyTak naprawdę nie istnieją wytyczne w zakresie zalecanych badań na tym etapie. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca jednak, aby oznaczyć miano p/ciał przeciwko Toxoplazmozie w klasie IgM I IgG jeszcze przed poczęciem, aby wykluczyć świeże zarażenie tym powszechnym pierwotniakiem, które może negatywnie wpływać na rozwijający się zarodek i płód. Dotyczy to szczególnie par, które planują ciążę. Ważne, aby wcześniej zaplanować również wizytę u stomatologa i ustalić ewentualny plan leczenia. To samo dotyczy wizyt u ginekologa i badań krwi, takich jak morfologia, glukoza, jonogram czy TSH.

Zobacz też: Toksoplazmoza w ciąży

1 tydzień ciąży. Jak wygląda dziecko?

1 tydzień ciąży? Jeszcze nie zaszłaś w ciążę!!

jakie badania przed ciążą


 2 tydzień ciąży, 3 tydzień ciąży, 4 tydzień ciąży5 tydzień ciąży, 6 tydzień ciąży, 7 tydzień ciąży, 8 tydzień ciąży9 tydzień ciąży, 10 tydzień ciąży, 11 tydzień ciąży, 12 tydzień ciąży, 13 tydzień ciąży, 14 tydzień ciąży15 tydzień ciąży, 16 tydzień ciąży, 17 tydzień ciąży, 18 tydzień ciąży, 19 tydzień ciąży, 20 tydzień ciąży, 21 tydzień ciąży, 22 tydzień ciąży, 23 tydzień ciąży, 24 tydzień ciąży, 25 tydzień ciąży, 26 tydzień ciąży, 27 tydzień ciąży28 tydzień ciąży, 29 tydzień ciąży, 30 tydzień ciąży, 31 tydzień ciąży, 32 tydzień ciąży, 33 tydzień ciąży, 34 tydzień ciąży, 35 tydzień ciąży, 36 tydzień ciąży, 37 tydzień ciąży, 38 tydzień ciąży, 39 tydzień ciąży, 40 tydzień ciąży

 

Oceń

Data publikacji: 15/10/2015, Data aktualizacji: 10/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *