W 30 tygodniu ciąży możesz odczuwać większy apetyt – nadszedł czas na rozwój tkanki tłuszczowej u dziecka. Powinnaś dbać jednak o odpowiednią dietę – zdrową i urozmaiconą, która nie tylko pozytywnie wpłynie na maluszka, ale również na Twoje samopoczucie i wygląd skóry, włosów oraz paznokci.
Dobra dieta pomoże Ci także zmniejszyć zaparcia i zgagę. Jeśli jeszcze nie chodziłaś do szkoły rodzenia – zapisz się teraz. Powinnaś ćwiczyć odpowiednie oddychanie! Ze względu na coraz większy brzuch możesz odczuwać również bóle kręgosłupa. Najbardziej odczuwalne są w pozycji, w której wypinasz brzuch – postaraj się więc jej unikać. 30 tydzień ciąży przynosi również coraz większe kłopoty z utrzymaniem równowagi.
Ekspert radzi: Ciąża po 40 roku życia
Kalendarz badań na tygodnie 27-32 obejmuje badania diagnostyczne: morfologię krwi, badanie moczu, badanie przeciwciał odpornościowych oraz trzecie USG. W kalendarzu znajdują się również badanie ginekologiczne, oceny wysokości dna macicy i pH wydzieliny z pochwy, sprawdzenie czynności serca dziecka, kontrola piersi, pomiar Twojej masy ciała oraz pomiar ciśnienia krwi. Wszystkie badania są rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne na ten okres, a dokładny termin ich wykonywania ustal z ginekologiem. Możliwe, że wykonałaś już badania – jeśli tak, następne będą do zrealizowania od 33 tygodnia ciąży.
Dzidziuś szybko rośnie – w 30 tygodniu ma już ok. 44 centymetry i waży ponad 1400 gramów. Teraz jego mózg coraz bardziej się rozwija, stając się mocniej pofałdowany. Dzięki temu funkcjonuje coraz lepiej, a po porodzie umożliwi maluszkowi naukę. Mózg pozwala również regulować temperaturę, co prowadzi z kolei do zaniku meszku lanugo. W tym tygodniu następuje także dalszy rozwój organów płciowych dziecka. U chłopca jądra zstępują do moszny, u dziewczynki zaznacza się łechtaczka. Dojrzewają również płuca i mięśnie, a naczynia krwionośne stają się widoczne przez skórę. Na tym etapie słuch Twojego dziecka jest już całkowicie wykształcony. Tydzień 30. to dla wielu maluszków także czas ułożenia się główką w dół.
Zobacz jeszcze: Sport i zabiegi kosmetyczne w ciąży
Data publikacji: 21/10/2016, Data aktualizacji: 10/11/2021
Dodaj komentarz