1 tydzień ciąży. Kalendarz ciąży, ciąża tydzień po tygodniuBadaniaprenatalne.pl

Kalendarz ciąży – 1 tydzień ciąży

1 tydzień ciąży

1 tydzień ciąży. Jak zmienia się Twoje ciało?

Jeszcze nie wiesz, że będziesz mamą. Aktualnie trwa ostatnie krwawienie miesięczne przed ciążą. Wraz z partnerem od jakiegoś czasu planujecie posiadanie dzieci lub w ogóle o tym nie myślicie. Twoje ciało jak co miesiąc przygotowuje się do ciąży, po czym w naturalny sposób usuwa z organizmu niezapłodnioną komórkę, błona śluzowa macicy (endometrium) się złuszcza, aby już wkrótce przyjąć nowego lokatora.

Przeczytaj też:  Pierwsze objawy ciąży

Już od pierwszego dnia miesiączki pod wpływem hormonów przysadki (FSH) zaczynają się tworzyć nowe komórki jajowe. W 5. dniu cyku rozpoczyna się tzw. faza folikularno – proliferacyjna. Brzmi skomplikowanie? Droga mamo w tym czasie w podwzgórzu dochodzi do zapoczątkowania wydzielania hormonów uwalniających stymulujących wzrost komórek jajowych zamkniętych jeszcze w pęcherzyku Graafa.

Dzięki tym hormonom już wkrótce będziesz mogła przygotować się do zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki w macicy. Jeszcze przed wystąpieniem miesiączki pomyśl o zbilansowanej diecie. Odstaw alkohol, papierosy i inne używki. Zacznij przyjmować preparaty kwasu foliowego.

Pamiętaj, że wiek ciążowy różni się od faktycznego wieku zapłodnieniowego o około 14 dni. Dlatego udając się na wizytę do ginekologa warto zapisać datę rozpoczęcia miesiączki. Od niej bowiem liczone są kolejne tygodnie ciąży.

1 tydzień ciąży. Badania, które warto wykonać

poradnik_przygotowania_do_ciazyTak naprawdę nie istnieją wytyczne w zakresie zalecanych badań na tym etapie. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca jednak, aby oznaczyć miano p/ciał przeciwko Toxoplazmozie w klasie IgM I IgG jeszcze przed poczęciem, aby wykluczyć świeże zarażenie tym powszechnym pierwotniakiem, które może negatywnie wpływać na rozwijający się zarodek i płód. Dotyczy to szczególnie par, które planują ciążę. Ważne, aby wcześniej zaplanować również wizytę u stomatologa i ustalić ewentualny plan leczenia. To samo dotyczy wizyt u ginekologa i badań krwi, takich jak morfologia, glukoza, jonogram czy TSH.

Zobacz też: Toksoplazmoza w ciąży

1 tydzień ciąży. Jak wygląda dziecko?

1 tydzień ciąży? Jeszcze nie zaszłaś w ciążę!!

jakie badania przed ciążą


 2 tydzień ciąży, 3 tydzień ciąży, 4 tydzień ciąży5 tydzień ciąży, 6 tydzień ciąży, 7 tydzień ciąży, 8 tydzień ciąży9 tydzień ciąży, 10 tydzień ciąży, 11 tydzień ciąży, 12 tydzień ciąży, 13 tydzień ciąży, 14 tydzień ciąży15 tydzień ciąży, 16 tydzień ciąży, 17 tydzień ciąży, 18 tydzień ciąży, 19 tydzień ciąży, 20 tydzień ciąży, 21 tydzień ciąży, 22 tydzień ciąży, 23 tydzień ciąży, 24 tydzień ciąży, 25 tydzień ciąży, 26 tydzień ciąży, 27 tydzień ciąży28 tydzień ciąży, 29 tydzień ciąży, 30 tydzień ciąży, 31 tydzień ciąży, 32 tydzień ciąży, 33 tydzień ciąży, 34 tydzień ciąży, 35 tydzień ciąży, 36 tydzień ciąży, 37 tydzień ciąży, 38 tydzień ciąży, 39 tydzień ciąży, 40 tydzień ciąży

 

Kalendarz ciąży – 1 tydzień ciąży
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

15/10/2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
jak przygotować dziecko do operacji
Jak przygotować dziecko do operacji? Wcześniej wykonaj u niego to badanie

Twoje dziecko będzie miało operację pod narkozą lub w znieczuleniu miejscowym? Przed zabiegiem warto upewnić się, czy malec nie ma nadwrażliwości na któryś z leków. Ułatwi to anestezjologowi dobranie najodpowiedniejszego środka znieczulającego i tym samym...

Zamknij