32 tydzień ciąży – kalendarz ciąży

32 tydzień ciąży

32 tydzień ciąży. Jak zmienia się Twoje ciało?

W 32 tygodniu ciąży Twoja macica jest… 500 razy większa niż przed ciążą! Nic więc dziwnego, że duży brzuch przeszkadza Ci w codziennych czynnościach i sprawia, że czujesz się zmęczona i zła. Ale wystarczy jedna myśl, że maluszek będzie już niedługo na świecie i cała frustracja znika! Z powodu ucisku na przeponę możesz mieć problemy z głębszym oddechem – to normalne, więc nie stresuj się. W tym tygodniu u coraz większej liczby kobiet pojawia się również siara – być może obecna jest u Ciebie już od jakiegoś czasu? Jeśli nie, może pojawić się w każdej chwili, więc przygotuj się i kup wkładki laktacyjne. Zwiększa się również ilość białego śluzu z pochwy – nie powinien mieć on jednak przykrego zapachu.

Przeczytaj również: Rozstępy na piersiach

32 tydzień ciąży. Jakie badania wykonać?

img

5/5 - (1 głosów / głosy)

To już ostatni tydzień na wykonanie badań rekomendowanych przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne na tygodnie 27-32! Jeśli jeszcze ich nie realizowałaś, to ostatni moment na spotkanie z ginekologiem w tej sprawie. Do końca tego tygodnia powinnaś mieć wykonane badania diagnostyczne: morfologię krwi, badanie moczu, badanie przeciwciał odpornościowych oraz trzecie USG, a także badanie ginekologiczne, oceny: wysokości dna macicy i pH wydzieliny z pochwy, sprawdzenie czynności serca dziecka, kontrolę piersi, pomiar Twojej masy ciała oraz pomiar ciśnienia tętniczego.

32 tydzień ciąży. Jak wygląda dziecko?

Dzidziuś ma już ok. 48 centymetrów i waży ok. 1,8 kilograma. Waga rośnie szybko, ponieważ zwiększa się ilość podskórnej tkanki tłuszczowej. Z tego powodu skóra maluszka nie jest już tak przejrzysta. Ze względu na małą ilość miejsca w Twoim brzuszku, dziecko wykonuje coraz mniej szybkich ruchów – są one raczej delikatne i spokojne. Czasami nadal mu się to zdarza, a Ty możesz wtedy czuć niewielki ból. Dziecko najprawdopodobniej leży już główką w dół, ale może być akurat wyjątkiem, który obróci się na ostatnią chwilę. Maluszek uczy się też teraz wszystkiego, co będzie mu potrzebne po przyjściu na świat: ssania, połykania i oddychania. Jego płuca są już rozprężone.

Zobacz także: Waga w ciąży


1 tydzień ciąży, 2 tydzień ciąży, 3 tydzień ciąży, 4 tydzień ciąży5 tydzień ciąży, 6 tydzień ciąży, 7 tydzień ciąży, 8 tydzień ciąży9 tydzień ciąży, 10 tydzień ciąży, 11 tydzień ciąży, 12 tydzień ciąży, 13 tydzień ciąży, 14 tydzień ciąży15 tydzień ciąży, 16 tydzień ciąży, 17 tydzień ciąży, 18 tydzień ciąży, 19 tydzień ciąży, 20 tydzień ciąży, 21 tydzień ciąży, 22 tydzień ciąży, 23 tydzień ciąży, 24 tydzień ciąży, 25 tydzień ciąży, 26 tydzień ciąży, 27 tydzień ciąży28 tydzień ciąży, 29 tydzień ciąży, 30 tydzień ciąży, 31 tydzień ciąży, 33 tydzień ciąży, 34 tydzień ciąży, 35 tydzień ciąży, 36 tydzień ciąży, 37 tydzień ciąży, 38 tydzień ciąży, 39 tydzień ciąży, 40 tydzień ciąży

 

5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 21/10/2016, Data aktualizacji: 10/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *