26 tydzień ciąży – kalendarz ciąży

26 tydzień ciąży

26 tydzień ciąży. Jak zmienia się Twoje ciało?

img

5/5 - (1 głosów / głosy)

Z powodu stale rosnącego brzuszka (jest już okrągły i widoczny), w 26 tygodniu ciąży może pojawić się napięcie w miednicy, a bóle w krzyżu często stają się coraz bardziej uporczywe. Macica uciska również Twój żołądek (z tego względu mogą doskwierać Ci także niestrawność i zgaga) oraz pęcherz moczowy (co powoduje częstsze oddawanie moczu, a czasami problemy z jego utrzymaniem). Jeśli jest to bardzo utrudniające normalne funkcjonowanie, poradź się swojego ginekologa. Często kobiety pod koniec drugiego trymestru skarżą się także na skurcze mięśni nóg. Jeśli zaczną pojawiać się u siebie, pamiętaj o piciu przynajmniej 1,5 litra wody dziennie (rozrzedza krew) oraz regularnych spacerach. Jeśli skurcze będą bardzo częste, koniecznie skontaktuj się z lekarzem, by uniknąć pojawienia się zakrzepicy.

Zobacz też: Podstawowe badania w ciąży 

26 tydzień ciąży. Jakie badania wykonać?

26 tydzień ciąży to ostatni dzwonek na wykonanie badań zalecanych przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne na tygodnie 21-26. Są to badania profilaktyczne: ogólne, ginekologiczne, pomiar ciśnienia, pomiar masy ciała i ocena czynności płodu, a także diagnostyczne: pomiar cukru po podaniu glukozy, drugie badanie USG oraz badanie moczu. Jeśli w pierwszym trymestrze wynik testu na toksoplazmozę wyszedł negatywny, dobrze byłoby powtórzy badanie właśnie teraz.

26 tydzień ciąży. Jak wygląda dziecko?

Maluszek w 26 tygodniu ciąży staje się coraz większy: ma ok. 23 centymetry wzrostu i ok. 900 gramów do 1 kilograma wagi. Formują się jego kubki smakowe, więc żywo reaguje np. wtedy, gdy jesz słodycze czy inne słodkie produkty. Zaczyna również otwierać oczka (przeszkadza mu mocne światło skierowane na brzuch), a jego słuch staje się lepszy – reaguje na głośne dźwięki czy wibracje spoza Twojego brzucha, drżąc lub mrugając. Teraz Twoje dziecko rusza się jeszcze żywiej. Chociaż jest już za duże na wygodne fikanie koziołków, kopie, przeciąga się, rusza główką i rączkami. Na pewno to odczuwasz – to dobrze. Masz pewność, że z maluszkiem wszystko jest w porządku.

Przeczytaj artykuł eksperta: Dlaczego warto ustalić ojcostwo? 


1 tydzień ciąży, 2 tydzień ciąży, 3 tydzień ciąży, 4 tydzień ciąży5 tydzień ciąży, 6 tydzień ciąży, 7 tydzień ciąży, 8 tydzień ciąży9 tydzień ciąży, 10 tydzień ciąży, 11 tydzień ciąży, 12 tydzień ciąży, 13 tydzień ciąży, 14 tydzień ciąży15 tydzień ciąży, 16 tydzień ciąży, 17 tydzień ciąży, 18 tydzień ciąży, 19 tydzień ciąży, 20 tydzień ciąży, 21 tydzień ciąży, 22 tydzień ciąży, 23 tydzień ciąży, 24 tydzień ciąży, 25 tydzień ciąży27 tydzień ciąży28 tydzień ciąży, 29 tydzień ciąży, 30 tydzień ciąży, 31 tydzień ciąży, 32 tydzień ciąży, 33 tydzień ciąży, 34 tydzień ciąży, 35 tydzień ciąży, 36 tydzień ciąży, 37 tydzień ciąży, 38 tydzień ciąży, 39 tydzień ciąży, 40 tydzień ciąży

 

5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 17/10/2016, Data aktualizacji: 10/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *